Tarih bölümü okunur mu?

Seviyorsanız ve araştırmaya meraklıysanız okunur bence. Birçok tarih mezunu işsiz evet ama kaç tanesi okuduğu bölüme ciddi yatırımlar yapmış? Mesela Osmanlı tarihinde gelişmek isteyen biri Rusça, Arapça veya Osmanlı'yı ilgilendiren diğer dillere az çok hakim olabilmeli diye düşünüyorum. Müzeler, Türk Tarih Kurumu gibi yerler bildiğim kadarıyla alım da yapıyor. Öğretmenlik isterseniz de rekabet çok ama göründüğü kadar da zor olmayabilir. KPSS'nin ÖABT oturumunda 60 net yaptınız mı tamamdır iş diye tahmin ediyorum. Çok sevmek ve çok emek etmek lazım yani. Ama seven birine dokunmaz, dinlenir emek ettikçe. Rahat olayım, kolay iş bulayım diyorsanız da pek mantıklı değil gibi tarih. Başka bölüm okursanız da tarih içinizde kalır diye düşünmeyin. Başka iş yaparken de okunabilir illaki. Ben olsam önce iş garantisine bakardım. 21-22 yaşında iş sahibi olmak var, 30'una gelene kadar didinip durmak var.

Hocam Türkiye'deki kişiler benim anladığım kadarıyla Osmanlı tarihi okuyor aslında başka tarih okusalar belki ön plana çıkarlar.
Olabilir hocam haklısınız. Benim bir tane tarih mezunu tanıdığım var ama gerçekten lisans okumak için okumuştu. Öyle insan da çok var. Biraz araştırma, dil öğrenme ile kalabalık arasından sıyrılabilir diye düşünüyorum. Ve dediğiniz gibi henüz çok yüklenilmemiş alanlar daha işe yarayabilir.

Bence bir Türk tarihine odaklan.

Türk tarihiyle alakalı bayağı kitap okudum farklı alanlarda da kendimi geliştirmek istiyorum ondan dolayı farklı alanlara yöneliyorum.

Olabilir hocam haklısınız. Benim bir tane tarih mezunu tanıdığım var ama gerçekten lisans okumak için okumuştu. Öyle insan da çok var. Biraz araştırma, dil öğrenme ile kalabalık arasından sıyrılabilir diye düşünüyorum. Ve dediğiniz gibi henüz çok yüklenilmemiş alanlar daha işe yarayabilir.

Hocam benim bu sene aklım çok bulandı yani Türkiye'de en kesin gözüyle bakılan meslekler bile işsiz kalabiliyor o yüzden ne okuduğumuzun büyük fark yaratacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı