Tarih nasıl geliştirilir?

Erdem Altunbaş

Decapat
Makaleler
3
Yer
Gaziantep
Herkese merhaba, hemen konuya giriyorum ne kadar çalışsamda tarihten 50 altı alıyoum çalışma şeklim not tutup onlara çalışıyorum ama sınavda hiç bilmediklerim çıkıyor acaba nasıl çalışmalıyım? 9.sınıfım.

Tarih hocanızda önemli bir etken burada. Şuan üniversite 2. sınıfa gidiyorum lise 2. sınıftaki tarih hocamın öğrettikleri hala aklımdadır.

Herkese merhaba, hemen konuya giriyorum ne kadar çalışsamda tarihten 50 altı alıyoum çalışma şeklim not tutup onlara çalışıyorum ama sınavda hiç bilmediklerim çıkıyor acaba nasıl çalışmalıyım? 9.sınıfım.

Hocam ben de 9. sınıfım ve biyoloji ile tarih gibi derslerden lütfen MEB'in yayınladığı senaryolara bakın ve hocanızın hangi senaryodan hazırladığını sorun. Tarihte siz medeniyetlerin özelliklerini ezberlersiniz, bölgeleri çıkar falan gibi sorunlarla karşılaşmamak için bunu yapın. Ayrıca son gün çalışmak yerine düzenli çalışın. Zaten millet sadece yazılı haftası çalıştığından oluyor her şey.

Not tutmak tarih dersi veya diğer sözel dersler için oldukça önemlidir. Bence kitaptaki bilgileri okuyun önemli yerleri kendinize göre bir kağıda yazın. Çok çalışmayan biri iseniz her hafta yerine sınavdan önceki haftalarda bir bakarsanız daha iyi olur.

Genelde rakamı rakamına tarih sormazlar ama kronolojik olarak hangisi daha önce hangisi daha sonra oldu ve nerde gerçekleşti bunları bilirseniz mantık yürütmek kolay oluyor. Mesela hititlilerle mısırlılar aynı dönemde varlıklarını sürdürdüler. Birbirleriyle ilişkileri nasıldı? Hangi coğrafyadalardı? Kültürleri nasıldı? Tarihin ilk anlaşmasını yaptılar vs.

Eğlenmeniz ve sevmeniz önceliklidir, tarih muhabbeti saran birilerinin videolarını izleyip biraz şevklenin önce. Sonra çalıştıklarınız kafanızda canlanır. Crusader Kings tarzı strateji oyunları ya da sevdiğiniz türde ama tarihi oyunlar da heveslendirir.

Geri
Yukarı