Tarih öğrenmek gereksiz mi?

Bahsettiğim 100 yıl önce yaşamış adam 2.Vahdettindi, Mustafa kemal paşa değil.
O zaman benim hatam. Alıştım artık Mustafa Kemal Paşa'ya hain, din düşmanı filan diyenler çok oluyor. Ben siz de öylesiniz sanmıştım. Kusura bakma.
Vahdettin ingiltereye kaçmıştır. İngilizlere sığınmıştır.

O zaman benim hatam. Alıştım artık Mustafa Kemal Paşa'ya hain, din düşmanı filan diyenler çok oluyor. Ben siz de öylesiniz sanmıştım. Kusura bakma.
Vahdettin ingiltereye kaçmıştır. İngilizlere sığınmıştır.
Sana ulaşabileceğim bir yer var mı? Mustafa kemal paşa hakkında atacaklarım var.

Sana ulaşabileceğim bir yer var mı? Mustafa kemal paşa hakkında atacaklarım var.
16 Yaşındayım türk tarihi,moğol tarihi,ingiliz tarihi hepsini en detayına kadar bilirim genel kültür olarak öğreniyorum oyun oynarken tarih videosunu açıyorum dinliyorum günde 4,5 saat dinliyorum ve sıkılmıyorum. Aynı tarih videosunu sıkılmadan 5,6 kez izlediğimi biliyorum. Gereksiz olup olmayacağı tartışılır ama bir Türk'ün az da olsa geçmişini bilmesi gerekir bence. Ben zevk olarak genel kültür olarak biliyorum.

Tarih bence bir ders çıkarma ve günümüzle kıyaslama yapma işi. Kişisel gelişim açısından önemli ama sırf ay, gün ezberlemekten ibaret de olmamalı.

Kişiden kişiye değişir. Kimisi için geçmişte yaşanan olaylar hakkında bilgi edinmek, çıkarım yapmak ya da sadece öğrenmiş olmak bir amaç, dürtü, haz veren bir olgu olarak hayatının bir parçaı olabilirken bir başkası için tarih denilen şey önemsiz bilgi yığınından ibaret olabilir. İkisinin de örneği çokça karşımıza çıkıyorken ikisi de normal karşılanabililir.

Geri
Yukarı