Tavuk nasıl yapılır?

Ciddiyim hiç yemedim. Hayat işte hiç de denk gelmedim bugüne kadar :D Aydınlanma yaşıyorum resmen

Bu arada ustam tavada yapacaksan tavayı biraz kızdır yağ koy öyle pişir ve tavayı çok doldurma çok doldurursan tava birden ısını kaybeder tavuk suyunu salınca haşlamaya başlarsın yüksek ateşte pişir. Bir de bütün olarak koyma incelt öyle pişir.

Dostum o kadar çok seçeneğin var ki anlatmakla bitmez.
Ben aklıma gelen en kolay 2 yöntemi yazayım sana.
1- tavuk göğsü al, eşit kalınlıkta olacak şekilde kes, sosla(bu sos kısmı başlı başına ayrı bir dünya) 12 saat - 1 gün arası sosta beklet (ne kadar bekletirsen o kadar iyi ama acelen varsa 1-2 saat de olur) tavada kızart.

2- bütün tavuk al, dışını sosla, fırına bir tepsi koy tavuğu içi su dolu bir kavanoza oturt, kavanozu tepsiye koy tepsinin içine soğan, patetes, biber koy fırınla.

2. yöntem daha çok aile için yapılabilecek bir şey, ya da bütün tavuğu tek yerim diyecek bir bünyen varsa yapar yersin. Soslara gelince soslar asıl tavuğa lezzet verecek şeyler, onların üstüne ayrıca araştırman gerekecek.

Nasıl yaptığına göre değişir de yaptığın işi hiç sorgulamadın mı be adam? 😂
Tavuk göğsünü kızartsan 10-15 dakikaya hazır olur, düdüklüye atsan 20-30 dakikaya pişer.
Yıllardır içimden bir ses diyordu ki bu tavukla dışarda yediğim tavukların arasında uçurum var. Meğerse haşlama yiyormuşum yıllardır :D Beklediğim saatlere ve kaçırdığım tariflere acıyorum :D

Evet sayın abim biz hep tava da yapıyoruz ( tercihen bütün pirzola , kanat zaman yok sa ) , vakit varsa bahçe de ( cücükle) mangal ve ( raki balboga ) yapıyoruz .

(Kekük ) sayın abim kekik i unutma .

Haşlaması ayrı güzel, mangalı ayrı güzel, sotesi ayrı güzel, tavada yağlı kağıtla pişirmesi ayrı güzel. Seçim sizin damak zevkinize ve elinizdeki imkanlara kalmış.

Yıllardır içimden bir ses diyordu ki bu tavukla dışarda yediğim tavukların arasında uçurum var. Meğerse haşlama yiyormuşum yıllardır :D Beklediğim saatlere ve kaçırdığım tariflere acıyorum :D
Köri soslu tavuk deneyin.

Geri
Yukarı