TC anayasası'nın ilk maddesinin değiştirilmesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
I. Devletin şekli

MADDE 1-
Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2-
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3-
Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4-
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Değiştirilmesi gereken yerleri bilgisine güvenen arkadaşlar açıklayabilir mi?

Başkenti mi sevmediniz?
Cumhuriyeti mi?
Bayrağı mı?
Güldürmeyin.

Bu konuyu açıp neden milleti zıt kutuplara itiyorsunuz ve neden sizin görüşünüze aykırı bir görüş tutan bir kesime sanki insan bile değilmişcesine malum kesim diyorsunuz? Herkes sizin görüşünüzü tutacak değil ve islami kurallar nefret edilesi bir şey değil. İslamda asla zorlama yoktur herkes istediği dine inanır istediğini yapar buna da kimse karışamaz kişi sonuçta kendi bacağından asılacak değil mi? Yani bu kurallarda size zarar verecek hiçbir şey yok aksine birçok suçu ortadan kaldırabilecek yasalar sunuyor tabii şu anki yönetim biçimimiz daha iyi ve güzel değişmesine gerek yok ve kulaktan doğma bilgilere pek inanmayın bence.

Ben anlayacağımı anladım. Öyle bir durum olsa, en önde bayrak sallayacaklar bu sitede dahi var. Yazık...

Atatürk inançsız bir insandı.

1. Hayır, inançlı olur olmaz... Bundan sanane!
2. Evet, sen oradaki sandalyeydin de gördün her şeyi.
3. inşallah ironidir ama bunun ironisi bile olmaz.

1. Atatürk bu ülkenin kurucusudur. Ne zorluklarla bu ülkenin kurulduğunun farkındayım ve kendisine kin beslediğim yok. Neye inandığı umurumda değil. Arkadaşın yazdığının yanlış olduğunu belirttim.

2. Duyar kasma! Güya beni Atatürk düşmanı ilan edip linç etmeye çalışıyorsun.

İkiniz de aynı şeyi savunuyorsunuz. Atatürk'ün inançlı veya inançsız olması onun şu anki saygınlığını düşürmez.

Galiba arkadaş at gözlüğü takıp ilerliyor kimsenin fikrine saygı duyduğu falan yok. Moderatörler konuya bir el atsanız iyi olur bence.
Ve ekleme yapıyorum konu amacından sapmaya başladı

Alkol alıyormuş falan filan. Gülüyorum gerçekten. Savaşta ceset toplanırken masaya latin alfabesini kazıyan adam, görmüş geçirmiş ölümden dönmüş, sonra "alkol alıyordu"

Sen savaştan çık seni görelim. Annesi dindar bir kadın olduğu için devlet ve din işlerini ayrı tutan ve bunun için laf yiyen adam. Şaka gibi. " Benle bilim arasında kalırsanız bilimi seçin" diyor. Bizlere sesleniyor. Batıyı örnek alıyor çünkü batı bizden ilerde ama hain oluyor. Gerçekten üzülüyorum.
Size demedim sizin cümlenize ekleme yaptım yanlış anlaşılmasın.

Galiba arkadaş at gözlüğü takıp ilerliyor kimsenin fikrine saygı duyduğu falan yok. Moderatörler konuya bir el atsanız iyi olur bence.
Ve ekleme yapıyorum konu amacından sapmaya başladı
Kanunlar açık ve net. Savunduğunuz düşünce kanunlar ile ters düşüyor. Bunu bilin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı