TC Kimlik numarası, doğum tarihi, anne-baba adı ve adres ile ne yapılabilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana TC kimliğimi söyleyen kişi (reşit değil) başkasından isteyerek sızdırmış.
Bence şikayetçi olun. Reşit olmaması alabileceği cezayı değiştirmez.

Bunları yapabileceğini söyleyip tehdit eder ama bunlardan herhangi birisini yapacak kadar anonim olmayı başarsaydı mutlaka normal bir insandan daha üst düzeydeki bir insana karşı bilgileri kullanırlardı.
Hocam bunların üst düzey insanlarla işi yok, hepsi aptal aptal adamlar. Paneller 50 60 TL'ye kiralanmaya başlanınca 2021'den beri 3 katına çıktı bu olay hakkındaki konular.
Anonim olayına gelirsek, evet herif dcden atmış bu bilgileri sonuç olarak peşine dusulurse bulunur.

Papara kayıt olurken kafanı sağa sola falan çevirmeni istiyor böyle şeylerin olmaması için.

Hocam, benim yeğenim var. 11 yaşında. Açar mısın dedi ben ona sadece T.C.'si ile açtım. Bu kısımları Papara müşteri hizmetleri ile iletişime geçilince o kısımları atlıyorlar.

Şöyle ki, TC'mi söyleyen kişiyle aynı sınıfta okuyoruz (kendisi bu tarz işlerle uğraşan birisi) bana zarar verirse başını zaten yakarım fakat ben, bu konudaki yasaların ve cezalarının bulunduğu maddeleri ona atıp, müdüre söyleyip okuldan attırmaya kadar gidebileceğimi, annesine babasına söylemeyi düşünüyorum. Çocukça şeyler ama karşılıklı olarak bende onun TC'sini bulacak değilim.

Hocam bunların üst düzey insanlarla işi yok, hepsi aptal aptal adamlar. Paneller 50 60 TL'ye kiralanmaya başlanınca 2021'den beri 3 katına çıktı bu olay hakkındaki konular.
Anonim olayına gelirsek, evet herif dcden atmış bu bilgileri sonuç olarak peşine dusulurse bulunur.
Yaptığı her işi biliyorum, dava açarsam siber bunlarla uğraşır mı?

Şöyle ki, T.C.'mi söyleyen kişiyle aynı sınıfta okuyoruz (kendisi bu tarz işlerle uğraşan birisi) bana zarar verirse başını zaten yakarım fakat ben, bu konudaki yasaların ve cezalarının bulunduğu maddeleri ona atıp, müdüre söyleyip okuldan attırmaya kadar gidebileceğimi, annesine babasına söylemeyi düşünüyorum. Çocukça şeyler ama karşılıklı olarak bende onun T.C.'sini bulacak değilim.

Evet siber suçlar tam bu alanla ilgileniyor.

Kişiyi reelden tanıdığınız için peşine düşer diye dusunuyorum bulmayla ugrasmayacak cunku.
Yaptığı her işi kanıt olarak toplayın, daha sonra ailenizle birlikte karakola gidin ordan sizi siber güvenlik birimine yonlendirecekler oradan şikayetinizi verebilirsiniz.
Kanunlar hakkında bir bilgim yok ama "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geirme' gibi seyler bulursanız bulursunuz.

Kişiyi reelden tanıdığınız için peşine düşer diye dusunuyorum bulmayla ugrasmayacak cunku.
Yaptığı her işi kanıt olarak toplayın, daha sonra ailenizle birlikte karakola gidin ordan sizi siber güvenlik birimine yonlendirecekler oradan şikayetinizi verebilirsiniz.
Kanunlar hakkında bir bilgim yok ama "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geirme' gibi seyler bulursanız bulursunuz.
Kendisine yapabileceklerimi söyleyeyim mi?

Bence hiç gerek yok hiç muhatap olmayıp direkt olarak şikayetinizi verin sürpriz olsun elemana :D
Şikayeti verdikten sonra başım ağrır mı? Telefonumdaki, bilgisayarımdaki veriler vs. siber tarafından incelemeye, hareketlerim incelenmeye başlanır mı? Çok fazla uğraşmak istemediğimden soruyorum hocam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı