TCG ufuk göreve hazır

Bu projeler akp projeleri değil, ordu ihtiyaçları belirliyor, savunma sanayi şirketleri de bazen bu ihtiyaçlara göre bazen kendi tasarımlarını oluşturuyor. Yani bu aslen mühendis, tekniker, yazılımcı vs. bu projelerde çalışan insanların başarısı. Hükümetin yaptığı bu insanların güvenliğini sağlamak, bu projelere gerekli maddi ve manevi desteği vermek. Biz bir TCG ufuk yapalım diyen Erdoğan değil deniz kuvvetleridir. Dolayısıyla savunma sanayi projelerini övmek hükümet güzellemesi yapmak değildir. Ayrıca savunma sanayi bu ülkenin alnının akı, dış güçlerimiz tarafından da takip edilen projelerdir. Bizi kıskandıkları aynısını yapamadıkları için değil tabii ki. Askeri alandaki bağımlılığımızı yavaş yavaş kırdığımız için. Maalesef bu 5-10 yılda olacak bir şey değil, zaman lazım. O zamana kadar da onlara muhtacız.
Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım.
Motor yapmak mesele değil önemli olan her koşulda çalışan, yakıt verimliliği olan sayısız testten başarıyla geçmesi gereken motorları yapmak. Bu işin en üst noktası da motor yapmaktır. O da zamanla yapılır.

Yalnız hocam böyle bir şey saçma olur bu dediğiniz şey saçma bir fikir lada nasıl BMW motoru kullanmıyor Ruslar kendi motorlarını üretiyorsa türklerde kendi motorlarını yapmalı bence.
Rusların sanayisi 2. dünya savaşının da öncesi ne dayanıyor. Mercedes bile fransız motoru kullanıyor neden çünkü o motor az yakar çok kaçar tipinde bir motor. Ve uzun ömürlü bir motor.
Şirketler bazen kendi üretmek yerine başka motorlar kullanabilir. Ayrıca bizim sanayimiz daha yeni.
Bizde 40 sene önce ip üreten iş adamına plaket verilmişti.

Ayrıca bunun motorunu kendimiz yapmaya çalışsak iş uzar. Bize hemen gerekiyor bu gemi. Akdeniz de olanları biliyorsundur herhalde.
Ciddi söylüyorum şu projeyi yunan yapsa adamlar 1 hafta boyunca alkış tutarlar.
Ama bizim milletimiz illa bir şey bulacak. İlla boş eleştiri yapacak.
Yapmayınca olmuyor.

1212.PNG

Hocam bu söylediğiniz aşırı mantıksız ki?
Zaten para eden, zor olan kısım orası. ''Orayı yapmayalım dışarıdan alalım'' demek çok mantıksız.
Afrika'da birleştirir dış çerçeveyi. Motor olmadıktan sonra ne anlamı var? Altay tankını yaptık bitirdik prototipleri. Ama senelerdir seri üretime geçmiyor. Neden? O motor vermiyor diğeri güçsüz motor veriyor vs. Önemli olan zor olanı başarmak.
Rusların sanayisi 2. dünya savaşının da öncesi ne dayanıyor. Mercedes bile fransız motoru kullanıyor neden çünkü o motor az yakar çok kaçar tipinde bir motor. Ve uzun ömürlü bir motor.
Şirketler bazen kendi üretmek yerine başka motorlar kullanabilir. Ayrıca bizim sanayimiz daha yeni.
Bizde 40 sene önce ip üreten iş adamına plaket verilmişti.

Ayrıca bunun motorunu kendimiz yapmaya çalışsak iş uzar. Bize hemen gerekiyor bu gemi. Akdeniz de olanları biliyorsundur herhalde.
Ciddi söylüyorum şu projeyi yunan yapsa adamlar 1 hafta boyunca alkış tutarlar.
Ama bizim milletimiz illa bir şey bulacak. İlla boş eleştiri yapacak.
Yapmayınca olmuyor.

Hakikaten boş yapıyorsunuz. Kimse gemi yapmayalım, bizim mühendislerimiz yok veya berbat demiyor. Bu platformda paylaşmaya değer olabilecek olan her şeyini tamamen yerli yapabildiğimiz, çağdaş medeniyetler seviyesinde ürünler, yazılımlar vb olabilir. Aksi halde ordu envanterine giren her ürün için burada konu açmak gerekir ki o da saçma sapan bilgi kirliliği. Emin olun yaşıtınız gelişmiş ülke gençleri de sabah akşam milli bilmem ne ürettik diye oraya buraya konu açıyor. Ben Altay tankının parçalarından birini üreten bir firmanın sahibinin yeğeniyim. Ankara Ostim Ergül Makina. Dileyen araştırır. Bizim dediğimiz, benim ülkemdeki her birey güne amerika vb ülkelerde üretilmiş ürünlerle başlıyor(tv, telefon, face, insta, ford, bmw, fiat vb vb vb vb vb) gözünü onunla kapatıyor. Benim burada paylaşılacak kadar önemli bulabileceğim tek şey, elin yabancısına günü hangi Türk ürünüyle açtırıp, kapattırabiliyoruz. Ondan haber verin siz.

Son düzenleme:
Hakikaten boş yapıyorsunuz. Kimse gemi yapmayalım, bizim mühendislerimiz yok veya berbat demiyor. Bu platformda paylaşmaya değer olabilecek olan her şeyini tamamen yerli yapabildiğimiz, çağdaş medeniyetler seviyesinde ürünler, yazılımlar vb. olabilir. Aksi halde ordu envanterine giren her ürün için burada konu açmak gerekir ki o da saçma sapan bilgi kirliliği.

"Çağdaş medeniyetler seviyesinde ürünler..." Yapılan gemiler yelkenli/kürekli de bizim mi haberimiz yok ya da çağdaştan kastınız bu mu:

main-qimg-3ddd5641573753c9b79623478dd46a10-pjlq.jpg

Yazılım demişsiniz. ASELSAN ve HAVELSAN'ın 20 senelik mazisi var yerli yazılım geliştirme konusunda. Şu an çıkan SİHA'lardan tutun yer istasyonlarına, iletişim sistemlerinden tutun savunma ve istihbarat sistemlerine kadar birçok alanda yerli yazılım kullanılıyor. Hatta yerli yazılım artık birçok alanda yerli donanımdan önde geliyor. Çağdaş standartlarda gemi istiyorsan, NATO'nun bile takdir ettiği bir gemi paylaşayım seninle:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun yanında, burada ordu envanterine giren her gemi için konu açılmıyor. Genelde yerli üretim ekipmanlar için konu açılıyor ki şu sıralar büyük bir hareketlilik var. TCG Ufuk'ta bunlardan birisi. Sıradan bir donanma gemisi değil. Bir İstihbarat gemisi ve yerli imkanlarla, ana olarak STM firması tarafından tasarlanmış bir gemi. İstihbarat kritik bir alan ve burada yerli ürünlerin kullanılması da bir o kadar kritik.

Emin olun yaşıtınız gelişmiş ülke gençleri de sabah akşam milli bilmem ne ürettik diye oraya buraya konu açıyor.

Technopat'ta ben ve birkaç kişi dışında, üretilen yerli milli ürünler umurunda olan kullanıcı olduğunu sanmıyorum. Ki, kesinlikle olmak zorunda da değil. Benim ve en azından tanıdığım @Jira nın bu konuları açma sebebimiz de, işin bir noktada içinde olmamız.

Gerçekten ayda birkaç konu açılıyor burada. Bu da bu kadar gözünüze batıyorsa, yapabileceğimiz bir şey yok.

Ben Altay tankının parçalarından birini üreten bir firmanın sahibinin yeğeniyim. Ankara Ostim Ergül Makina. Dileyen araştırır.

Bunu neden yazdınız bilmiyorum ancak emin olun buradaki kimse için kimin ne yaptığının bir önemi yok. Burası açık bir forum. He, amcanız/dayınız Altay projesi ile alakalı kritik/bilinmeyen bilgileri size aktarıyorsa ve sizden bundan yola çıkıp "Bakın ben sizin bilmediğiniz şeyleri biliyorum" demeye çalışıyorsanız, orasını bilemem. :D

Bizim dediğimiz, benim ülkemdeki her birey güne Amerika vb. ülkelerde üretilmiş ürünlerle başlıyor (TV, telefon) gözünü onunla kapatıyor. Benim burada paylaşılacak kadar önemli bulabileceğim tek şey, elin yabancısına günü hangi Türk ürünüyle açtırıp, kapattırabiliyoruz. Ondan haber verin siz.

Garip bir bakış açısı. Bunu yaptırabilen bir tek Çin var sanırım ve onların da hali ve durumu ortada. Açıkçası sorun ithal teknoloji kullanmak mı yoksa bilinçsiz kullanmak mı, buna karar vermek gerekiyor önce.

Günün birinde o alanlara da düzgün yatırım yapmak isteyen oluşumlar olursa, gelişecektir elbet ancak kolay değil. Öyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Şu an Arçelik, Beko, Vestel gibi markalarımız var. Bunlar ihracat da yapıyorlar sanırım. Açıkçası bu gibi markalar, yabancı rakipleriyle aynı kalite bandını tuttursalar bile ülkemiz için kârdır. Makine sanayinde çalışan birinin yeğeni olarak ulusal pazarla küresel pazar farkını, siz benden iyi biliyorsunuzdur.

ABD ya da Avrupa kalitesinde ürünler üretebiliriz ancak o ürünleri değiştiremezsiniz zira o ürünlerin yaratıcısı sen değilsin.

Ama şu an Polonya'ya MQ-9 yerine TB-2 İHA aldırtabiliyorsun zira o çağdaş görmediğiniz teknoloji, şu an alanına yön veriyor. Türkiye hem vagonu kaçırmış hem de kendi vagonunu yaratmaya çalışan bir ülke. Kendi geliştirdiğin teknoloji ile alternatif olabilirsin ama başkasının geliştirdiği bir teknolojiye, yine başkasının alt yapı mantığını kullanarak rakip olamazsın.

Şu an Türkiye'nin özellikle askeri ve savunma sanayi alanındaki yazılım gücü, Dünya seviyesinde. Otonom sistemlerde iyi bir noktadayız ve geleceğe yön verecek bir teknoloji olduğunu düşünürsek, bu umut verici.

Son düzenleme:
"Çağdaş medeniyetler seviyesinde ürünler..." Yapılan gemiler yelkenli/kürekli de bizim mi haberimiz yok ya da çağdaştan kastınız bu mu:

Yazılım demişsiniz. ASELSAN ve HAVELSAN'ın 20 senelik mazisi var yerli yazılım geliştirme konusunda. Şu an çıkan SİHA'lardan tutun yer istasyonlarına, iletişim sistemlerinden tutun savunma ve istihbarat sistemlerine kadar birçok alanda yerli yazılım kullanılıyor. Hatta yerli yazılım artık birçok alanda yerli donanımdan önde geliyor. Çağdaş standartlarda gemi istiyorsan, NATO'nun bile takdir ettiği bir gemi paylaşayım seninle:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun yanında, burada ordu envanterine giren her gemi için konu açılmıyor. Genelde yerli üretim ekipmanlar için konu açılıyor ki şu sıralar büyük bir hareketlilik var. TCG Ufuk'ta bunlardan birisi. Sıradan bir donanma gemisi değil. Bir İstihbarat gemisi ve yerli imkanlarla, ana olarak STM firması tarafından tasarlanmış bir gemi. İstihbarat kritik bir alan ve burada yerli ürünlerin kullanılması da bir o kadar kritik.

Technopat'ta ben ve birkaç kişi dışında, üretilen yerli milli ürünler umurunda olan kullanıcı olduğunu sanmıyorum. Ki, kesinlikle olmak zorunda da değil. Benim ve en azından tanıdığım @Jira nın bu konuları açma sebebimiz de, işin bir noktada içinde olmamız.

Gerçekten ayda birkaç konu açılıyor burada. Bu da bu kadar gözünüze batıyorsa, yapabileceğimiz bir şey yok.

Bunu neden yazdınız bilmiyorum ancak emin olun buradaki kimse için kimin ne yaptığının bir önemi yok. Burası açık bir forum. He, amcanız/dayınız Altay projesi ile alakalı kritik/bilinmeyen bilgileri size aktarıyorsa ve sizden bundan yola çıkıp "Bakın ben sizin bilmediğiniz şeyleri biliyorum" demeye çalışıyorsanız, orasını bilemem. :D

Garip bir bakış açısı. Bunu yaptırabilen bir tek Çin var sanırım ve onların da hali ve durumu ortada. Açıkçası sorun ithal teknoloji kullanmak mı yoksa bilinçsiz kullanmak mı, buna karar vermek gerekiyor önce.

Günün birinde o alanlara da düzgün yatırım yapmak isteyen oluşumlar olursa, gelişecektir elbet ancak kolay değil. Öyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Şu an Arçelik, Beko, Vestel gibi markalarımız var. Bunlar ihracat da yapıyorlar sanırım. Açıkçası bu gibi markalar, yabancı rakipleriyle aynı kalite bandını tuttursalar bile ülkemiz için kârdır. Makine sanayinde çalışan birinin yiğeni olarak ulus pazarla küresel pazar farkını, siz benden iyi biliyorsunuzdur.

ABD ya da Avrupa kalitesinde ürünler üretebiliriz ancak o ürünleri değiştiremezsiniz zira o ürünlerin yaratıcısı sen değilsin.

Ama şu an Polonya'ya MQ-9 yerine TB-2 İHA aldırtabiliyorsun zira o çağdaş görmediğiniz teknoloji, şu an alanına yön veriyor. Türkiye hem vagonu kaçırmış hem de kendi vagonunu yaratmaya çalışan bir ülke. Kendi geliştirdiğin teknoloji ile alternatif olabilirsin ama başkasının geliştirdiği bir teknolojiye, yine başkasının alt yapı mantığını kullanarak rakip olamazsın.

Şu an Türkiye'nin özellikle askeri ve savunma sanayi alanındaki yazılım gücü, Dünya seviyesinde. Otonom sistemlerde iyi bir noktadayız ve geleceğe yön verecek bir teknoloji olduğunu düşünürsek, bu umut verici.
Benim inanın bu kadar yazacak vaktim yok. Sizin gibi ben de buradaki yaş grubunun üzerinde bir yaştayım. Yeğeni olmamı belirtmem bu işlerin çok dışında/anlamayan, ülkenin kötülüğünü isteyen insanlar olmadığımızı anlatmaya çalışmak. Aksine geleceğinin iyi olması için çalışanlardan olduğumuzun bilinmesi. Mesleğim avukatlık. Emin olun sizin kadar konulara hakimim. Bana motor ve işlemci/çip üretemeden(çağdaş medeniyet seviyesi) acayip yerlerde işler yapıyoruz, uçuyoruz kaçıyoruz hikayesi anlatılmasın. Adamın motoru olmadan(sihaların da motoru Ukraynadan, işlemcileri Amerika vermezse Çin vermezse Rusya'dan alınıyor) o gemi uçmaz kaçmaz, adamın işlemcisi olmadan o yazılan yazılım bir işe yaramaz.

Bu platformda paylaşmaya değer olabilecek olan her şeyini tamamen yerli yapabildiğimiz, çağdaş medeniyetler seviyesinde ürünler, yazılımlar vb olabilir.
Konu TCG Ufuk, o halde onun üzerinden gidelim.

TCG Ufuk için 194 adet yerli firma çalışmış. Ayrıca platformu, bizim MİLGEM Ada sınıfı korvet platformudur ki zaten Ada sınıfının başarısını tartışmaya gerek duymuyorum.

194 adet yerli firma TCG Ufuk için %70 yerlilik oranına ulaşmış. Bundan 20 yıl önce biz bu oranlara ulaşarak bir gemi yapmanın hayalini kuruyorduk, 20 yıl içinde bu yerlilik oranındaki bir gemiyi 2 yılda üretip, 3 yıl da test yaparak 5 yıl içinde Türk denizcilerine verdik. Bu bir başarıdır, bu başarının hikayesiyle de 1 konuyla değil, 10 konuyla da övünebiliriz.

Bazı konularda dünya üzerinde çok gelişmiş şirketler vardır. ABD dediğimiz ülke Almanların tank motoru ve transmisyon sistemlerinde aşmış şirketlerini tercih edebiliyor yeri geldiğinde Niye? Çünkü daha iyisini yapacak konuma gelmekle uğraşmak yerine alıp direkt sistemlerine takıp projeyi bir an önce bitirerek kuvvetlere vermek istiyorlar.

Türkiye de şu anki konumuyla iyi olduğu konularda yapabildiğini yaparak (silah, mühimmat, aviyonik, yazılım, donanım vs.) eksik kaldığı konuları (motor vs.) dış alımlar ile kapatarak projeleri bir an önce hayata geçirerek doktrinleri için güç çarpanı oluşturuyor.

Senin dayın bu işin içindeyse, senin sıradan birine göre daha bilinçli olman gerekiyor. Bugün ATAK uçuyorsa, kara havacılar ve Türk mühendisleri ile bu projeye destek verenler sayesinde, bugün MİLGEM'ler yüzüyorsa denizciler ve Türk mühendisleri ile bu projeye destek verenlerin sayesindedir.

Merak etmeyin, bu konulara meraklı Amerikalı da, Avrupalı da kendi sistemleriyle çokça övünüyor. Övünmek de hakları.

Biz sadece övünmüyoruz, eksiklerimizi de dile getirerek tartışıyoruz. Tartışmak geliştirir, saf propaganda yapmak ise göz boyar. Ayrımını yapın.

İşlemci üreten kaç şirket / fabrika var? Bakın ülke bile değil, şirket. Bir elin parmakları kadar. İşlemcileri üreten makineleri dahi yapabilen, tasarlayabilen birkaç tane firma var. ASML mesela, birçok işlemcinin üretildiği litografi makinelerini üretiyorlar.

Bunlar milyarlarca dolarlık yatırımlar. Türkiye gibi zar zor bir gelişme evresinde olan bir ülke, her şeyi bir kenara koyup işlemcilere mi para yatıracak. Yurt dışından 100 Dolara'a alabileceğiniz ve evet, ithal olup ambargo riski taşımasına rağmen, İHA'nıza - geminize - tankınıza takıp yürütebileceğiniz bir alternatif varken, bunların hepsini bir kenara itip işlemciye yoğunlaşamazsınız.

Sizin ihtiyacınız işlemci değil, tank ya da İHA ya da gemi. Bu ihtiyaçlar kısa vadede gereken ve acil ihtiyaçlar. Bunları karşılamak için de tabii ki de yabancı ürünler kullanılacak. Bir motor bir de işlemci. Hep bu konular üzerinden gidiyor insanlar. Ama bütüncül bakmıyorlar.

TB-2 projesine de başlandığından aktüatöründen lastiğine, jantından kanadında kullanılan karbonfiberine kadar ithaldi. Proje zamanla büyüdükçe parçalar bir bir yerlileşti. Aynı şey ASELSAN'ın ürettiği ürünlerde de oldu. TUSAŞ'da da. Aksungur İHA artık yerli PD motorlarla uçuyor.

Şu an SİHA sistemlerinde Hercules ARM Cortex-R4 altyapılı işlemciler kullanılıyor. Bu işlemcinin en kritik yanı, safety-critic olması. Birkaç dolarlık işlemciler, bir İHA'nın maliyetinin yanında.

TÜBİTAK'ın Çakıl adlı prototip işlemci projesi var. Orada da RISC-V kullanılıyor, yerli tasarım neden yapamıyorsunuz diye dalga geçti insanlar, burada bizzat şahit oldum. Çünkü kimse RISC-V'nin açık kaynak olduğundan, zor olanın ve para edenin işlemciyi üretecek makineyi yapmak olduğundan haberi yoktu.

...adamın işlemcisi olmadan o yazılan yazılım bir işe yaramaz.

Tam olarak öyle değil ne yazık ki o iş. Çin'den gerekirse kaçak yollarla dahi işlemci alıp getirirsiniz. Ama yazılım ve düzgün algoritma sahibi olamadıktan sonra SİHA'yı pistten kaldıramazsınız bile. Otonom sistemler alanında çalışan birisi olarak söyleyebilirim ki, insan mantıken fiziksel olan işlemciyi sınırlayıcı güç olarak görse de, yazılım emin olun daha karmaşık ve değerli. Tabii ki de işlemci olmadan uçamaz ama bunu yapabilen ülkelerin yapabilmesinin sebebi işlemci değil yazılımdır.

Devasa araçları devasa kontrol teorileri/sistemleriyle, çok küçük hata oranları ile uçurmaya çalışıyorsunuz.

👏 👏 👏
İnşallah yakın zamanda yerli motorlarımızı sık sık donanmada ve havada görürüz. Güzel adımlar atıyoruz :) Ne üzücüdür ki hâlâ salça olmaya çalışanlar var.

Hakikaten boş yapıyorsunuz. Kimse gemi yapmayalım, bizim mühendislerimiz yok veya berbat demiyor. Bu platformda paylaşmaya değer olabilecek olan her şeyini tamamen yerli yapabildiğimiz, çağdaş medeniyetler seviyesinde ürünler, yazılımlar vb olabilir. Aksi halde ordu envanterine giren her ürün için burada konu açmak gerekir ki o da saçma sapan bilgi kirliliği. Emin olun yaşıtınız gelişmiş ülke gençleri de sabah akşam milli bilmem ne ürettik diye oraya buraya konu açıyor. Ben Altay tankının parçalarından birini üreten bir firmanın sahibinin yeğeniyim. Ankara Ostim Ergül Makina. Dileyen araştırır. Bizim dediğimiz, benim ülkemdeki her birey güne amerika vb ülkelerde üretilmiş ürünlerle başlıyor(tv, telefon, face, insta, ford, bmw, fiat vb vb vb vb vb) gözünü onunla kapatıyor. Benim burada paylaşılacak kadar önemli bulabileceğim tek şey, elin yabancısına günü hangi Türk ürünüyle açtırıp, kapattırabiliyoruz. Ondan haber verin siz.
Bu ordu envanterine giren sıradan bir ürün değil. Yerli olarak üretilen bir ürün.
Zaten envantere giren her ürün için konu açılmıyor.
Ayrıca açılsa bile sizi ilgilendirmez.

Neden bilgi kirliliği olsun bahsedeceği ürünü ciddi şekilde araştırıp açarsa bir sıkıntı olmaz.

Araç firmalarının kökü eskiye dayanıyor.
Ayrıca Elektikli araç üretiyoruz.
Fabrikası kuruluyor.

Devrim arabası engellenmese idi dediğiniz gibi yurtdışında ki insanlar Türk markası olan devrim ile yatıp kalkardı.

Geri
Yukarı