TDK'nin yanlış yazdığını düşündüğüm sözcükler

Bağlantı yanlış, hocam. Abdullah ismini de mi dediğiniz şekilde yazalım? Allah'ın suyu demek. Kendinizi rahat hissedin.

''İnşAllah'' konusunu kısa yoldan çözebiliriz Türkçenin temellerine bakarak. ''İnşallah'' kelimesini ''İnşAllah'' şeklinde yazarsak tek kelime olarak kalmaz böyle yazmamız gerekiyorsa 'İnş Allah'' şeklinde yazmak zorunda kalırız. Bir kelime içerisinde 2. büyük harf kullanılmaz Türkçede ve yapı taşlarından biri. :D

Bağlantı yanlış, hocam. Abdullah ismini de mi dediğiniz şekilde yazalım? Allah'ın suyu demek. Kendinizi rahat hissedin.
Hocam Abdullah özel bir addır. Ben adlar değişsin demiyorum.
Dini konularda ya olduğu şekilde kullanılsın ya da Türkçe kelimelerle değiştirilsin diyorum. Burada kastım Arapçaya değil, dini konulara.
''İnşAllah'' konusunu kısa yoldan çözebiliriz Türkçenin temellerine bakarak. ''İnşallah'' kelimesini ''İnşAllah'' şeklinde yazarsak tek kelime olarak kalmaz böyle yazmamız gerekiyorsa 'İnş Allah'' şeklinde yazmak zorunda kalırız. Bir kelime içerisinde 2. büyük harf kullanılmaz Türkçede ve yapı taşlarından biri. :D
Dediğim gibi ya olduğu gibi kullanılsın ya da Türkçe kelimelere uyarlansın.
Bu şekilde yazarsak, ne Arapçada ne de Türkçede anlamı yok. :)

@Bilgisayar kullanan hocam, dediğim gibi rahat olun. İnşallah, maşallah gibi sözcükler için gerek yok. Sonuçta olarak Türkçe yazıyoruz. Allah zaten küçük olarak yazılmıyor.

Benim düşünceme göre anlam bozulduğundan dolayı bu şekilde kullanılmamalı. Sonuçta TDK'nın bileceği iş.

Zaten Allah'ın küçük yazılmasının Allah'a bir zararı yok. Yazan kişi dalgın olabilir, hatırlatınca düzeltir. Eğer dinimize mensup değilse, büyük veya küçük yazmasının müslümanlara zararı yok. Uyarmak iyi olur ama kendi bileceği iş.
Fikrini paylaşanlara teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla, Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. :)
Hocam şimdi fark ettim. Abdullah anlam olarak Allah'ın kulu demek. Abd= kul, ibadet eden.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı