TDP değeri 45W olan 9750H 15 Watt değerini aşmıyor

selamlarabi39

Hectopat
Excalibur G770 cihazında kontrol merkezinden güç modları değiştirilerek işlemcinin çektiği güç ayarlanabiliyor:
Text 25W.
Gaming 35W.
High performance +45W
Fakat cihaz bazen 15W da takılı kalıyor.
Herhangi bir ısıl sorunum yok.
Çözümü nedir?
@erengore

Isı sorunu olmadığı için 15'da takılıyor zaten. Yük altında 45'i de aşar merak etme. Meali ise sisteminde bir sorun olmaması.
Arkadaş 15W'da Power Throttle oluyor diyor. Güç gereksinimi olmasa zaten o da rahatsız olmaz.

ThrottleStop indirin. Tek seferde çözeriz sorunu. TechPowerUp'ın sitesinden indirin. Klasöre çıkartın. FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın.

Isınma sorunu olmadığı için 15'de takılıyor zaten. Yük altında 45'i de aşar merak etme. Meali ise sisteminde bir sorun olmaması.

CS:GO gibi işlemci bazlı oyunlarda darboğaz sorunu yüzünden FPS düşüşü yaşatıyor. Sorun kendi kendine takıldığında 15W çekmesi değil. Daha yüksek güç çekmesi gereken durumlarda benim düzeltmem olmadan 15W da takılı kalması.
1642971302143.png
1642971333469.png

Güç planını değiştirmeyi denemiş miydin? Zaten muhtemelen yazılımdaki +45W, nihai performans falandır da, sorayım dedim. İşletim sistemi Windows 11 mi bu arada? Güç planlarının değişmediğine dair sorun yaşayan vardı. Belki ondan 45W olanı işaretlediğinde limit oluyordur. Ben de Monster'da yaşıyordum da yaşadığım limit 15 değildi. Bu arada işlemci bazlı olan CS:GO'da yaşadığın darboğaza dair açtığın bir konu var mı?

Güç planını değiştirmeyi denemiş miydin? Zaten muhtemelen yazılımdaki +45W, nihai performans falandır da, sorayım dedim. İşletim sistemi Windows 11 mi bu arada? Güç planlarının değişmediğine dair sorun yaşayan vardı. Belki ondan 45W olanı işaretlediğinde limit oluyordur. Ben de Monster'da yaşıyordum da yaşadığım limit 15 değildi. Bu arada işlemci bazlı olan CS:GO'da yaşadığın darboğaza dair açtığın bir konu var mı?

Sorun sadece CS ile ilgili değil cihazdaki genel bir sorun. Ayrıca güç modu fark etmeksizin ansızın her an olabilir :D her modda bu sorun olabiliyor.

@selamlarabi39 Sistemlerde 3 çeşit limit vardır. 1, 2 ve 3. Sizin sisteminizde 3. limitler Power'ları yönetiyor daha çok. Bu limitlere erişim mümkün değil. Ancak anakartın ve sistemin yetkilendirdiği bir uygulama değiştirebilir. Dolayısıyla bu Power Throttle vakasını aşmanız için eğer ki bir yol varsa o da sisteminizdeki güç modu uygulamasında olabilir. ThrottleStop'un yetkisini aşan bir alan burası. Dediğim gibi sistem üreticisinin yetkilendirdiği bir uygulama ile ancak mümkün o limitlerde oynama yapabilmem. Genelde 2. limitler ile yaparlar ancak sizde 3. limitleri kullanmışlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
@selamlarabi39 Sistemlerde 3 çeşit limit vardır. 1, 2 ve 3. Sizin sisteminizde 3. limitler Power'ları yönetiyor daha çok. Bu limitlere erişim mümkün değil. Ancak anakartın ve sistemin yetkilendirdiği bir uygulama değiştirebilir. Dolayısıyla bu Power Throttle vakasını aşmanız için eğer ki bir yol varsa o da sisteminizdeki güç modu uygulamasında olabilir. ThrottleStop'un yetkisini aşan bir alan burası. Dediğim gibi sistem üreticisinin yetkilendirdiği bir uygulama ile ancak mümkün o limitlerde oynama yapabilmem. Genelde 2. limitler ile yaparlar ancak sizde 3. limitleri kullanmışlar.

Bu arada bu durum cihaz şarj kablosunu çıkar - tak yapıp güç modları arasında geçiş yaptığımda düzeliyor.
Bu arada bu durum cihaz şarj kablosunu çıkar - tak yapıp güç modları arasında geçiş yaptığımda düzeliyor.
Çözümü var mı bunun?

Veya şirkete bunun hakkında ne yazabilirim?

Şirkete bir şey yazmanız en fazla sizlere farklı bir BIOS dosyası yollamaları ile sonuçlanır muhtemelen. Keşke benim de 7 cümleden oluşan yanıtımın sadece son cümlesine cevap vermeseymişsiniz. Bol şans.

Hocam cihaz Windows 10, önceki cümlelerinizi pek anlayamadım maalesef :D Güç planları derken Windows 10 gelişmiş güç seçeneklerinden mi bahsettiniz, başka şeyden mi? Onları anlayamadım. Throttle Stop'dan mı bahsediyordunuz onu kullanmayı bilmediğim için sadece son cümleye odaklanabildim :)

Geri
Yukarı