Technopat gibi soru sor, cevapla sitesi hazırlama

F4tihh

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.

Site yapma veya programlama hakkında bir bilgim yok, ilgim var. İnsanların soru sorup başkalarının cevapladığı bir site yapmam gerekiyor.
Ben bu sitenin tasarım ve dizaynından sorumluyum. Şimdilik herhangi bir bilgim olmadığından HTML ve PHP öğrenmem gerektiğini söylediler.
Ders üzerine bir site olacak, örnek olarak bu siteyi gösterebilirim. 2-3 ay vaktim var.

Öğrenmeye nereden başlamalıyım? Ne yapmalıyım? Uzun bir yazı yazacak bilgi ve vaktiniz var ise çekinmeyin, yazın.

Son düzenleyen: Moderatör:
www.TR.GG
www.wix.com
Gibi sitelerden yapabilirsiniz. Technopat gibi bir siteyi tek başınıza teknik bilginiz olmadan yapmanız mümkün değil. Ama verdiğim sitelerden bedavaya kayıt olup istediğiniz şekilde siteyi tasarlayıp yapabilirsiniz.

Bence sıfırdan başlamak yerine hazır forum şablonlarını kullanın. Bunların üzerinde değişiklik yapmayı deneyin. Mesela Türkçe'ye çevirin.

Sayfanın en altından ulaşabilirsiniz.
Akkkkkkkkkkkkdsız.jpg

3 ay vaktin varmış. Öğrenip, projeni bitirmeye yeter de artar. PHP şart değil ise, JavaScript kullanmanı öneririm. JavaScript kullanırsan, tek dil ile hem client, hem de server tarafını yapabilirsin. Server tarafında Node.js tabanlı Express.js kullanırsın ve API servisini bununla yazarsın. Client tarafında da, CSS kütüphanesi olan Bootstrap'i kullanırsan, işin kolaylaşır.

Öğrenime, cümlelerimde kullandığım anahtar kelimeleri araştırmak ile başlamanı öneririm. HTML>CSS>Bootstrap>JavaScript şeklinde öğrenirsen, kafanda daha iyi oturur. Hiçbir şey imkansız değildir, sıkı çalışma ile bunun üstesinden gelebilirsin :) Senden profesyonel bir proje beklemiyorlardır zaten. Lâkin sen elinden geleni yapmaya çalış.

Ben bu sitenin tasarım ve dizaynından sorumluyum.
Bu cümleni atlamışım. O zaman API servisini sen yazmayacaksın, Node.js kullanmana gerek yok. Lâkin yine de JavaScript öğren derim. Kendi API servislerini yazmak için, Node.js (farklı yapılar da olabilir, Node.js'i örnek veriyorum) öğrenmenin de sana getirisi olacaktır, bunu da unutma.

3 ay vaktin varmış. Öğrenip, projeni bitirmeye yeter de artar. PHP şart değil ise, JavaScript kullanmanı öneririm. JavaScript kullanırsan, tek dil ile hem client, hem de server tarafını yapabilirsin. Server tarafında Node.js tabanlı Express.js kullanırsın ve API servisini bununla yazarsın. Client tarafında da, CSS kütüphanesi olan Bootstrap'i kullanırsan, işin kolaylaşır.

Öğrenime, cümlelerimde kullandığım anahtar kelimeleri araştırmak ile başlamanı öneririm. HTML>CSS>Bootstrap>JavaScript şeklinde öğrenirsen, kafanda daha iyi oturur. Hiçbir şey imkansız değildir, sıkı çalışma ile bunun üstesinden gelebilirsin :) Senden profesyonel bir proje beklemiyorlardır zaten. Lâkin sen elinden geleni yapmaya çalış.

Bu cümleni atlamışım. O zaman API servisini sen yazmayacaksın, Node.js kullanmana gerek yok. Lâkin yine de JavaScript öğren derim. Kendi API servislerini yazmak için, Node.js (farklı yapılar da olabilir, Node.js'i örnek veriyorum) öğrenmenin de sana getirisi olacaktır, bunu da unutma.
Hocam kuzenim öğretmen. Youtube üzerinden elektrik,elektronik,robotik ve kodlama üzerine videolar çekiyor, öğrencilere ve bu konularda ilgisi olan kimselere ders veriyor. Çok soru geliyormuş, bu sebepten ötürü belirttiğim sitenin düzenlenmiş bir versiyonunu yapmam gerekiyor. Forum sitesi olacak, insanlar konu açacaklar, soru soracaklar, bunu gören insanlar bedava veya belirli bir ücret karşılığında soruları çözecekler.

Normalde buradan HTML öğreniyorum. Tavsiye kaynak verirseniz çok iyi olur. Öğrenmekte sıkıntı yok vaktim bol. İşim de yok. Siteyi yaptığım kişi de yabancı değil zaten. Ben siteyi yapacağım baştan sona, sadece nereden başlayacağımı, öğreneceğimi ve nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Forum sitesini yapmak için hazır şablonlar kullanmayı düşündüm (Wix). Fakat bana yeterince özgürlük tanımıyor ve istediğimi yapamıyorum. Bu yüzden kendim yapmam gerekiyor.

Umarım yardımcı olursunuz, iyi forumlar...

Geri
Yukarı