Technopat Reklam Güncellemesi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Bugün Technopat sakinleriyle güzel bir gelişme paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Technopat.net Sosyal bölümünde hesaplarıyla giriş yapmış üyelerimize, döneme göre hiç ya da çok az reklam gösterecek şekilde yeni bir ayarlama yaptık.

Özellikle yazmak ve okumak için çok daha vakit geçiren kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bu uygulamanın yararlı olacağını umuyoruz. Elbette ölçümlerimize göre bunun seviyesini ayarlayacağız. Bu fikir ekip toplantılarında aldığımız geliştirme notlarından ortaya çıktı.

Elbette yayınımızın büyümesi ve gelişmesi için reklam gelirleri önemli bir kaynak. Aylık sayfa gösterimi artık milyonlarla değil on milyonlarla ölçülen kategoride yer alıyoruz ve her reklamın etkisi oluyor.

Bu yüzden kampanyalara ve dönemlere göre hedeflere erişmemiz gerektiğinde yine reklamları bütün kullanıcılara aynı şekilde gösterebileceğimizi hatırlatmak isterim. Mantık çerçevesinde kullanıcı deneyimini hep en iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Burada gelir ve gider dengesi, platformun teknik iyileştirmeleri için harcanan bütçenin kazanılması da sizlere sunduğumuz hızı ve kaliteyi artırmaya yarıyor. Özetle reklam gelirleri Technopat.net'i büyütmekte ve hızlandırmakta önemli, bu yüzden her zaman reklam ve gelir getirecek çalışmalar olacak. Gördüğünüz reklamların uzun vadede size kullanıcı olarak yararı var mı? Evet var. Denetimli reklam yararlıdır.

Reklam politikamız gereği kullanıcılara zararlı olacağını düşündüğümüz ya da çok kalitesiz bulduğumuz reklamlara zaten kurulduğumuzdan bu yana hiç yer vermedik, vermeyeceğiz. Sponsorluklar konusunda da çizgimize uymayan sponsorları ya da kampanyaları değerlendirmeye almadığımızı, çok seçici, ciddi ve kullanıcı dostu olduğumuzu zaten markalar biliyor. Bilmeyenler de öğrensin isterim. İnternet üzerinde kullanıcıları rahatsız eden pek çok konuda siz daha bunları bizde görmeden biz filtreleyici ve seçici davranıyoruz.

Teknik kısma gelirsek. Interstitial denilen sayfayı kaplayan ya da Pop-Up olarak ekran ortasını dolduran reklamlara da yer vermiyoruz. Öte yandan IAB standartlarına uygun, Best Practice tabir edilen en iyi uygulamalara çoğunlukla standart haline gelmeden önce geçiş yaptık. Büyük reklamlara ve sayfanın altında, yanında, çerçeve çevresi olan bölgelerde ekranda görünmeyi sürdüren reklamlara yer veriyoruz. Test dönemleri haricinde, ölçüm yapmamız gerektiği nadir durumlar haricinde sitemizi reklamla da doldurmuyoruz. Devamlı kullanıcılar bu tür durumların nadir olduğunu zaten biliyorlar. Her zaman maraton koşucusu olarak uzun vadede başarıyı hedefledik ve buna uygun davrandık.

Bazen bunlar beklendiği gibi çalışmayarak kullanıcı deneyimi olumsuz etkileyebiliyor. Bu tür hatalar reklam piyasasında çalıştığımız AdTech firmalarından ya da kod uyumsuzluklarından kaynaklanabiliyor. Böyle bir durumda konu açarak bizlere bildirmekten çekinmeyin. Muhtemelen siz gördüğünüzde biz de görüyoruz ve çözmeye uğraşıyoruz demektir ama yine de bildirin.

Özetle kurulduğumuz günden bu yana çizgimiz değişmedi, kurum kültürü olarak da değişmeyecek. Hep birlikte, hep daha güzel yayınlara...

Sevgiler, saygılar...

Son düzenleme:
Mantıklı. Diğer platformlarda şikayet edilen, ama yönetimin dikkate almadığı konuları siz dikkate alıp reaksiyon vermeye çalışıyorsunuz. Tebrikler.

Düzenleme: Şu anda sadece Corsair reklamı var. O da sitenin kendi reklamı. Yani Google Ads falan değil, kendi tasarım reklamı. Bu da güzel :)

Şahsen reklam yapmanızı gayet doğal karşılayan bir üyeniz olarak, bu düzenlemeyi düşünmenizi çok takdir ettim.

Elbette gelir kazanmalısınız, elbet reklam yapmalı ve yaptırmalısınız ve bunun denetimlerle ve denetimde olacağını ve olduğunu görmek gerçekten sevindirici bir haber.
Bir süredir çok fazla reklam görüyordum ve bunun, lisansı biten virüs programım sebebiyle olduğunu düşünüyordum, sanırım artık bir sorun kalmadı. :)

Direkt reklam koymak yerine bu reklamları içerik (örneğin videolarınız) ile birlikte sunmak daha güzel oluyor.

Ben sadece reklamları eklerken, arayüzü çok bozmamanızı rica ediyorum.

Belirttiğim Corsair reklamının bozduğu alan bende gözükmüyor.
Ama gizli modda girince o yer resimdeki gibi gözüküyor. Bu tarz yerler düzeltirse sevinirim.
Screenshot_4.png

Screenshot_3.png

Windows ile sosyalde takılırken bazı Turkcell reklamları çıkıyordu sağ alt köşede kapat butonuna basmama rağmen kapanmıyordu çok sinir bozucuydu bu gün hiç denk gelmedim.Bu yenilikden kaynaklı sanırım güzel oldu.Reklamlar elbette gerekli bir şey karşı değilim yanlış anlaşılmasın. 😇

Ali konuyu etraflıca yazdığı için pek okuyan olmadı galiba :/

Bundan sonra ikinci bir değişikliğe kadar Sosyal'e giriş yapmış kullanıcılarımıza reklam göstermeyeceğiz.

Son zamanlarda topluluğumuz için aldığımız en güzel kararlardan biri oldu bence 🤜

Son düzenleme:

Geri
Yukarı