Technopat Sosyal 2024 Planlarımız

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda kısaca Technopat Sosyal'e 2024'ün başlarında yapmak istediğimiz güncellemeleri paylaşmak istiyorum.

• XenForo 2.3 güncellemesi:
    • Sosyal'in altyapısı XenForo 2.2 forum yazılımıdır. Bu yazılımın yeni 2.3 sürümünün özellikleri belli oldu. Sürümün bu sene çıkmasını bekliyoruz. Çıkar çıkmaz geçmek için de şimdiden çalışmalara başladık. Beta sürümler geldiğinde yerelde test edip nihai sürüm çıkar çıkmaz hızlıca geçmek istiyoruz.
    • WEBP formatına geçiş:
      • Biliyorum bazılarınız bu formatı sevmiyor (@Ali Güngör?) ama hem resimlerin daha az yer kaplaması hem de sitenin daha hızlı açılması için Sosyal'deki bütün resimleri geri dönüşü olmayacak şekilde WEBP formatına çevireceğiz. Bu işlem, örnek veriyorum, 40 GB olan resim boyutunu 20 GB'a indirecek. Bunu da XenForo 2.3 güncellemesi sonrasında yapacağız.
    • Resmi Karanlık Mod:
      • Şu anda Sosyal'de karanlık mod var ama bunu üçüncü parti bir eklenti ile yapıyoruz. XenForo 2.3 ile birlikte bilgisayrınızın temasına göre ayarlanan bir moda geçeceğiz. Bu sayede karanlık tema kullananlar karanlık, açık kullanan Sosyal'i açık renkte görecek.
    • Roket Hızında Mobil:
      • Türkiye'deki ilk AMP kullanan XenForo platformu olarak mobildeki hıza ne kadar önem verdiğimizi biliyorsunuz. Şimdi bu hızı sadece AMP sürümünde değil, standart mobil sürümde de sunacağız. Bu tabii ki XenForo 2.3 ile mümkün olacak zira yeni sürüm Google'ın Lighthouse testinden 99 puan almayı başarıyor!
  • MariaDB 10.11 güncellemesi:
    • Technopat şu anda haziran 2021'de piyasaya sürülmüş olan ve 2026 yılına kadar güncellenecek olan MariaDB 10.6 sürümünü kullanıyor lakin yakın zamanda daha güncel 10.11 sürümüne geçmeyi planlıyoruz. Yeni sürümle birlikte hem Sosyal hem de ana sayfanın performansı büyük ölçüde artacak ve bu sayede GIF gibi özellikleri daha kolay bir şekilde ekleyebileceğiz.
Bunlara ek olarak başka yeni özellikler de eklenecek fakat bunları da zamanla paylaşacağız.

Harika.

502 bad gateway ek olarak ben ekleyeyim.

Bir de, bilgisayar sürümünde olan hem alt kısımda hem üstte olan sayfa değiştirme mobilde yok. Ona da el atarsınız herhalde.

Bu hata son zamanlarda çıkmaya başladı ama sebebi Cloudflare kaynaklı olabilir. Ticket açmam gerekecek bunun için.

Sosyalin mobil versiyonu için de bir yenilik olacak mı acaba?

XenForo 2.3 sürümü mobilde ne yenilik getirecekse o.

WebP desteği çok iyi olacak. İnternetten indirilen resimleri Sosyal'e yüklemek için dönüştürmek ile uğraşmaya gerek kalmayacak. Bir konuya hızlı bir şekilde resim yüklemek işkence oluyordu.

Bu arada, klasik soru olan "GIF yok mu?" nerede kaldı? 😅

GIF'i MariaDB 10.11 ve XenForo 2.3 sonrası getirmeyi planlıyoruz.

Resim yüklerken bizim mi WebP'e dönüştürmemiz gerekecek yoksa sunucu halledecek mi?
Hayır, sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sunucu halledecek.

XenForo 2.3 sürümü ne yenilik getirecekse o.
Peki 2.3 ile tanıtılan tema oluşturma özelliği gelir mi? Küçük ama güzel bir özellik olur.

1698504398212.png

Son düzenleme:
Bu hata son zamanlarda çıkmaya başladı ama sebebi Cloudflare kaynaklı oalbilir. Ticket açmam gerekecek bunun için.

XenForo 2.3 sürümü mobilde ne yenilik getirecekse o.

GIF'i mariadb 10.11 ve XenForo 2.3 sonrası getirmeyi planlıyoruz.

Hayır, sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sunucu halledecek.

Hocam GIF sunucu yüzünden mi gecikti bu kadar?

Bu hata son zamanlarda çıkmaya başladı ama sebebi Cloudflare kaynaklı oalbilir. Ticket açmam gerekecek bunun için.
Son zamanlarda sitede çeşitli problemler meydana gelmeye başladı. macOS, iPadOS ve iOS ile mesaj yazarken yazı siliniyor veya birbirine giriyor. Bir karakter silince veya mesajı geri alınca düzeliyor. Safari yüzünden mi, yoksa site yüzünden mi denemedim fakat oldukça rahatsız edici. Bir de resim yüklerken rastgele olarak Cloudflare tarafından engellenebiliyorum.
GIF'i MariaDB 10.11 ve XenForo 2.3 sonrası getirmeyi planlıyoruz.
Bunu sürekli olarak sordukları için sözde soru olarak sormuştum ama cevaplanması iyi oldu. Şimdi 50 sayfa boyunca GIF mesajı gelmez umarım. Çok ufak bir fayda için sunucuya gerçekten çok büyük bir yük bindiriyor. 😅

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda kısaca Technopat Sosyal'e 2024'ün başlarında yapmak istediğimiz güncellemeleri paylaşmak istiyorum.

• XenForo 2.3 güncellemesi:
    • Sosyal'in altyapısı XenForo 2.2 forum yazılımıdır. Bu yazılımın yeni 2.3 sürümünün özellikleri belli oldu. Sürümün bu sene çıkmasını bekliyoruz. Çıkar çıkmaz geçmek için de şimdiden çalışmalara başladık. Beta sürümler geldiğinde yerelde test edip nihai sürüm çıkar çıkmaz hızlıca geçmek istiyoruz.

• WebP formatına geçiş:
      • Biliyorum bazılarınız bu formatı sevmiyor (@Ali Güngör ?) ama hem resimlerin daha az yer kaplaması hem de sitenin daha hızlı açılması için Sosyal'deki bütün resimleri geri dönüşü olmayacak şekilde WebP formatına çevireceğiz. Bu işlem, örnek veriyorum, 40 GB olan resim boyutunu 20 GB'a indirecek. Bunu da XenForo 2.3 güncellemesi sonrasında yapacağız.
    • Resmi Karanlık Mod:
      • Şu anda Sosyal'de karanlık mod var ama bunu üçüncü parti bir eklenti ile yapıyoruz. XenForo 2.3 ile birlikte bilgisayrınızın temasına göre ayarlanan bir moda geçeceğiz. Bu sayede karanlık tema kullananlar karanlık, açık kullanan Sosyal'i açık renkte görecek.
    • Roket Hızında Mobil:
      • Türkiye'deki ilk AMP kullanan XenForo platformu olarak mobildeki hıza ne kadar önem verdiğimizi biliyorsunuz. Şimdi bu hızı sadece AMP sürümünde değil, standart mobil sürümde de sunacağız. Bu tabii ki XenForo 2.3 ile mümkün olacak zira yeni sürüm Google'ın Lighthouse testinden 99 puan almayı başarıyor!
  • MariaDB 10.11 güncellemesi:
    • Technopat şu anda Haziran 2021'de piyasaya sürülmüş olan ve 2026 yılına kadar güncellenecek olan MariaDB 10.6 sürümünü kullanıyor lakin yakın zamanda daha güncel 10.11 sürümüne geçmeyi planlıyoruz. Yeni sürümle birlikte hem Sosyal hem de ana sayfanın performansı büyük ölçüde artacak ve bu sayede GIF gibi özellikleri daha kolay bir şekilde ekleyebileceğiz.
Bunlara ek olarak başka yeni özellikler de eklenecek fakat bunları da zamanla paylaşacağız.
GIF profil resmi olayı artık geri mi dönse?

Geri
Yukarı