Makaleler
15
Daha fazla  
Herkese merhaba. Bu konuda Technopat Sosyal hakkında az bilinen birkaç şeye soru-cevap şeklinde değineceğim.

Kullanıcının profiline giriyorum, ''Bu kullanıcının profili müsait değildir.'' yazısı çıkıyor. Bu ne demek?

Buna yönetim tarafından net bir cevap verilmedi ama gözlemlerime göre şöyle; Sosyal'den kalıcı olarak uzaklaştırılmış veya hesabı kullanılamaz şekilde devre dışı bırakılmış kişilerin profiline girmeye çalışınca bu uyarı karşımıza çıkıyor. Ayrıca profiline girince bu uyarıyı gördüğünüz kişiler ileri gelen üyeler kısmında istatistikleri yetse bile gözükmüyor. (En fazla mesaj, en fazla çözüm vs. gibi.)

Bazı kişiler bu uyarıyı profilini gizleyenler ile karıştırabiliyor, aynı şey değil. Profilini gizleyen üyelerin profiline girdiğinizde ''Bu üye profilinin görüntülenmesine sınır getirdi.'' uyarısı karşınıza çıkar.

Moderatör olmayan bir üyenin son etkinliğinde ''Yönetim görevini uyguluyor'' yazıyor. Bu nasıl oluyor? Gizli moderatör mü?

Bunu yapanlar sadece yetkili kişilerin erişim sağlayabileceği sayfaların bağlantısına girmeye çalışıyor. Yoksa gizli moderatör vs. olduğundan değil. (Nadiren istisnalar olabilir, son etkinliğinde bunu gördüğüm bir üye kısa bir süre sonra moderatör olmuştu.)

Örnek sayfa: https://www.technopat.net/sosyal/reports

Bu sayfaya girmeye çalıştığınızda yetkili bir üye değilseniz ''Bu sayfayı görebilmek için ya da bu eylemi gerçekleştirmek için yetkiniz yok.'' yazısı karşınıza çıkacak. Erişim sağlayamasanız bile bu sayfada olduğunuz sürece son etkinliğinizde ''Yönetim görevini uyguluyor'' yazacak. Ufak bir numara sadece, bunu eğlencesine yapan birkaç üyeye rastlamışlığım var.

Sosyal'de mevcut bir kişinin ismini arama kutusuna yazdığımda o kişi çıkmıyor. Bu onun yasaklandığı anlamına mı geliyor?

Evet, Sosyal'den uzaklaştırılmış kişilerin ismini arama kutusuna yazınca çıkmaz ama başka bir ihtimal de var. Uzun süre Sosyal'de aktiflik göstermemiş kişilerin de ismini arama kutusuna yazınca çıkmıyor, sadece uzaklaştırılan kişiler değil yani. Ayrıca bu tarz kişileri etiketlemeye çalışınca da ismi çıkmaz ama etiket mesajını yazdığınızda etiketlendiklerini görürsünüz.

Bazı kişilerin daha önceden kullandığı kullanıcı adları ''Önceki kullanıcı adları'' kısmından kaybolmuş/silinmiş. Benimkiler hâlâ duruyor ama. Bazı üyelere ayrıcalık tanınıp geçmiş kullanıcı adları mı siliniyor?

Hayır, silinme gibi bir durum yok. Herkes kendi isim geçmişinin tamamını görebiliyor. Diğer üyelerde gördüğünüz geçmiş isimlerin kaybolma durumu ise şu şekilde oluyor; her bir isim değişikliğinin üzerinden 1 sene geçince ''Önceki kullanıcı adları'' kısmına düşen eski isim diğer normal üyelere görünmez oluyor. Mesela benim isim geçmişimde toplam 5 tane isim var. İlk iki isim değişikliğimin tarihi de 15 Haziran 2021 ve 5 Eylül 2021, yani üzerinden çoktan 1 sene geçmiş. Bu yüzden şu an için normal bir üye isim geçmişimdeki son 3 ismi görebilir.

İşte normal bir üyenin gözünden anlık olarak ''Önceki kullanıcı adları'' bölümüm:

wanetage profil.jpeg

Gördüğünüz gibi son üç isim değişikliğimin üzerinden daha 1 sene geçmediği için diğer normal üyeler hâlâ görebiliyor.

Kısacası geçmiş isimler silinmiyor ama zamanı dolunca (1 sene) diğer normal üyelere görünmez oluyor. Bu durum her üyede aynı. Mesela son isim değişikliği tarihim 30 Mayıs 2022, 30 Mayıs 2023 tarihinden sonra ise en son isim değişikliğimin üzerinden 1 seneyi geçeceği için başka normal bir üyenin gözünden hiç isim değiştirmemiş gibi gözükeceğim, ''Önceki kullanıcı adları'' bölümü de artık gözükmemeye başlayacak.

Kendi isim geçmişini diğer üyelerin de gördüğünü zanneden birkaç üyeye rastlamıştım, ama isim değişikliklerinin üzerinden 1 seneyi geçtiği için ''önceki kullanıcı adları'' bölümü kaybolmuştu, zaten isim geçmişi görünmüyordu. Kendileri bu durumun farkında değillerdi. Yazdıklarım cevap olmuştur umarım. Bu konuda her kafadan farklı bir ses çıktığı için olabildiğince netleştirmek istedim.

Onun dışında ziyaretçiler ve 500 mesaj altı üyeler kullanıcı adı geçmişini hiçbir şekilde görüntüleyemiyor, bu özellik Mayıs 2022 güncellemesi ile geldi.

emre c mesaj.png

Bazı üyelerin üye numarası üye olduğu tarih ile uyuşmuyor. Bu neden oluyor?

Bazılarınız profilini incelediği biri için örneğin şu şekilde bir çıkarımda bulunmuş olabilir: ''Bu üye 2020 başlarında üye olmuş görünüyor, üye numarası 300 bin küsur olması gerek o zaman. Ama üye numarası 400 bin küsur, bu üye numarası da 2021 başlarında üye olan birine ait olması lazım.'' Şimdi bu durumu açıklayacağım.

Kişi önceden Sosyal hesabı açıp bu hesaba erişim bilgilerini kaybettiyse ve sonradan bilgileri hatırlarsa, gerekli sahiplik kanıtlarıyla yönetime ulaşıp sonradan açtığı Sosyal hesabıyla birleştirilmesi talebinde bulunabilir. Ya da kişinin multi hesap açtığı yönetim tarafından fark edilirse hesapları birleştirilir. Hesaplar da birleştirilince üye numaralarında tutarsızlık oluşuyor.

Umarım kafalardaki bazı soru işaretlerini giderebilmişimdir, okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Moderatör olmayan bir üyenin son etkinliğinde ''Yönetim görevini uyguluyor'' yazıyor. Bu nasıl oluyor? Gizli moderatör mü?

Bu yoruma ben de bir açıklık getirmek isterim:

Bu durum sadece Technopat'a özgü bir durum değil. A ya da B forumu fark etmez, XenForo alt yapısını kullanan bir forumda bunu yapmaya çalıştığınızda da orada da aynı şey yazar. Yetki olmadığı için de girilmeye çalıştığında da girilemez. Korkmayı gerektirecek bir durum kısacası yok.

Ek olarak burasi torpille yonetilmekte. (!)

''Yönetim görevini uyguluyor'' yazıyor. Bu nasıl oluyor? Gizli moderatör mü?
Bunu dun aksam yasadim ama moderatorlerin kullanabilecegi alanlarin linklerini bulmak pek kolay degil diye dusunuyorum. Orada gorev uygulaniyor yaziyorsa buyuk ihtimalle moderator adayi bir arkadas kendisini test ediyordur.

Ben de vereyim bir bilgi.

Bir kişinin yazdığı mesajları arayınca hiçbir şey çıkmıyorsa veya çok az mesaj çıkıyorsa; o kişi özelden bir başkasına bayağı fazla mesaj atmıştır. Özelden konuştuğu kişi, bahsi geçen kişinin mesajlarını bizimle aynı yöntemle ararsa onda özeldeki mesajlar çıkacaktır. Xenforo özelliği aslında.

@283156 XenForo altyapılı farklı bir forumda moderatörlük yapmış ya da yapan birisi varsa linklere nasıl erişebileceğini bilir de çok da sorun değil zaten. Yetkisi yoksa o alanı göremiyor, sorun oluşturmaz kısacası. Sadece son görülmesinde Yönetim Görevi Uyguluyor yazar. Erişim sağlayamaz.

@283156 XenForo altyapılı farklı bir forumda moderatörlük yapmış ya da yapan birisi varsa linklere nasıl erişebileceğini bilir de çok da sorun değil zaten. Yetkisi yoksa o alanı göremiyor, sorun oluşturmaz kısacası. Sadece son görülmesinde Yönetim Görevi Uyguluyor yazar. Erişim sağlayamaz.
Anladim efendim, ama burada ki uyelerin cogu daha Sosyal'in forum oldugunu bilmediklerinden dolayi bu tarz seylere yeltenecek kisiler bilgi olmalilari gerekir. Yani en azindan forum altyapilari bilen birisidir.

Evet, o dediğinizde haklısınız. Ben bir ara son görülmemi gizlemek için kullanıyordum bunu. Moderatörler dahil göremiyordu son görülmemi, birkaç üyeden moderatörlük hayırlı olsun cevabı almıştım :D Oysaki bir alakam yoktu yetkili olmakla.

Geri
Yukarı