Technopat Sosyal ortamını gösteriyor!

Nasıl göreyim o zaman?:D
Bu konuda resmi var diye hatırlıyorum.

Bu konuda resmi var diye hatırlıyorum.

2.sayfada.
Gördüm. İbrahim Zdemir'in ki hala daha güzel bence.

Rampage-Gamepower arasında fark mı var ki. 0.3 Mbps olmasa fotoğraflar, gözlerim daha iyi seçebilir. En azından kitapları tam olarak doğru tutturdum.
Hocam bir markanın bütün ürünlerini kötülemek nası bir şey? Şuan Gamepower markası mükemmel demiyorum fakat bendeki ürünleri gayet iyi. Fotoğraf konusunda da kusura bakmayın, alelacele çektim.

1622494807576.png

Technopat kanalı böyle bir seri yapmalı aslında. Güzel oluyor, bir teknoloji kanalı "sistem savaşları" adı altında yapmaya başladı. İzlemesi keyif veriyor bana.
Bu konunun tartışmasız en göze hitap eden kurulumu kesinlikle @SideWinder 'in sistemi.

Setup Wars tarzı bir şey bence de güzel olur. Ama öyle sağdan soldan RGB fırlayan tarzda değil. Nasıl desem, minimalistik çalışma ortamları gibi. Mesela:

maxresdefault.jpg

our-definitive-minimalist-desk-setup-guide-488-1595822218670.jpg

Mesela bu tür setupları abartanlar da oluyor. İşte sağdan soldan objenin, figürün fırladığı, masanın üstünün zibilyon tane elektronik alet ile dolu olduğu, duvarın boydan boya tablo ile kaplı setuplar falan... Onlar da biraz abartı.

Ben yaklaşık 2 sene önce başladım odamı düzeltmeye. İlk olarak o siyaf rafı ve masayı aldım. Zaten elektronik parçaları çıkartırsanız, bir setuptaki en pahalı iki eşya masa ve sandalye oluyor. Ama buna rağmen Türkiye'de güzel bir setup kurmak, maddi olarak sağlam bir bilgisayar toplamaya göre daha kolay bence.

MEsela benim bilgisayarım iyi bir bilgisayar değil. Kendisi 5 senelik, içindeki teknoloji ise 7. Ama masa arkasına eklediğim bir şerit LED, masa yanına da eklediğim bir lambader tüm havayı değiştiriyor. İşin güzeli, bu ışıklandırma sisteminin bana çok uyguna gelmiş olması. Lambader ayağı çok dandik, 50 - 60 TL'ye falan almıştım birkaç sene önce. İçinde Xiaomi'nin Yeelight ampülü var, Aliexpress'ten. Masa arkasında ise WS2812B şerit LED. 2 metresi 50 TL'ye falan gelmişti sanırım. Metresi 100 TL'den biraz daha pahalı. Şerit LED'i kontrol eden kodu kendim yazdım, ESP8266'ya bağladım ve öyle kullanıyorum:

tab.PNG

Onun dışında birkaç figür, bir de masa üstünü boş tutmak ortamı güzelleştiriyor.

Bu tür ortamlar gerçekten verimi arttırıyor ve Türkiye'de de böyle ortamlara sahip birçok insan, birçok tanıdığım var. Genelde yazılımcılardan çıkıyor ama tesadüf değil. Çünkü işin içine ergonominin girdiği en büyük sektörlerden birisi.

Yukarıda da dediğim gibi, en pahalı parçalar masa, sandalye ve bir de monitör kolu. Sandalyeler şu ara gerçekten pahalı. Yani ben masayı aldığımda IKEA'da 600 - 700'e satılan sandalyeler, şimdi 1200 - 1500 TL'ye satılıyor. Bu ciddi bir değişim. Bunun dışında masa ve monitör kolu tarafında da fazla bir seçenek yok. Monitör kolu yine Aliexpress'ten falan bulunuyor ama ülkede gerçekten uygun fiyatlı masa yok.

Uzun lafın kısası, bir yarışma olursa iyi olur. Ancak dediğim gibi, RGB dolu ortamlarla olacaksa da, hiç olmaması daha iyi olur. RGB bilgisayarda falan gidiyor ama ortamda göz yoruyor gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı