Technopat Sosyal'de FPS Test Videoları Yasaklansın

Curlier

Hectopat
Makaleler
2
Konumuza gelecek olursak malum Sosyal'de insanlar bu kaç FPS verir, bu sistem bunu kaldırır mı vs. sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Zaten belli başlı Benchmark siteleri yasaklı fakat insanlar yardımcı olmaya çalışırken FPS testleri ile performans bilgisi vermeye çalışıyor. Fakat ya canlı FPS testi olmuyor bu videolar ya da bir video ile başka bir videoda ki performans birbirini tutmuyor. Bir video da 1050 Ti daha iyi performans verirken diğerinde RX 570 4 GB daha iyi performans veriyor. Ama o da ne bir şey fark ediyoruz AC: O'ya sıra gelince ayarlarda bilgisayar bilgileri çıkıyor. Kullanılan kart ise RX 580! User Benchmark'ta kullandığım 6700HQ 89 puan gözüküyor fakat ben aynı testi yaptığımda 108 puan alıyorum. 9100F test videolarında 7700'den iyi performans veriyor fakat alıp bir kullanıyorsunuz Sürekli FPS düşmesi 1650S gibi bir kartta bile. Bu nedenle FPS testi videolarının Sosyal'de yasaklanmasını talep ediyor ve bir anket oluşturuyorum. Her sistem aynı değildir. Bir Windows sürümü 2 FPS fazla alırken diğeri az alabilir. Oyuna gelen bir güncelleme ya da bir Driver güncellemesi bunu etkileyebilir. Umarım bu konuyu dikkate alır ve değerlendirir Sosyal yetkilileri.

Bu test videoları aslında çok detaylı incelenmesi gereken konular. Videolarda birbirine fark atan işlemciler gerçek dünyada aynı FPS'i verebilir ya da fark yiyen diğerini geçebilir.

Kullanılan kart ve grafik ayarları çok önemli. GTX 1050 Ti'ınız varsa i3 9100 ile 9900K sistemde aynı FPS'i alabilirsiniz. Bunu insanlara anlatmak biraz zor ya da kimse bu detaya dikkat etmiyor.

4/4 bir işlemci 1660 gibi bir kartta 6/12 işlemciyi geçebilir ama RTX 2080 gibi bir kart karşısında geride kalır.

Açıkçası ne videolu öneri veriyorum ne de videolu önerileri dikkate alıyorum. Sentetik testler ile standart kullanım farklılık gösteriyor elbet. Direk test videolarına bakarak karar verenler elbette vardır. Bu kişilere tek sözüm çıkarın at gözlüklerinizi ve biraz okuyup geniş araştırıp öyle bilgi edinin. Konuya gelirsek kaldırılsa da olur kaldırılmasa da.

Benchmark sonuçlarının aynı çıkmaması olağan bir şey. Benchmark sitesi taraflı olabilir ama youtube'da bir çok çeşitli kaynak var, 1 tanesinin testi yanlış olsa 3 tanesinin normal olur.

RX 570 / GTX 1050Ti testinde 1050Ti yüksek gösteren benchmark sonucunun herkes yanlış olduğunu bilir, bilmeyen varsa da aynı konu içerisinde söyler. Ama nedir 2-3 sene önce driver sorunlarından ötürü GTX 1050Ti ile RX 570 performans farkı azdır, zamanla driver ile artmıştır bu yine o tarihlerde çekilmiş FPS testlerinin suçu değil.

Ama RX 580 / 1060 testlerinde birbirlerinden daha yüksek veya düşük performans vermeleri görecelidir, değişkenlik gösterir.

FPS test videoları az çok fikir almak için önemli bana göre. Tek bir teste güvenmiyorsanız farklı tarihlerde yüklenmiş 4-5 tane farklı video izleyebilirsiniz.

Yasaklanmamalı. Yoksa darboğaz deyince öne bir şey süremeyeceğiz, şu model kart ısınıyor deyince referans alacak videomuz olmayacak, sistem düşük FPS alıyor deyince referansımız olmayacak. Ciddi karmaşa oluşabilir.

Ben yasak yerine yanlış da olsa paylaşılmasından yanayım. Yasaklansa insanlar YouTube'dan yine izler ama burada paylaşılsa bilgili kişiler bunu yorumlar ve fake olup olmadığına dair görüş sunar.

Şu yasakçı zihniyetten kurtulmamız lazım. Birisi yanlış/sahte video atınca hemen bütün test videoları yasaklansın diyorsunuz. Saçmalık. İnsanların tartışırken bir argümanı olmalı ve videolu argüman sundukları zaman bence yazılı argümandan çok daha faydalı oluyor.

Peki bunların üzerine şunu sorayım. Sadece FPS'in yazdığı oyun görüntülerinin bile bulunmadığı testler ne olacak? Herkes sizin kadar bilinçli değil. Hepsinde kullanılan işlemci, RAM frekansı ekran kartı modeli farklı. Hiçbiri birbirini tutmuyor. O zaman yetkililer neden User Benchmark'ı banladı? Çünkü sonuçların gerçek olduğuna dair bir kanıt yok. Ben aynısının FPS testleri içinde geçerli olduğu kanaatindeyim. Vega 56, RTX 2060 ile yakın FPS'ler veriyordu testlerde. Ben Vega 56 ve 2600 ile, 2060 ve 9400F ile her oyunda neredeyse geride kalıyordu. Sistemini bizzat ben kurdum. Tek çekirdek odaklı çoklu çekirdek odaklı fark etmeksizin öndeydim. Vega 56'm referans model olmasına rağmen. 2 kere format attık yazılımdan dolayıdır diye ama sonuç aynı.

Geri
Yukarı