Technopat Sosyal'de yardım azaldı mı?

Moderatörler şimdiye kadar defalarca kez buranın sadece teknoloji forumu olmadığını söylediler. Onca kategorinin boşuna durmadığını vurguladılar. Technopat Sosyal çok geniş kategorilere ve yüksek tıklanma rakamlarına sahip bir forum.
Ayrıca mastürbasyon ve cinsellik konularına öcü gibi bakmayı bırakın artık. Bilgilenmek isteyen yazıyor. İstemezseniz konuya tıklamayabilirsiniz. Sizi burada rahatsız eden nedir anlayamadım.
Belirlenen kategorilerde konular laçkalaşmadan konuşulabilir tabi. Ancak ben adamın ç*künün kılının konusunu görmek zorunda değilim. Ayrıca bazı konularda burada konu açmak yerine google'a sorunu yazıp pek çok şey hakkında makaleler okunabilir ve bazı sağlık siteleri bu konuda gerçekten iyi açıklamalar yapıyor. (Medikalpark gibi) Etkileşim manyağı olmaya gerek yok. Bilhassa özel konularda...

Ben "ekran kartım %100 kullanılmıyor" diyen birisine işlemci darboğazı yaşıyorsun dediğim için kavga ettiğimizi hatırlıyorum. Yıl geçti üzerinden, o eleman hala sağda solda bu tür konulara mesaj atıyor "çözüm bulabildin mi?" gibisinden.

Özellikle Valorant gibi geniş kitlelere hitap eden oyunlar için bu tarz konular çok açılıyor, ben her kullanıcıya teker teker anlatmaya üşenmiyorum fakat çoğu kullanıcı benimle bu konuda kavga ediyor, beni cahil ilan ediyor. Daha darboğazın tanımında bile anlaşamıyorsunuz insanlarla. Ben 1300X işlemci ile tek kanal ve çift kanal RAM takıp Valorant denedim mesela. Bu işlemciyi kullanan oyunculara ya çift kanal yap ya da işlemci değiştir diyorum, bana gelip ısrarla "yok sen bilmiyorsun oyun optimizasyonu çöp ondan" gibisinden şeyler anlatıyorlar. Daha sinir bozucu olan şey bazen yardım amaçlı gelen insanlar alakasız, saçma sapan bilgiler veriyor.

Mesela en basit örneğini vereyim eleman ben düşük FPS alıyorum diye konu açıyor, yardıma gelen eleman "ne yapacaksın o kadar FPS'i V-Sync aç geç" diyor. 240Hz monitör alayım mı diyen elemana "alma ne gerek var" diye cevap veriliyor. "yardım" eden insanların kafaları bir ayrı güzel. İtiraz etsen sana çatacaklar.

Elbette her insan yanlış bilebilir fakat bizim insanımız yanlışını kabul etmek yerine karşı tarafa saldırıya geçiyor. Bilgili olan, kesin konuşmaktan sakınan tipler ise yavaş yavaş soğuyor forumdan.

Bence her kategoriye o kategoriyi A'dan Z'ye her şeyi bilen moderatör atayıp yanlış bilgi verilen mesaja rapor atılabilir.

Belirlenen kategorilerde konular laçkalaşmadan konuşulabilir tabi. Ancak ben adamın ç*künün kılının konusunu görmek zorunda değilim. Ayrıca bazı konularda burada konu açmak yerine Google'a sorunu yazıp pek çok şey hakkında makaleler okunabilir ve bazı sağlık siteleri bu konuda gerçekten iyi açıklamalar yapıyor. (Medikalpark gibi) Etkileşim manyağı olmaya gerek yok. Bilhassa özel konularda...
Resmi açıklama değil, sıradan insanlardan tavsiye istiyor olabilir. Üstelik her konuda resmi yazılar bulunamayabiliyor. Yabancı forumlarda hemen hemen bütün sorulara cevap bulunabiliyor ancak aslında bu tür konular Türkçe hazır kaynaklar sağlamış oluyor. İllaki yabancı sitelere gidip araştırma yapılacağına kendi insanımızdan cevap bulunabiliyor. Şahsen ben bu tür konularda Sosyal'e uğramıyorum. Yabancı siteler iş görüyor ama diğer insanlar yararlanabilir.

Siz bu konuların başlığını görmekten rahatsız olmuş olabilirsiniz. Ancak burası özel ve ticari bir forum. Muhtemelen kişisel rahatsızlığınız bir şey değiştirmeyecek. Bu kadar hassas olmayın bence hayatın içinden mevzular sonuçta.

Resmi açıklama değil, sıradan insanlardan tavsiye istiyor olabilir. Üstelik her konuda resmi yazılar bulunamayabiliyor. Yabancı forumlarda hemen hemen bütün sorulara cevap bulunabiliyor ancak aslında bu tür konular Türkçe hazır kaynaklar sağlamış oluyor. İllaki yabancı sitelere gidip araştırma yapılacağına kendi insanımızdan cevap bulunabiliyor. Şahsen ben bu tür konularda Sosyal'e uğramıyorum. Yabancı siteler iş görüyor ama diğer insanlar yararlanabilir.

Siz bu konuların başlığını görmekten rahatsız olmuş olabilirsiniz. Ancak burası özel ve ticari bir forum. Muhtemelen kişisel rahatsızlığınız bir şey değiştirmeyecek. Bu kadar hassas olmayın bence hayatın içinden mevzular sonuçta.

Teknoloji tutkunlarının ortak adresi Technopat(!)

Yardımdan ne anladığına göre değişir. Sırf mesaj kasmak için ''Sürücüler güncel mi'' ''DDU ile driver kaldırın kurun'' spamlayan NPC'ler mevcut forumda. Eğer onlar yardımdan sayılıyorsa baya yardım var.

Son yıllarda bu genel olarak forumların ortak sorunu, insanları forum mantığı artık bir arada tutacak kadar güncel değil. Günümüzde çoğunluk kitle sosyalleşmenin daha kolay olduğu Reddit gibi platformlara kayıyor, üzücü ama forum siteleri eskiden güzeldi; forumların tadı dial-up internetin bitmesiyle bitmişti zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı