Technopat sunucularının büyüklüğü ne kadar?

Yeri gelmişken ben de bir tavsiye vereyim. Yüklenen görselleri JPG veya PNG olarak olduğu gibi kullanmak yerine WebP'e dönüştürebilirler. 1080p olduğu sürece birkaç MB'lık PNG resimler yüklenebiliyor ve bu da siteye hiç dönüştürülmeden ekleniyor. Bu da hem kullanıcıların sayfalarının geç açılmasına hem de sunucunun internetine ve depolamasına fazladan yük olmasına sebep oluyor. Hâlbuki WebP ile hem düşük boyut hem de yüksek kalite elde edilebiliyor.

Böyle görüntü yüklüyorsun. Sonra görüntünün kaynağına gidiyorsun. png'den sonraki sayı görselin numarası oluyor. Her yeni gelen için sayı artıyor. Silinenlerin sayıları yeni gelenlere verilmiyor.

1651914178426.png

1651914215711.png

@16986 dönüştürmesi ile uğraşacak varsa buyursun. Ben ekran görüntüsü için taş çatlasa 2 tuşa basarım. İkisi de PNG kaydediyor. Sanırım JPG yapılabiliyordu ama kendim de kullanıyorum onları, kalite istiyorum.

@ugur38 dönüştürmesi ile uğraşacak varsa buyursun. Ben ekran görüntüsü için taş çatlasa 2 tuşa basarım. İkisi de PNG kaydediyor. Sanırım JPG yapılabiliyordu ama kendim de kullanıyorum onları, kalite istiyorum.
Kullanıcı yapmayacak zaten bunu, sunucu kendisi dönüştürecek. Mesela şimdi 1920x1080'in üzerinde görseller yüklediğimizde genişliği 1920, yüksekliği 1080 olacak şekilde yeniden boyutlandırılıyor. Bunu nasıl sunucu yapıyorsa WebP dönüştürme işlemini de sunucu yapabilir. Görsel dönüştürmesi de işlemciyi pek yormayacak bir şey zaten.

Kullanıcı yapmayacak zaten bunu, sunucu kendisi dönüştürecek. Mesela şimdi 1920x1080'in üzerinde görseller yüklediğimizde genişliği 1920, yüksekliği 1080 olacak şekilde yeniden boyutlandırılıyor. Bunu nasıl sunucu yapıyorsa WebP dönüştürme işlemini de sunucu yapabilir. Görsel dönüştürmesi de işlemciyi pek yormayacak bir şey zaten.
Fotoğraflarla çok uğraştılar zamanında. Yapacak olsalar yaparlardı diye düşünüyorum.
Gerçi o zaman da kullanıcılar siteden görsel aldığında dönüştürmekle uğraşmak zorunda kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı