Technopat tasarım önerisi

Örneğin alıntılama yerine yanıt seçeneği gelse daha güzel olmaz mı?
Mantık güzel ama forum mantığına ters düşüyor. Çünkü forumların güzel yanı akışı takip edebiliyorsun ama YouTube gibi yerlerde yorumların altındaki cevaplar gizli olduğundan gözden kaçıyor ve kayboluyor. Eğer sorununa cevap arayan biriysen maalesef ya daha uzun süre araman gerekecek tek tek ya da gözden kaçırıp kaybedeceksin.

Yani güzel bence fikir ama dediğim gibi forumun akışını bozar hatta engeller. O yüzden sağlıklı bir tema olmaz diye düşünüyorum.

Mantık güzel ama forum mantığına ters düşüyor. Çünkü forumların güzel yanı akışı takip edebiliyorsun ama YouTube gibi yerlerde yorumların altındaki cevaplar gizli olduğundan gözden kaçıyor ve kayboluyor. Eğer sorununa cevap arayan biriysen maalesef ya daha uzun süre araman gerekecek tek tek ya da gözden kaçırıp kaybedeceksin.

Yani güzel bence fikir ama dediğim gibi forumun akışını bozar hatta engeller. O yüzden sağlıklı bir tema olmaz diye düşünüyorum.
İsteyenler eski şekilde kullanacak, isteyenler yeni tema. Ayrıca yeni kayıt olanlar eski tema ile başlayacak ve dediğiniz sıkıntı olmayacak. Temalar için bir rehber olacak ve yeni kaydolanların orayı okuması gerekecek. Ayrıca diğer yanıtlar gizli olmayacak. YANITLARI GÖSTER yazan büyük bir tuş olacak.
Zaten forumu kullananlar aynı kişiler olacak
Forum yapı olarak değil, görüntü olarak belki YouTube yi andırabilir ama çoğu site zaten bu yolu kullanıyor. Tasarım baştan değişmeyecek. Sadece yeni bir yanıt sistemi olacak.
Tabii direk konuşuyorum ama yazarak bu kadar oluyor. Faaliyete kısa bir süreliğine denemek için geçerse anlaşılabilir.

İsteyenler eski şekilde kullanacak, isteyenler yeni tema. Ayrıca yeni kayıt olanlar eski tema ile başlayacak ve dediğiniz sıkıntı olmayacak. Temalar için bir rehber olacak ve yeni kaydolanların orayı okuması gerekecek. Ayrıca diğer yanıtlar gizli olmayacak. YANITLARI GÖSTER yazan büyük bir tuş olacak.
Zaten forumu kullananlar aynı kişiler olacak
Forum yapı olarak değil, görüntü olarak belki YouTube yi andırabilir ama çoğu site zaten bu yolu kullanıyor. Tasarım baştan değişmeyecek. Sadece yeni bir yanıt sistemi olacak.
Onu tasarlayacaklar hazırlayacaklar hatalarını ayıklayacaklar... bir de bunların hepsi XenForo ile sorunsuz çalışacak... çok iş:) Pek o külfetin altına gireceklerini sanmam.

Ha bak dediğin tema seçme imkanı sağlamaları güzel. “Bu ne la böyle” diyen adam hemen eskiye dönmesi güzel olurdu. Ama forumların en önemli özelliği hızlı akış ve hızlı bilgiye ulaşabilmedir. Adam şimdi konu açacak “dünya düzdür diye” ben ona mı laf anlatayım, kim kime ne yanlış cevap vermiş ona mı bakayım derken akış hızını kaybeder konu. Bak mesela SDN Forum gibi yerlerde insanlar neden rahat edemiyor. Akış çok zayıf çünkü. Bir konu açıyorsun bir haftada beş cevap gelirse şükür namazına gidiyorsun:) Burda bir konu açıyorsun, konu daha ana ekrandan düşmeden beş cevap geliyor:)

Forumlarda akışı asla kaybetmemelisin. Neden Discord’a bu kadar karşı sanıyorsun Technopat, bir tane adam kalmaz yoksa burda;)

Forumların en önemli özelliği hızlı akış ve hızlı bilgiye ulaşabilmedir. Adam şimdi konu açacak “dünya düzdür diye” ben ona mı laf anlatayım, kim kime ne yanlış cevap vermiş ona mı bakayım derken akış hızını kaybeder konu.

Bilgiye neden geç ulaşılsın ki? Sadece ana cevaplar görülecek ve onlara verilen cevaplara istenilirse bakılacak. Yani liste halinde redditdeki gibi kaplamayacak. Üstüne basılırsa açılacak. Yani basılırsa reddit gibi listeleyecek.
Yani iş daha da kısalacak
Örnek:
" SORU *******?"
A YANITI
/ A YANITINA VERİLEN YANITLAR İÇİN TIKLAYIN
B YANITI
/ B *, * ** *
C
/C"
Tuşa tıklayınca görüntü nasıl olacak?
"A) *************
/Bence de.
/Bence,, ***
/ Evet doğru.
\Haklısın.
B) *********
/Yanlış bilgi.
\Teşekkürler, düzelttim."

Üstüne basılırsa açılacak.
Dediğini anladım ve aslında güzel buluyorum. Fakat iddaa ediyorum bu tasarıma geçildiği an “bu ne abeee, bi cevaba ulaşmak için 20 kere mi tıklayacam yeaaa. Teknopat çöp, bozdu ben DA foruma geçiyorum” diyecek on tane adam bulabilirim sana:) Avatarlar yuvarlak olduğu gün bile itiraz edenler oldu bak düşün:)

Tasarım önerisi bilmem de birilerini engelleme gelmeli. Gözardı yeterince etkili değil biri onların mesajını alıntılayınca karşına çıkıyor yine. Engelleyince onda bu kullanıcı seni engelledi yazısı görünmeli. O kişinin adresi bana görünmeli ve evinden de alınmalı.

Dediğini anladım ve aslında güzel buluyorum. Fakat iddaa ediyorum bu tasarıma geçildiği an “bu ne abeee, bi cevaba ulaşmak için 20 kere mi tıklayacam yeaaa. Teknopat çöp, bozdu ben DA foruma geçiyorum” diyecek on tane adam bulabilirim sana:) Avatarlar yuvarlak olduğu gün bile itiraz edenler oldu bak düşün:)
O kişiler zaten forumu haketmeyen kişilerdir. Uyum saplayamayan kişiler bi zahmet sosyalleşmesin. Örneğin Facebook, Youtube tasarım değiştirirken bize mi sordu? Instagram logosunu bize sorarak mı değiştirdi? Hayır. Bizde başta tepki verdik ama mal gibi de alıştık, zorunda kaldık.

Instagram logosunu bize sorarak mı değiştirdi?
Aynen öyle. Yenilikçi adımlardan her zaman yanayımdır. Elbet alışılır niye alışılmasın. Ama işte kemikleşmiş bazı şeyler vardır değiştiremediğin. Mesela Instagram bir gün temasını değiştirdi. Akış aşağı değil de yana doğru oldu hatırlıyor musun? O kadar tepki aldı ki o tema sadece 3 saat falan dayanabildi hemen sildiler:)
Bildirime gelen son mesaj yan sekmede otomatik açılsın şimdilik başka bir yenilik istemem.
Bana da kişi engelleme özelliği lazım. Keşke gelse ama hiç ümidim yok.

Geri
Yukarı