Technopat | Yaptırım ve moderasyon sisteminin saçmalığı

Çok mantıksız bir cümle. İnsanlar bu kurallardan bile illallah ettiyse kuralların artmasıyla forumu bırakmaya kadar gider bu iş. Disiplin'de disiplin diye tutturup insanları fikrini söylemeye bile korkutmanın lüzumu yok. Kurallar tabii kide olmalı ama bu kadar sert değil. Hele sizin dediğiniz gibi hiç değil. Dünyada sadece technopat forum'u yok, insanlar başka forumlara gider yani.
Dostum ironi..
100+ uyarım var kuralların esnetilmesini en çok ben isterim.

35 tane gereksiz mesaj uyarım var hepsi de haklı uyarılardı. Moderasyonun arkasındayım kurallar daha da sıkılaştırılmalı, sosyelde herkes çatır çutur banlanmalı, insanlar mesaj yazmaya korkar hale gelmeliler. Aksi takdirde düzen sağlanamaz.

Halinden memnunsan umarım bir gün sınırsız ban yersin de aklın başına gelir.

Dostum ironi.
100+ uyarım var kuralların esnetilmesini en çok ben isterim.

İnsan bir ünlem koyar hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTA 6'nın 150 dolar olma iddiası ile ilgili bir konuya tepki olarak; sahte olduğu apaçık belli, ironik bir ilan yazmıştım. Hatta oraya attığım e-postaya tıklayınca Mario'nun "çin-çong" dediği bir videoya yönlendiriliyordunuz. Bir e-postaya bile tıklayamayıp uyarı veren o moderatörü bulmak gerek.
Sonrasında siliyorlar tabii.

Bir de "Bitmemiş Rehber Faciası" var.
Bitmemiş rEFInd rehberimi yanlışlıkla yayınlayınca silmediler, içeriği raporlamaya kapattılar.
75 kişiye bitmemiş bir rehber ile rezil oldum. Onu da sonrasında sildiler. Kendilerini bir şey zannediyorlar.
Önceki tamamlamadan yayınladıklarımı siliyorlardı da neden rEFInd'ı silmemekte zorladılar ki?

Yanlış bilgi uyarımı gece silip öğle vakti yeniden attılar. Neymiş:
"Yeteri kadar kanıt yoktu, o yüzden uyarıyı sildik. 🤓" Aynen, ben de inandım.

Son düzenleme:
Ben yine çocuklara suç bulmuyorum, ebeveynleri hepten embesil gibi yetiştiriyor bunları. Sonra gölgesinden bile korkan, hiçbir şeye karar veremeyen acayip bir şey oluyorlar bunlar da.
Kesinlikle katılıyorum gerçekten kısıtlayarak veya başka enteresan şekillerle çocuk büyüterek iyi ebeveyn olduklarını sanıyorlar. Böyle bir ailede büyümediğim için gurur duyuyorum.

Buyrun örnek. Dün şöyle bir konu açıldı. Konu OneDrive ile alakalı işte.
Eki Görüntüle 1976619

Ardından şu arkadaş da kendisi de konuyla alakasız olduğunu söyleyerek şu mesajı atıyor:
Eki Görüntüle 1976622

Ve ben de 2 kere raporluyorum gereksiz mesajdan. İkincisinde açıklama yapmama rağmen o mesaj hala orada duruyor.
Eki Görüntüle 1976624

Hocam, burada hangi açıdan bakarsan bak bu konuyla alakasız bir mesaj ki üyenin kendisi de diyor. Neyi savunuyorlar? Yani benim beğenip beğenmemem değil mesele, öznel bir durum yok.
Bir şey diyeceğim, bu gerçekten gereksiz mesaj değil. :D Benim gibi bu konuda çok kafası karışan herkesin kafasındaki soru işaretlerini gidereyim.

7 uyarım var 6'sı gereksiz mesaj. Mart 2023'e kadar gereksiz mesajların ne olduğunu anlamadığım için uyarı alıyordum. Sonra bir aydınlanma yaşadım: Gereksiz mesajların tanımı nedir?

Mesaj konu ile alakalı ise gereksiz değildir, konu ile alakasız ne olursa olsun gereksizdir. Örneklerle açıklayayım.

A: iPhone alacağım. Hangi model olsun?
B: Alma, Samsung al. (Gereksiz mesaj, adamın sorusunu yanıtlamıyor. A'nın cevabı "Kardeşim ben bunu mu sordum?" oluyor. O yüzden gereksiz.)
C: 15 al. (Gereksiz değil.)

A: Bilgisayarıma virüs girdi galiba.
B: Çıkar o zaman (!). (Gereksiz mesaj, adamın sorusunu yanıtlamayıp üstüne espri yapıyor. A'nın cevabı "Kardeşim defol git." oluyor. O yüzden gereksiz.)
C: Tarama yaptınız mı? Bence mikrop kapmış. (Konu ile alakasız mı? Değil. Evet, değil.)

A: Tavuğum çok hasta ne yapayım?
B: Pişir ye. (Gereksiz mesaj, adamın sorusunu yanıtlamayıp üstüne alay ediyor. A'nın cevabı muhtemelen küfür olur o yüzden gereksiz.)
C: Horoz olmadığına emin misin? (Konu ile alakası var. Konu sahibi tavuk olduğunu söylüyor ama horoz da olabilir belki ayırt etmeyi bilmiyordur. Emin olmak için soruyor ki doğru şekilde yardım edebilsin. Gereksiz mesaj değil.)

Benim de garip bulduğum noktalar oluyor ama bir yanlış varsa tekrar raporlayınca düzeltiliyor. Eğer düzeltilmezse ve çok canınızı sıktıysa bilet sistemi var. Yine de önce anlamaya çalışıp sonra bilet atın bence çünkü kim bilir kaç bilet vardır bu konularda? :D Düşüncesi bile...

Attığınız bu mesaja ben denk gelsem yüksek ihtimal yanlış bilgi olarak raporlardım ve bunu raporlama sebebi olarak kanıt sunardım, gereksiz mesaj demezdim.

@DNA verdiğiniz örneklere rağmen hâlâ konuyla alakasız. Konu masaüstündeki ikonların üstünde bulunan çarpılarken arkadaşın kullandığı Torrent clientinin veya Torrent'ten indirdiği dosyaların bilgisayara virüs bulaştırma ihtimali konuyla alakasız.

Arkadaş çarpılar belki o yüzden çıkmıştır demiyor. Aa bak senin bilgisayarda şu varmış, ona da bir bakıver diyor.

Bir de diyaloglaştıralım:

A: İkonlarda neden çarpı işareti var?
B: OneDrive ile alakalı. (Doğru ve alakalı)
C: Masaüstü teması yüklemişsiniz. (Yanlış ve alakalı)

D: Sizde ayrıyeten Torrent de varmış, virüs inmiştir belki oradan. Bir tarama yapın.

Bu elbette gereksizdir, çünkü konuyla alakasızdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı