Forum ve Moderasyon Hakkında Eleştirilerim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Son zamanlarda forumda ve moderasyonda bazı hareketliliklerden dolayı bir eleştiri yapmak istiyorum. Olumlu eleştirilerim de olacak. Sadece kötü yanları vurmayacağım. Sadece kendi kişisel düşüncelerimi ifade edeceğim. Katılıp katılmamanız önemli değil. Numarasız liste ile tek tek eleştirilerimi yazmak istiyorum.

Olumsuz Eleştirilerim
  • Bazı konulara gereksiz kilit vurulduğunu düşünüyorum. Konuya bir gereksiz mesaj dahi girse o konu kilitleniyor. Halbuki gereksiz mesajlar silinip üyeye ceza verilse konu sahibi mağdur olmaz. Birinin hatasını bütün üyeler çekiyor neredeyse.
  • Kilitli olan konularda moderatörlere ulaşmak için rapor sistemini kullanıyorum. Ama genellikle dönüş alamıyorum. Geni dönme zorunluğunuz yok, bunu biliyorum. Ama karşıdaki kişi sizden cevap bekliyor, bu cevap gelmeyince bazen bizlere üstten bakılıyor algısı oluyor.
  • İnisiyatifi katleden moderatörler görüyorum. İsim vermeyeceğim ama kendisini iyi biliyor. Örnek olarak; ödev konularının onaylanmadığını, artık yasak olduğunu bana rapor sisteminden belirtiyor. Fakat daha sonra konulara baktığımda ödev konuları açılmaya devam ediyor. Fakat bunun hakkında bir konu daha açıp sorduğumda, "Ben şahsen onaylamıyorum, moderatörün inisiyatifine kalmış bir şey." cevabını alıyorum. Rapor geçmişimden bakabilirsiniz. Bu inisiyatif altında konuların kapatılmasından şahsen şikayetçiyim. Belirttiğim konudaki moderatörün denetim vaktinde konu açmaya korkar oldum artık.
  • Biraz da forum hakkında eleştirilerimi sunayım. Üyelere renk paletinin kapatılmasını yanlış buluyorum. Göze batan bir özellik değil bence.
  • Steam ve Discord gibi iletişim adreslerinin imzada yasaklanması da bence saçma. Kuralları 60'a tamamlamak için konulmuş sanki. Uzun süredir imzamda iletişim adreslerim duruyordu ve bir zararı olmuyordu bence. Bu sayede çoğu üye ile özelden arkadaşlıklar da kurdum.
  • Üyelerin yetkileri çok kısıtlı. Medya, yazılım. profil mesajları ve PM gibi güzel özellikleri kullanamamız şahsen beni üzüyor. PM istisna olabilir, ama diğer özelliklerin bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Zamanında blog kategorisi de yasaklanmıştı. Fakat tekrar açılmıştı.
Olumsuz eleştirilerim bu kadar. Bunun dışında şikayetçi olduğum bir şey yok.

Olumlu Eleştirilerim

• Rapor sistemini cezalı üyelere açmanız çok güzel bir özellik. Çoğu cezama çözümü bu sistemde buldum. Konu açmama da gerek kalmıyor artık. Cezalıyken de üyelerin hatalarını raporlayabiliyoruz. Kısıtlı sayılmıyoruz.
  • Moderasyon Ekibi özelliği ile üyeye özel, diğer üyelerin cevap yazamaması özelliği çok güzel bir sistem. Konunun kilitlenmeden üyenin sorununu çözebilmesi de ayrı bir güzellik.
  • Onay bekleyen konular sisteminiz de gayet güzel. Konumun onaylanıp onaylanmadığını rahatça görebiliyorum.
  • Son zamanlarda cezaların hafifletilmesinden de memnunum. Eskiden daha ağır cezalar vardı.

Eleştirim bu kadardı arkadaşlar. Bu eleştiriyi kendi düşüncelerim ile yazdığımı belirteyim. Hani şu şöyle, falan filan derseniz haklısınızdır. Fakat benim düşüncem böyledir. Konu galiba kilitli duracak. Fakat bu eleştiriyi mümkünse yönetim üyelerinin de görmesini isterim. Bir şey değişmeyecek de olsa sadece düşüncemi bilmelerini istiyorum. Hepinize iyi Sosyaller.

@MF @Emre C @Ali Güngör @Recep Baltaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı