Technopat'ın paylaşığı Windows 10 2004 ISO dosyası çok büyük

Windows Media Creation Tool kullanıyorum ben direkt ISO indirip Rufus'a yazdırmakla uğraşmak yerine. İnsanlar neden Rufus ile uğraşıyor? ISO'yu yazdırırken Rufus kullanmanın Windows Media Creation Tool'dan ne farkı var?
ISO olarak indirirsen istediğin zaman istediğin USB belleğe sonradan yazabiliyorsun fakat USB olarak yazarsan o zaman sonradan başka bir USB hazırlamak istediğin zaman tekrar aracı çalıştırman gerekiyor. O zaman da tekrar 3.5 GB'lık bir indirme işlemi yapmaya başlıyorsun. ISO indirirsen yine Rufus ile istediğin zaman yazabilirsin.

Windows Media Creation Tool kullanıyorum ben direkt ISO indirip Rufus'a yazdırmakla uğraşmak yerine. İnsanlar neden Rufus ile uğraşıyor? ISO'yu yazdırırken Rufus kullanmanın Windows Media Creation Tool'dan ne farkı var?
İşkence gibi uzun sürdüğü için kullanmıyorum. 1 kere indirme ortasında internetim kesildi. Baştan başladı indirmeye. ISO indirmek için kullanmıştım 1703 için olması lazım.

O alet MBR yazıyor Rufus MBR de GPT de.
Media Creation Tool ile hem UEFI hem de Legacy kurulum için USB hazırlanıyor. Rufus ise ya sadece UEFI ya da sadece Legacy kurulum için hazırlıyor, her ikisi için medya hazırlamak için Alt+E tuşlarına bir kere basmak gerekiyor.

@yusuf6554 Büyük ISO normal Microsoft'un sitesinden indirilen ISO oluyor. Media Creation Tool'un ISO'su daha kırpılmış hali. Asıl ISO daha kapsamlı olan sitesindeki ISO. İçindeki Windows edisyonlarını saysam bitmez. Ayrıca Secure Boot kapatılamayan cihaz yok. Olsaydı GNU/Linux kurulmazdı.

@yusuf6554 Büyük ISO normal Microsoft'un sitesinden indirilen ISO oluyor. Media Creation Tool'un ISO'su daha kırpılmış hali. Asıl ISO daha kapsamlı olan sitesindeki ISO. İçindeki Windows edisyonlarını saysam bitmez. Ayrıca Secure Boot kapatılamayan cihaz yok. Olsaydı GNU/Linux kurulmazdı.
Windows 8 ve 8.1 zamanında Windows ile gelen cihazlarda Secure Boot'un kapatılabilir olması zorunluydu fakat Windows 10 ile bu zorunluluk kaldırıldı. Artık üreticiler isterse Secure Boot'u zorunlu açık şekilde yapabilir. Elbette üreticiler esneklik için Secure Boot'u kapatmaya izin veriyor fakat bazıları artık BIOS'a şifre koymadan Secure Boot'un kapatılmasına izin vermiyor.
Şimdi öğrendim, dediklerinle alakası yok. MCT ile indirilen ISO'lar bir adet installx64.esd dosyası olarak iniyormuş ve sonradan o dosya ile install.esd'li ISO oluşturuluyormuş. ESD formatı da WIM formatına göre daha yüksek sıkıştırma sağladığı için MCT ile indirilen ISO daha küçük oluyormuş. Fakat Recep Baltaş'ın da o zaman "bizden indirin" dememesi gerekiyor. Onun yerine "eğer bu sorunu yaşamak istemiyorsanız Microsoft'un sitesinden Media Creation Tool ile de indirebilirsiniz, o zaman bu sorunu yaşamazsınız" demesi de gerekiyor.

Şimdi öğrendim, dediklerinle alakası yok.
Madem araştırabiliyorsun niye bize soruyorsun bu bir. İkincisi, iki ISO ile de masaüstü bilgisayarıma kurulum yaptım, hangisinin içinde daha fazla Windows edisyonu var biliyorum.(Sitesinden indirilende var.) Üçüncüsü, Microsoft'un sitesinden ISO indirdiğinde büyük ISO iniyor. GNU/Linux veya MacOS'ten indirirsen görürsün. Hatta ona da gerek yok, tarayıcının geliştirici özelliklerinden emülasyonu aç öyle indir. Dördüncüsü, Secure Boot'u zorunlu yapamazlar çünkü GNU/Linux veya MacOS(Hackintosh) kullanan ya da Media Creation Tool ile ISO indiremeyen kesim var.

İki ISO ile de masaüstü bilgisayarıma kurulum yaptım, hangisinin içinde daha fazla Windows edisyonu var biliyorum. (Sitesinden indirilende var.)
Bildiğim kadarıyla ek olarak sadece Pro for Workstations sürümü var. Onun dışında bir ek sürüm yok diye biliyorum.
Microsoft'un sitesinden ISO indirdiğinde büyük ISO iniyor. GNU/Linux veya MacOS'ten indirirsen görürsün. Hatta ona da gerek yok, tarayıcının geliştirici özelliklerinden emülasyonu aç öyle indir.
Bunun sebebi Microsoft'un sitesindeki ISO'ların ESD sıkıştırması içermemesi. MCT ise direk ESD dosyası indirip o ESD dosyası ile ESD sıkıştırmalı ISO oluşturuyor. ESD sıkıştırması gerçekten çok fark ettiriyor. Normalde 4 GB olan bir Windows imajı ESD sıkıştırması uygulanınca 3 GB'a kadar düşüyor.
Ama madem Microsoft'un sitesinden doğrudan indirilen ISO daha büyük olduğu için UEFI:NTFS sorunu yaşanıyor, o zaman Recep abimiz niye "alternatif olarak Microsoft'un Media Creation Tool aracı ile ISO indirip aynı işlemi o ISO ile yapabilirsiniz, o zaman bu sorun çıkmaz" demiyor da "ISO dosyası artık eskisi gibi değil, NTFS zorunlu" diyor? Bunu @Recep Baltaş görmeli.
Asıl konu "ISO neden daha büyük?" değil, "ISO büyükse neden alternatif sunulmuyor?" olacaktı, kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı