Technopat'lar hangi bisikleti kullanıyor?

Renovatio

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhaba arkadaşlar,

Forum kurallarına uygun düşüyor mu bilmiyorum fakat böyle bir konu açmak istedim. Gördüğüm kadarıyla forumda bisiklet kullanan ya da kullanmak isteyen büyük bir kitle var. Aslında konuyu açmamdaki asıl amaç kimin hangi bisikleti kullandığını öğrenmek değil. Biliyorsunuz bisiklet alındıktan sonra olduğu gibi yerinde duran birşey değil. Alındıktan ya da toplandıktan sonra kişisel olarak özelleştirme ihtiyacı doğabiliyor. Donanım değiştirmek ya da bisiklet almak/toplamak isteyen arkadaşlarımız var ise kafalarındaki soru işaretlerinden kurtulmak için bu başlık altında o donanımı tecrübe eden kişileri bulabilir, buldukları kişileri yeni bir başlığa etiketleyerek hem o kişiden hem de diğer üyelerden o donanım ya da bisiklet hakkında bilgi edinebilir. Ayrıca ekipmanlarınızı metin olarak ta yazmaya çalışmanız hem bisikletinizdeki hem de diğer donanımları tanımanıza yardımcı olacaktır. Ben de burada elimden geldiğince bisiklet ve donanım konusunda sizlere yardımcı olmak isterim.

Kullandığım bisiklet:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

Donanım Listesi:

Kadro: Vitus Rapide 2012 Carbon
Maşa: Resimde Rock Shox Sid RL var fakat şu an Fox Evolution CTD mevcut
Jant Seti: Sun Ringle Black Flag Expert Tubeless
Gidon: FSA SL-K Karbon 640mm
Gidon Boynu: Ritchey Comp 100mm
Furç Takımı: Token TK011A Gold
Lastikler: Hutchinson Python + Hutchinson Cobra
Fren Seti: Avid Elixir 7
Rotorlar: Avid HS1
Vites Kolları: Sram XX 2x10sp Karbon
Aynakol: Sram XX 26x39 175mm Karbon
Ön Aktarıcı: Sram XX 2x10sp
Arka Aktarıcı: Sram XX 10sp Karbon
Ruble: Resimde Sram PG1050 var fakat şu an Sram XX Ruble mevcut
Zincir: Shimano XTR 10sp
Sele: Selle Italia SLR Karbon
Sele Borusu: Race Face Next 400mm Karbon
Pedallar: Crank Brothers Eggbeater

Arkadaşlar son olarak söylemek istediğim birşey var. Türkiye'de bisiklet pazarında fiyat genel olarak yurtdışından yüksek. Eğer imkanınız varsa yurtdışından ChainReactionCycles, EvansCycles, MerlinCycles gibi tanıdık sitelerden alışveriş yapmaya çalışın ve bu sitelerin indirimlerini kovalayın. Yurtdışı alışverişi için de konunuza beni etiketlerseniz yönlendirme konusunda yardımcı olabilirim. Gördüğüm kadarıyla @BilgisayarKurdu arkadaşımız da sıkı bir bisiklet takipçisi. Kendisinin de eğer konu forum kurallarına uygun ise burada destek olmasını isterim :) Hepinize iyi sosyaller..

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizim bisiklet serüvenimiz de 1-2 sene önce başladı :) Git gide yükseltme ihtiyacı duymaya başladım tabi.
3X9 XO vites çekiş sistemi var, aynakol ve orta aktarıcı XTR, frenler SLX, rotorlar XT, göbek X9.

En son FOX maşa aldım, kadro alana kadar kullanamayacağım tabi :) Kadro ve jant seti için 3,500TL kadar bir masrafı kaldı hepsi bu. Kadro - jant seti ve maşa konusunda çok seçiciyim, hoşuma gitmeyen bir tasarımı hayatta satın almam, sizin kadro hoş gelmiyor mesela gözüme :) Aynı şekilde beyaz renk maşa :) Yinede çok iyi bir set dizilmiş, maşa desen zaten kendini ispat etmiş bir maşa.

Eskiden bisikletin konusu dahi açılmazdı, ben aldım, Recep Abi falan aldı. İster istemez Sosyal'de konuları açılmaya başlandı, insanlar artık parasını bisiklete harcayabileceğinin farkına vardı.

Çok üst seviye parçaların var olduğunun farkına vardı :) Bisikletin de aynı bilgisayar gibi toplanabilir bir ulaşım aracı olduğunun farkına vardı.

Ayrıca bir Super Sport sınıf yarış motoru parasını bisiklete yatırınca ayrı bir havası oluyor kalabalık mekanlarda gezerken :) Dikkat çekiyorsunuz ister istemez, insanların "Uff çarptı" dediği noktada çivi gibi duran bir bisiklete sahip olunca fena olmuyor hani. Kendime güvendiğim kadar bisikletime de güveniyorum ne yalan söyleyeyim :)

20160530_112551.jpg
20160530_114121.jpg

Sizin şu fotoğrafları görünce bisiklet süresim geldi doğrusu. Bisiklet sürmeyi çok severim ancak hiç sizin gibi profesyonel işler yapmadım. Konuyu takip edeceğim :)

Güzel bir konu, şuan dirt jump ve freeride dsiplinlerinde sürüyorum. Dirt jump bisikletimi tamamen kendim topladım. Sele, boğaz ve pedaller hariç tüm komponentleri Bike24 ve Crc'den aldım. Bike24 kargo konusunda pahalı. Ama Crc'ye göre fiyatlar daha uygun Tr seçili olduğu sürece.

Freeride bisikletimi ise toplu bir şekilde aldım, ama şuan için sadece arka shock değişimini yaptım. Diğer parçaları kendisiyle birlikte gelen standart parçalar. Her iki bisikletimde de parçaları almadan önce kaza videolarını, kullananların yorumlarını ve görsellerine bakarak aldım. Malum dj ve fr de kötü parça kullanmak geri dönüşü olmayan sakatlıklara yol açabiliyor. Parçalar ya da dj, fr veya dh ile ilgili sorusu olanlar etiketleyip sorularını yöneltebilirler.

P1040632.JPG

Dirt jump bisikletimde kullandığım komponentler sırasıyla şunlar.

Kadro : Octane One Zircus 2015
Maşa : Manitou Circus Comp 2015
Ön Göbek : Octane One Orbital 2016
Arka Göbek : Ns Bikes Pro Rotary Single Speed
Çemberler : Fireeye Excelerant 36
Crankset : Truvativ Hussefelt 2.2 Rg
Bb : Truvativ Howitzer Team
Fren : Tektro Gemini
Furç seti : Fsa Agy
Bar : Da Bomb Tactic 740
Boğaz : Amoeba Borla
Ön Lastik : Continental Race King 2.2
Arka Lastik : Maxxis Dth 2.1
Pedaller : Wellgo Flat pedal
Elcik : Cube Pro Griffe Red

Freeride bisikletimde kullandığım komponentler ise,

Kadro : Scott Voltage Fr 30 2011
Maşa : Rock Shox Domain 302 Coil 180/20
Shock : Rock Shox Kage R 2015
Arka Vites : Sram X5 9'lu
Vites Kolu : Sram X7 9'lu
Bb : Truvativ Howitzer XR 73mm
Crankset : Truvativ Ruktion 1.0 165mm
Ruble : Sram Pg-830 / 11-32 T
Ön Fren : Avid Juicy 3 / 203mm rotor
Arka Fren : Avid Juicy 3 / 203mm rotor
Jantlar : Alex FR 32 dh
Ön Göbek : Scott comp 20mm
Arka Göbek : Scott DC-22N
Furç Seti : FSA Orbit E 1.5R
Boğaz : Octane One Chemical Pro Teal
Bar : Ns Bikes Evidence Plus Teal 800mm
Elcikler : Odi Teal
Ön Lastik : Maxxis Minion Dhf 2.5
Arka Lastik : Maxxis Minion Dhr II 2.4
Sele : Scott comp
Sele Borusu : Kalloy Uno Sp-712N
Pedaller : Truvativ Holzfeller Flat Dh

Eskiden bisikletin konusu dahi açılmazdı, ben aldım, Recep Abi falan aldı. İster istemez Sosyal'de konuları açılmaya başlandı, insanlar artık parasını bisiklete harcayabileceğinin farkına vardı.

Çok üst seviye parçaların var olduğunun farkına vardı :) Bisikletin de aynı bilgisayar gibi toplanabilir bir ulaşım aracı olduğunun farkına vardı.

Ayrıca bir Super Sport sınıf yarış motoru parasını bisiklete yatırınca ayrı bir havası oluyor kalabalık mekanlarda gezerken :) Dikkat çekiyorsunuz ister istemez, insanların "Uff çarptı" dediği noktada çivi gibi duran bir bisiklete sahip olunca fena olmuyor hani. Kendime güvendiğim kadar bisikletime de güveniyorum ne yalan söyleyeyim :)

Eki Görüntüle 166258 Eki Görüntüle 166259

İnsanların artık parasını bisiklete yatırmaktan çekinmemesi, az da olsa belediyelerin bisiklet ile ilgili destekleri gerçekten çok güzel. Çok umudum olmasa da ülkemizin bisiklet konusunda zamanla ilerleyeceğini umuyorum.

Kadro - jant seti ve maşa konusunda çok seçiciyim, hoşuma gitmeyen bir tasarımı hayatta satın almam, sizin kadro hoş gelmiyor mesela gözüme :) Aynı şekilde beyaz renk maşa :) Yinede çok iyi bir set dizilmiş, maşa desen zaten kendini ispat etmiş bir maşa.

Dediğiniz gibi kadronun pek albenisi yok. Biraz da ölçünün büyük olmasıyla ilgili (19"). Zamanında Parkur Bisiklet'ten gelmiş bir hediye. Bu yüzden midir yoksa üşengeçlikten midir bilmem kadroyu uzun yıllardır hiç değiştirmedim :) Fakat yakın zamanda Ghost Nila LC 5 (27.5) ve Sun Ringle Black Flag Expert ile yoluma devam edeceğim. Jant setini hazırladık, maşa zaten 27.5, geriye sadece zor olan kısım kadroyu ayarlamak kaldı :D Bu arada kadronun orjinal hali bu değildi renginden sıkılınca kendim boya işine giriştim :D

Güzel bir konu, şuan dirt jump ve freeride dsiplinlerinde sürüyorum. Dirt jump bisikletimi tamamen kendim topladım. Sele, boğaz ve pedaller hariç tüm komponentleri Bike24 ve Crc'den aldım. Bike24 kargo konusunda pahalı. Ama Crc'ye göre fiyatlar daha uygun Tr seçili olduğu sürece.

Freeride bisikletimi ise toplu bir şekilde aldım, ama şuan için sadece arka shock değişimini yaptım. Diğer parçaları kendisiyle birlikte gelen standart parçalar. Her iki bisikletimde de parçaları almadan önce kaza videolarını, kullananların yorumlarını ve görsellerine bakarak aldım. Malum dj ve fr de kötü parça kullanmak geri dönüşü olmayan sakatlıklara yol açabiliyor. Parçalar ya da dj, fr veya dh ile ilgili sorusu olanlar etiketleyip sorularını yöneltebilirler.

Eki Görüntüle 166678

Dirt jump bisikletimde kullandığım komponentler sırasıyla şunlar.

Kadro : Octane One Zircus 2015
Maşa : Manitou Circus Comp 2015
Ön Göbek : Octane One Orbital 2016
Arka Göbek : Ns Bikes Pro Rotary Single Speed
Çemberler : Fireeye Excelerant 36
Crankset : Truvativ Hussefelt 2.2 Rg
Bb : Truvativ Howitzer Team
Fren : Tektro Gemini
Furç seti : Fsa Agy
Bar : Da Bomb Tactic 740
Boğaz : Amoeba Borla
Ön Lastik : Continental Race King 2.2
Arka Lastik : Maxxis Dth 2.1
Pedaller : Wellgo Flat pedal
Elcik : Cube Pro Griffe Red

Freeride bisikletimde kullandığım komponentler ise,

Kadro : Scott Voltage Fr 30 2011
Maşa : Rock Shox Domain 302 Coil 180/20
Shock : Rock Shox Kage R 2015
Arka Vites : Sram X5 9'lu
Vites Kolu : Sram X7 9'lu
Bb : Truvativ Howitzer XR 73mm
Crankset : Truvativ Ruktion 1.0 165mm
Ruble : Sram Pg-830 / 11-32 T
Ön Fren : Avid Juicy 3 / 203mm rotor
Arka Fren : Avid Juicy 3 / 203mm rotor
Jantlar : Alex FR 32 dh
Ön Göbek : Scott comp 20mm
Arka Göbek : Scott DC-22N
Furç Seti : FSA Orbit E 1.5R
Boğaz : Octane One Chemical Pro Teal
Bar : Ns Bikes Evidence Plus Teal 800mm
Elcikler : Odi Teal
Ön Lastik : Maxxis Minion Dhf 2.5
Arka Lastik : Maxxis Minion Dhr II 2.4
Sele : Scott comp
Sele Borusu : Kalloy Uno Sp-712N
Pedaller : Truvativ Holzfeller Flat Dh

Çok güzel bisikletler. Tabi üzerlerinde emek olması en güzeli :) Forumda farklı disiplinlerde bisiklet kullanıcıları olmasına sevindim. Freeride olmasa da bir fully bisiklet toplamak çok uzun zamandır aklımda var. Fakat hem zaman, hem de bütçe olarak yetişemediğim için hep askıda kaldı :)

Birde eldeki malzemeler ve biraz takviyeyle topladığım bir yol bisikletim var. Okulu bitirir bitirmez herşeyden önce kendisine bir jant seti toplayıp suluk kafesini çöpe atacağım :p Türkiye'deki yol şartları yüzünden hep yol bisikletine karşıydım fakat büyük bir zevk olduğunu çok geç anladım :)

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg

Malzeme listesi kısaca şu şekilde:

Kadroset:
Vitus Dark Plasma Full Karbon Kadro+ Vitus Tapered Maşa (Kadro:900gr Maşa:350gr)
Sele Borusu: FSA SL-K Karbon
Sele: Ritchey WCS Carbon
Gidon: FSA Omega Compact
Gidon Boynu: FSA OS190 Carbon Cap
Gidon Bandı: Ritchey
Vites Kolu: Shimano Ultegra 2x10sp
Fren Bacakları: Shimano 105
Arka Aktarıcı: Shimano 105 10sp
Ön Aktarıcı: Shimano 105 10sp
Aynakol: Sram Rival 34x50 2x10sp
Zincir: KMC 10sp
Jant Seti: TX Quando Göbek + Kronos çember + Taiwan Tel
Lastik (iç/dış): Hutchinson Rubino Pro Slick Set

Sizin şu fotoğrafları görünce bisiklet süresim geldi doğrusu. Bisiklet sürmeyi çok severim ancak hiç sizin gibi profesyonel işler yapmadım. Konuyu takip edeceğim :)

Az da olsa bir istek uyandırabildiysek ne mutlu bize :)

Müthiş bir bisiklet :)

Jantların acelesi yok bana kalırsa. Ama suluk evet :) diğer yandan bende bir yol bisikleti toplamak istiyorum. Fixler çok hoşuma gitmeye başladı açıkçası. Sürmesi zevkli aletler gibi gözüküyor fixler.

Yeni konular

Geri
Yukarı