Technopat'taki ikinci el anlayışı

yesososo

Hectopat
Makaleler
3
Ön bilgilendirme: Ölücü veya şişirici değilim.
Serbest piyasa bildiğim kadarıyla arz/talep dengesi üzerinde duruyor. Yani diyelim elinizde iki bardak su var ve siz birini ihtiyacınız olmadığı için elinizden bir meta karşılığı çıkarmak istiyorsunuz. Birisi geldi ve 1 jeton verdi. Eğer başka teklif yoksa bu kişiye satarsınız değil mi? Peki başka birisi geldi ve 2 jeton verdi. Naparsınız? Tabii ki de 2 jetonla takas yaparsınız. Değinmek istediğim şey şu, forumda bir şeyin fiyatı sorulduğunda neden çok aşırı düşük fiyatlar söyleniyor? Tamam doğrudur zamanında 1.8 jeton olan bir şeyin ikinci elini 3 jetona satmak mantıksız geliyor. Ama piyasa karşısında gerçekleri kovalamanız gerekmiyor mu? Aşağıda linki bırakıyorum. Arkadaş PS4 Pro fiyat soruşturması yapıyor. Gelen yorumlar 2000, 2250, 2400. cidden kırmızılı ikinci el sitesindeki, PS4 Slim fiyatına böyle rakamlar. Komik gülünç. Yazdığımla ilgili her türlü eleştiriye açığım. Sizlerinde mesajlarını bekliyorum. İyi sosyaller.
1. Düzenleme: PS4 Pro ne kadar eder?

2. Düzenleme: Halihazırda konsolum veya satacak bir eşyam yok. Temel yapma gibi bir amacım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten 2. elde abartı fiyatlar isteniyor. Adam Amerika'da 80 dolara satılan kulaklık burada 200 euro'ya satılıyor diye kullanılmış ürünü 1500'e koyuyor. Bu arada kulaklık Türkiye'de de 120 dolar civarına satılmıştı 2-3 sene önce.
Edit: Bu arada genel olarak konuştum, Technopat'a özgü bir durum değil bu.

Son düzenleme:
Gerçekten 2. elde abartı fiyatlar isteniyor. Adam Amerika'da 80 dolara satılan kulaklık burada 200 Euro'ya satılıyor diye kullanılmış ürünü 1500'e koyuyor. Bu arada kulaklık Türkiye'de de 120 dolar civarına satılmıştı 2-3 sene önce.
Edit: Bu arada genel olarak konuştum, Technopat'a özgü bir durum değil bu.

Hocam Amerika piyasasını bilmiyorum işin garibime giden kısmı Letgo'da PS4 Slim ilanları 3200 4000'e varan şekillerde çıkıyor. Ha var diye alınır mı? Alınmaz. İdeali nedir 1900-2400 arası. PS4 Pro'ya 2000 lira değer biçmek nedir ya?

Sorun Technopat'ta da değil kırmızılı sitede. Technopat'takiler hak ettiği değeri bildiği için burada yüksek fiyata satmak neredeyse imkansız ama kırmızılı sitede fişe takınca çalışan her bilgisayar oyun canavarı sayılıyor.

Sorun Technopat'ta da değil kırmızılı sitede. Technopat'takiler hak ettiği değeri bildiği için burada yüksek fiyata satmak neredeyse imkansız ama kırmızılı sitede fişe takınca çalışan her bilgisayar oyun canavarı sayılıyor.

Hocam araba alıyorsunuz diyelim. Technopat'a sordunuz kaç olur dediniz. 15 dediler. Sarı sitedeki 100binlik araca hayır bu 15, 15 demenin mantığı var mı? Dediğim şey o. Technopattakiler piyasayı değil gerçekleri söylüyor. Gerçekler her zaman doğru olmayabilir.

PlayStation üzerinden konuşucam yanlış anlaşılmasın PS Pro sahiplerinin çoğu cihazı minimum 2 sene önce aldı yani sıfır fiyatları 2399-2799 bandında keza PS Slim veya fat kasalarda 1799-2000'di şimdi bu arkadaşalar kimse üstüne alınmasın yine 2 sene kulanılmış ama az kullanmış 2 açmış kapatmış am çok oynamış fark etmez rahat 2 sene vardır 3500'e satmaya çalışıyor piyasanın rezaletini avantaj olarak kullanıyor. Tabii ki buradaki arkadaşlar sıkı teknoloji takipçileri olarak eder fiyatlarını yazıyorlar.
2 Sene önce fiyatlar daha da ucuzdu hatta da o tarafa hiç girmeyeyim.

PlayStation üzerinden konuşucam yanlış anlaşılmasın PS Pro sahiplerinin çoğu cihazı minimum 2 sene önce aldı yani sıfır fiyatları 2399-2799 bandında keza PS Slim veya fat kasalarda 1799-2000'di şimdi bu arkadaşalar kimse üstüne alınmasın yine 2 sene kulanılmış ama az kullanmış 2 açmış kapatmış am çok oynamış fark etmez rahat 2 sene vardır 3500'e satmaya çalışıyor piyasanın rezaletini avantaj olarak kullanıyor. Tabii ki buradaki arkadaşlar sıkı teknoloji takipçileri olarak eder fiyatlarını yazıyorlar.
2 Sene önce fiyatlar daha da ucuzdu hatta da o tarafa hiç girmeyeyim.

PS4 pronuz olsa satmak isteseniz naparsınız bana bunu söyleyin piyasa canlı bir varlık değildir. Onu canlı ve hareketli yapan içindekilerdir.

Ya daha şimdi gördüm adam kaç senedir kullandığı 1080ti'ı(mart 2017'de çıkmış bir ekran kartı) kalkmış 4bin liradan ilana koymuş. Şimdi buna ne demek lazım? İkinci ele yorum yazmak yasak olduğundan yazamadım oraya ama bu ilan ve fiyat Türkiye'deki saçma sapan ikinci el piyasasının özeti gibi.
Hep derim bu ülkede kendi malına altın kaplama muamelesi yapanlar yüzünden ikinci el rezalet durumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı