Technopat’tan Depreme Yardım!

Usta ben zorla yapın demiyorum neden böyle bir algı oluştu çözemedim. Ben Technopat ailesi olarak yardım yapabiliriz diyorum sadece. İnsani ve vatani görev demem şudur; bu kadar insan aç ve açıkta iken bu şekilde yardım etmek vicdanen bile olsa rahatlatır insanı.

Zorla yapılıyor yorumunu genel olarak söyledim çünkü nereye baksam insanlar milleti darlıyor yardım edin edin diyerek ve bu benim canımı sıkıyor. Empati yapıyorum ben adam yerinde olsam darlanırım çünkü istersem bu yardımı yapabilirim bunun bilincindeyim. Seninde darlamadığını gördüğüm için "veya" diyerek yardım edin demeyin isteyen yardımını yapar dedim. Kampanya başlatılmasının da bir mantığı yok çünkü kampanyalar belli yayıncılar da açıyor kampanyalar bununla uğraşan firmalarda yani özel olarak Technopat'ın bir kampanya ile uğraşmasına gerek yok.

Ben kimseyi zorla yapsın demiyorum forumdan bağış yapmak isteyenler için bir kampanya düzenlenebilir diyorum.
Gerek yok. Zaten kampanyalar var. İsteyen bakıp bağışını yapabilir. Kampanyalar için izin falan almak gerekiyor. Yetkililer bir de izin almak için mi meşgul edilsin?

Kızma yok arkadaşlar. Kargom nerede konusundan çok da farklı olmayan bir konuş bence bu. Ek bir kademeye daha gerek yok. Var olan ve işleyen bir sistem zaten var. Adamlar bağışını yapmış. Forumda haberi yapıldı. İnsanları şişle dürtüp bağış yap demeleri şart mı? Forum üyeleri bunu durtulmeden akıl edemiyor mu?

Neden konuyu açan arkadaşa bu kadar kızdınız? Bu tarz yardımları zaten asıl vatandaş değil, devletin kendisinin fazlası ile yapması lazım. Arkadaş sadece konuyu açmış, tekrardan bağış olayını dile getirmiş.
Neden konu sahibini taşlamaya çalışıyorsunuz anlamıyorum. Adamın gerçekten gözünün önünde bu acılı olaylar olduysa adam ne yapsın elinden bir şey gelmiyor. Tek yapabildiği yardım istemek. Yani biz olsak biz de aynı şeyi yapardık. Kimsenin cebinden zorla para alacağı yok.
Yapmayacak insan darlasanızda yapmaz zaten. Belki bir iki kişi bu konuyu görüp yapar. Onlarca açılan boş konudansa böyle konu görmeyi daha çok isterim.

Zorla yapılıyor yorumunu genel olarak söyledim çünkü nereye baksam insanlar milleti darlıyor yardım edin edin diyerek ve bu benim canımı sıkıyor. Empati yapıyorum ben adam yerinde olsam darlanırım çünkü istersem bu yardımı yapabilirim bunun bilincindeyim. Seninde darlamadığını gördüğüm için "veya" diyerek yardım edin demeyin isteyen yardımını yapar dedim. Kampanya başlatılmasının da bir mantığı yok çünkü kampanyalar belli yayıncılar da açıyor kampanyalar bununla uğraşan firmalarda yani özel olarak Technopat'ın bir kampanya ile uğraşmasına gerek yok.
Gerek yok. Zaten kampanyalar var. İsteyen bakıp bağışını yapabilir. Kampanyalar için izin falan almak gerekiyor. Yetkililer bir de izin almak için mi meşgul edilsin?

Kızma yok arkadaşlar. Kargom nerede konusundan çok da farklı olmayan bir konuş bence bu. Ek bir kademeye daha gerek yok. Var olan ve işleyen bir sistem zaten var. Adamlar bağışını yapmış. Forumda haberi yapıldı. İnsanları şişle dürtüp bağış yap demeleri şart mı? Forum üyeleri bunu durtulmeden akıl edemiyor mu?
Ben şunu anlatmaya çalışıyorum; gerçekten hayal edemeyeceğiniz bir durumdu. Şehir yerle bir oldu. Ayakta kalan binalar sayılı ve insanlar aç bir şekilde donarak ölüyor. Kimseyi zorlamıyoruz ama gerçekten çok büyük yardım ihtiyacı var. Şu konuyu görüp bile yardım edebilecek iki üç kişi bile olsa emin olun yüzlerce insanın hayatını kurtarır.
Kaldı ki yapacak olan yapar demektense okuduklarını görüp vicdanen de olsa yapacak birçok insan olabilir. Gösterdiğiniz tepkiyi ve “Zaten onca insan başlattı niye uğraşsın forum” veya “Bu konuyu neden açtın yardım isteyen yapıyor” cümlelerini gördüklerimi gördükten sonra söylemeyi mümkün olduğunu düşünmüyorum. Evimi kaybeden depremzedelerden birisiyim ve Malatya dümdüz oldu arkadaşlar. Sağlam bir tek bile bina yok desem yalan olmaz. Yardım yapmayı düşünüp onca insan yaptı gibi düşünmeyin arkadaşlar, emin hala binlerce insan aç ve açıkta soğuktan ölüyor.

Uğraş dediğin en ufak bir şey bile kaç tane insanı hayatta tutacak biliyor musun? Yemek yok su yok kıyafet yok ısı yok. Hava eksi derecelerde ve insanlar karın altında. Herkes soğuktan per perişan ve ilaçta yok. Benzin yok hiçbir şey yok. İnsanlar kar eritip içiyor ve gerek mi yok diyorsun? Ne kadar yardım toplanırsa o kadar iyi.

Doğrudan nokta hedefe yönelik bir yardım yapamayız. Ulaşım ve ulaştırma imkanımız yok. Ama isteyenler güvendikleri yardım kuruluşlarına bağış yapabilir.
En basiti SMS ile. 5560'a AFET yazıp gönderdim, ay sonunda faturam'dan 10 TL düşülecek. Faturasız hatlarda kontürden düşülür sanırım.

Veya Amazon üzerinden AHBAP kart satılıyor. Biraz daha fazla yardım etmek isteyenler için.

Kullandığınız operatörün size sunduğu imkanları araştırın. Telefonunuzda mutlaka operatörünüzün bir uygulaması yüklüdür.

@Vavien. @Astiva @Neixtro bakın, ben Elazığlıyım. Sizlerin daha önce bu kadar "yıkıcı" bir deprem ile karşılaşmadığınızı varsayıyorum. Kaldı ki ben ve konu sahibi arkadaşımız evimizin yıkılmasını vs. gayet de iyi biliriz.

Bu tip konular teşvik edicidir ve de imkânı olan insanları ikna eder. Birbirinin ardınca açılmış "Windows 10 Home vs Pro" konularından ziyade bu tip çok gerekli konular görmeyi tercih ederim.

Konu sahibinin dediği gibi Technopat canlı yayın vasıtasıyla Ahbap'a yardım kampanyası düzenleyebilir. Forum ahalisinde durumu iyi olanlar da bir de canlı yayında yardım eder.

Şu konu sahibine çıkışanları gördükçe deliriyorum. Her halta gerek yok falan diyen tayfa yine burada. Arkadaşlar olayın ciddiyetinin farkında mısınız siz? Malatya harabe olmuş, internette gördüğünüz gibi değil. Arkadaşım biraz önce Malatya Park civarındaki evine ihtiyaçları almak için gitti. İnönü caddesi yok, bir yerde sonra yıkılmış binaları saymayı bırakmış. Zafer Mahallesi gibi depremin sert vurduğu yerleri bilmiyorum bile. Benzinlik aramak için iki gün önce ben de biraz gezinmiştim. Sağımda hasar gören binalar vardı, solum yoktu! Dümdüz olmuş binalar ve enkazlar bomboş. Donarak ölüyor insanlar şu an enkaz altında.

Yaşayanların ve Malatya'da kalanların neredeyse hepsi sokakta. Alın, bakın içine girip eşya alanacak kadar sağlam olan binanın bile durumu bu:
IMG_20230208_153337.jpg

Tahmin bile edemeyeceğiniz bir durum bu. Annem deprem sabahı Doğanşehir Hastanesi'nde çalışıyordu. Parçalanmış bedenler, donarak ölen bebekler görmüş. Artık bayılma noktasına gelince eve gönderdiler.

Her yerden her türlü yardıma ihtiyacımız var, yapılabiliyorsa yapılsın. Ve ben sadece Malatya'dan bahsediyorum. 10 şehir hasar gördü ve bazıları mahvoldu. Depremzede olmama rağmen Hatay'ı, Kahramanmaraş'ı hayal bile edemiyorum. Bu duruma rağmen hâlâ bir yardım ihtimaline gereksiz diyenleri görünce delirmemek elde değil abi. Sinirden titreye titreye 20 dakikada yazabildim ancak bunu.

Bence her bir taraftan ayrı bir kampanya başlatmak yerine adam akıllı tarafsız tek ve düzgün bir kampanya başlatılmalı. Böyle paraların nereye gittiği neler olduğu hiç belli olmuyor medyaya bakıyorsun milyonlarca dolar bağış yapılmış gözüküyor ama birçok kişi hala dışarıda soğukta donuyor.

İş bağış yapmakla bitmiyor. O bağış ulaşması gerekiyor. Yardım malzemesine dönmesi gerekiyor. Ulaşım da zor, çünkü yollar da tahrip olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı