Tecil bittikten sonra doktoraya başlamak

Tecil etmek istiyorum ancak tecilim 15 Şubat 2024’te bitiyor, Doktoraya ancak 2024 Ağustos ayında başlayabiliyorum. O arada yoklamaya girmek istemediğim içinde bakaya kalıyorsam planım tutmuyor. Ben tecil bitikten sonra Aralık sonuna kadar kendi istediğim zaman yoklamaya girebileceğim diye düşünüyordum.
O bakaya degil bakaya demek yoklamani yaptirirsin askere gitmezsin devre kaybi denir ona. Yani yoklamani yaptiktan sonra senin donemini kaybediyorsun. Ama bu cok farkli bir olay sen her turlu tekrar tecil ettirceksin sorun yok. Yoklamani yaptirirsan askere gitmezsen asker kacagi durumuna dusersin.

Tecil etmek istiyorum ancak tecilim 15 Şubat 2024’te bitiyor, Doktoraya ancak 2024 Ağustos ayında başlayabiliyorum. O arada yoklamaya girmek istemediğim içinde bakaya kalıyorsam planım tutmuyor. Ben tecil bitikten sonra Aralık sonuna kadar kendi istediğim zaman yoklamaya girebileceğim diye düşünüyordum.
Bende de böyle bir durum olmuştu. Yoklama yaptırmadım bir süre kaçak gezdim. Tabii bu durum öneride bulunabilecek bir durum değil fakat ben aradaki boşluğu bilerek kaçak geçirdim. Çünkü o boşlukta tecil edebilecek bir imkanım yoktu.

Aslinda yuksek lisansi yeni bitirdigi icin i
tecil hakki bulunmasi gerekiyor askerlik subesine gitmesi lazim burdan ogrendigi bilgilerle olmaz. Ayrica kimse zorla askere goturmuyor artik. Ben uniden kaydimi sildikten sonra unuttum yoklama yaptirmayi Asker kacagi olmusum haberim yok para cezasiyla ogrendim bu durumu. Sonrasinda uniyi tekrar kazanmistim o ceza geldikten 1 ay sonra ve tekrar 2 yil daha tecil ettirmistim ama o para cezasini odedim.
İnan askerlik şubesine gidiyorum hiç birşey bilmiyorlar. Bağlı olduğun şubeye git diyor bana oldu paşam. Orayı arıyorum em küm bilgi yok. Yüksek lisans sonra tecil hakkımı kullandım bu tecil hakkım o zaten. Hocalar 80 üstü YDS istediği için maalesef tıkandım kaldım.

Bende de böyle bir durum olmuştu. Yoklama yaptırmadım bir süre kaçak gezdim. Tabii bu durum öneride bulunabilecek bir durum değil fakat ben aradaki boşluğu bilerek kaçak geçirdim. Çünkü o boşlukta tecil edebilecek bir imkanım yoktu.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

İnan askerlik şubesine gidiyorum hiç birşey bilmiyorlar. Bağlı olduğun şubeye git diyor bana oldu paşam. Orayı arıyorum em küm bilgi yok. Yüksek lisans sonra tecil hakkımı kullandım bu tecil hakkım o zaten. Hocalar 80 üstü YDS istediği için maalesef tıkandım kaldım.
O zaman ya gidip askerligini yapacaksin ya da yoklamani yaptirmayacaksin kendine guveniyorsan doktora yapacagina inaniyorsan tabi. Yoklamani yaptirirsan askere gitmek zorundasin aksi halde asker kacagi olursun. Cezasi var onun.

Tecil bittikten sonraki yanlış hatırlamıyorsam 1 ay içerisinde yoklama yaptırman lazım. O süre geçtikten sonra bakaya olarak görünüyorsun. Tabii tecil edebileceğin bir okulun varsa okul otomatik ediyor. Bunu da okulun öğrenci işlerinden öğrenmen daha doğru olur. Bakaya kaldıktan sonra her çevirmeye girdiğinde yakalanırsan cezan katlanarak artıyor. Çevirmede yakalanmazsan çok bir sıkıntı olmaz sadece kağıt üzerinde kaçak görünüyorsun. Onun dışında eskisi gibi enseden tutup askere almıyorlar zaten. :D
Bak o dedigin yoklama yaptirirsan kacak olursun yoklama yaptirmazsan farkli. Ikisi cok baska seyler. Yoklama yaptirip askere gitmezsen o buyuk sıkınti.

Üniversiteyi bitirince en güzeli derhal askere gitmek. Yıllarca askerlik kafanızda bir kurtçuk gibi sizi yer bitirir. Ama askere gitseniz zaman akıp geçiyor, sonra hayatta ne istiyorsanız yaparsınız.

Olay kafadan çıkması. Yoksa askerlik zor değil bir şekilde yapılıyor.

Uzar diye biliyorum ama bedelli falan yapmayacaksan tez vakitte git askerliğini yap. Yaşın ilerlerse çok zorluk çekersin orada.
Doğru. Kışlasız bedelli gelirse konu sahibinin biraz daha eli rahatlar.
Üniversiteyi bitirince en güzeli derhal askere gitmek. Yıllarca askerlik kafanızda bir kurtçuk gibi sizi yer bitirir ama askere gitseniz zaman akıp geçiyor, sonra hayatta ne istiyorsanız yaparsınız.

Olay kafadan çıkması. Yoksa askerlik zor değil bir şekilde yapılıyor.
Doğru. Bununla birlikte eğer kışlasız bedelli gelirse insanlar daha rahat olur.

@ProfTech hocam benim de bir sorum olacak ben 12.12.2002 tarihinde doğdum 2021 yılında mezun oldum bu sene sınava girip üniversiteye yerleşeceğim. İnternette gördüğüm kadarıyla lise mezunlarının 22 yaş sonuna kadar askerlikle ilişkisi yok ancak e-Devlet'te yoklama dönemi kısmı kafamı karıştırdı.
DÖNEMİNİZ YOKLAMA DÖNEMİ
DURUMUNUZ Askerliğiniz 02/07/2024 tarihine kadar ertelenmiştir. Bu süre bitince ne oluyor yıl sonuna kadar sürem oluyor mu yoksa yoklama kaçağı mı oluyorum? Ben bu sene Haziran'da sınava girip ağustos gibi üniversiteye kaydı yaptırmış olurum.

@ProfTech hocam benim de bir sorum olacak ben 12.12.2002 tarihinde doğdum 2021 yılında mezun oldum bu sene sınava girip üniversiteye yerleşeceğim. İnternette gördüğüm kadarıyla lise mezunlarının 22 yaş sonuna kadar askerlikle ilişkisi yok ancak e-Devlet'te yoklama dönemi kısmı kafamı karıştırdı.
DÖNEMİNİZ YOKLAMA DÖNEMİ
DURUMUNUZ Askerliğiniz 02/07/2024 tarihine kadar ertelenmiştir. Bu süre bitince ne oluyor yıl sonuna kadar sürem oluyor mu yoksa yoklama kaçağı mı oluyorum? Ben bu sene Haziran'da sınava girip ağustos gibi üniversiteye kaydı yaptırmış olurum.

Hiç bir sıkıntı olmuyor merak etme. Ama için rahat etmesini istiyorsan en güzel yöntem telefonla askerlik şubesini ara sana telefonda bilgilendirme yapıyorlar.

DÖNEMİNİZ YOKLAMA DÖNEMİ
Sen biraz gec kalmissin tecil icin galiba. Ama bir sey olmaz universiteyi kazan tecil ettir para cezasi gelir sadece yoklama kacagi oldugun icin. Askerlik subesine sormalisin bunu. Ayrica yoklamani yaptirma yaptirip gitmezsen asker kacagi durumuna dusersin. Bakaya kalirsin devre kaybi diyorlarlar buna askerde.

Sen biraz gec kalmissin tecil icin galiba. Ama bir şey olmaz universiteyi kazan tecil ettir para cezasi gelir sadece yoklama kacagi oldugun icin. Askerlik subesine sormalisin bunu. Ayrica yoklamani yaptirma yaptirip gitmezsen asker kacagi durumuna dusersin. Bakaya kalirsin devre kaybi diyorlarlar buna askerde.

Tecil bittikten sonra 1-2 ay içinde kayıt olup tecil ettirmiş olurum. Ceza sıkıntı değil de yoklama kaçağı vs olursam ondan korkuyorum. Şöyle bir madde var 22 yaş yılının sonuna kadar askerden muaftır diye ben bu sene 12 Aralıkta 22 olacağım o zamana kadar muaf olmam gerekmiyor mu?

Geri
Yukarı