Tek bir programlama dili üzerinde tamamen ustalaşmak vs 10 dilden biraz öğrenmek

Multiparadigm bir programlama dilini adam gibi öğrendiğiniz taktirde diğer programlama dillerini rahatlıkla kullanabilirsiniz, sözdizimi çok farklı olsa bile öğrenmeniz en fazla birkaç gününüzü alır. Yeni başlayacak olan kişilere tavsiyem programlama dilinden ziyade programlama mantığını öğrenmeye çalışın.
-
Konuyu tartışmak için açtığımı daha kaç defa söylemem gerek. Dilimde tüy bitti herkes gelmiş şunla başla bunla başla diyor. İlk attığım mesajı okusaydınız keşke...
Birden fazla kez yazmayacağım daha.

"Tek bir programlama dili üzerinde tamamen ustalaşmak vs 10 dilden biraz öğrenmek"

Ben konu başlığına bakarak cevapladım zaten, sana özel yazılmış bir yorum değil.
Konuyu birşeyler öğrenmek için açsaydım:
Tek bir programlama dili üzerinde tamamen ustalaşmak mı 10 dilden biraz öğrenmek mi?
Şeklinde açardım.

Bu tür bir karşılaştırma çok da mantıklı değil. Eğer yazılım alanına girmek istiyorsan hiçbir zaman tek dille kalmazsın. İllaki bir yerden sonra başka dillere ihtiyacın olacak. Dünya gelişiyor bununla birlikte yazılım sektörü de gelişiyor. Dün PHP popülerdi bugün ise Typescript. Eğer kendini bu sektörde tutmak istiyorsan illaki bu değişime alışman gerekiyor. Yoksa ömrü boyunca ANSI C veya Java yazan akademisyenler gibi olursun.

Geri
Yukarı