Programlama Dili Öğrenmek

Ben programlamayı öğrenmek için online derslerle 2 yıla yakın zaman harcadım ama çok bir ilerleme kaydettiğimi düşünmüyordum. Geçen sene uzun süredir aklımda olan projeyi yapmaya başladım ama hiç bilmediğim bir dil olan java ile başladım. Bir ay sonra sadece yapmak istediğim şeylere tek tek internetten bakıp yaparak 2 senede öğrendiğimden çok daha fazla java öğrendim. Sana tavsiyem ne yapmak istiyorsan bir yerden başlayıp yapman lazım.

Elbette ki programlamaya Fortran ya da COBOL ile baslamak gerekir. Programlama dilini saglam temellere oturtmak niyetindeki profesyonellerin tamami bu diller ile baslarlar. Kronolojik sira ile programlama dillerinin ortaya cikisini inceleyip, profesyonel anlamda gelistirme yapacagi alana gore bir sonraki dili ogrenir. En ust seviyeye gelen bir programmer icin zaten dil farketmez, dil yalnizca bir aractir. Bugun piyasada COBOL ile yazilmis ciddi miktarda Android ve IOS uygulamasi mevcut. Sonucta her programlama dili eninde sonunda makine diline cevrilir, teorik olarak her dil ile her sey yazilabilir eger Turing-Complete ise.

Programlama ilk önce C ile öğrenilmeli temel yapısal programlama öğrenilmeli sonra OOP öğrenilmeli çünkü OOP'nin temelinde structured programming var, ama en önemlisi computer architecture öğrenmek programlamaya başlamadan önce çünkü daha farklı gözle bakıyorsun.

Okuyarak çalış. İzleyerek değil.
İzlemeyi azalt. En kârlı metot budur.

Elon Musk'tan naklen:

IMG.jpg

Oncelikle bir arkadasimizin soyledigi gibi programlama dilini ogrenmenizde ki amaciniz ne? Kendimden ornek vermek isterim; sizin gibi bu dusuncelerle 5 ay once arastirmaya basladim, cok arastirdim. Sadece sanalda degil bir cok yazilimci arkadaslarima da danistim. Sonuc olarak aslinda ogrenmek ve ilerlemek istedigim alanin siber guvenlik olduguna karar verdim. Sonra bunun icin gerekenleri arastirdim ve su anda orta seviyeye dogru ilerliyorum. Tavsiyem ucretli egitimlerle daha iyi ilerleyebilirsin, ama onlarida iyi arasirmalisin. Reklam olmasin diye yazmiyorum ama bir kac platform ucretli egitimler konusunda aldiklari paranin hakkini veriyor. Ancak ingilizceni gelistirirsen ucretsiz olarak yabanci kaynakli egitimlerlede istedigim noktaya gelebilirsin. Ingilizce bu isin olmazsa olmazi, yazilim dunyasinda her yerde karsina cikar. Son olarak en onemli sey ise mutlaka istemelisin, ogrenme arzun senin en buyuk yardimcin olacaktir. Basarilar dilerim...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı