Programlama Dili Öğrenmek

Baki Delibaş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.
Gün içerisinde bilgisayar başında 12 saatten fazla vakit geçirebilen bir insanım. Bilgisayar ile aram iyi programlama dili konusunda "Python" diline başlamak istedim fakat bütün video derslerinde basit konuları anlatıp devamını getirmemişler. Bu sebepten her ne kadar heves etsem de sonradan hevesim kaçtı. Programlama dili veya grafik tasarım konusunda cidden hevesliyim. Fakat matematik konusunda da hiç iyi değilim. Programlama dili içinde ciddi anlamda matematik gerekirmiş. Sizce "Grafik tasarım" veya "Programlama dili" için kendimi geliştirebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Peki JavaScript ciddi anlamda matematik veya İngilizce gerektirir mi?
Öğrenmem için sürekliliği olan bir kaynak var mı?
Tek başında JavaScript yeterli mi yoksa JavaScript'i kavradıktan sonra farklı dilleri öğrenmem gerekir mi?

Peki JavaScript ciddi anlamda matematik veya İngilizce gerektirir mi?
Öğrenmem için sürekliliği olan bir kaynak var mı?
Tek başında JavaScript yeterli mi yoksa JavaScript'i kavradıktan sonra farklı dilleri öğrenmem gerekir mi?
Matematik her programlama dili için gereklidir ki o kadar yüksek bir matematik te gerektirmez, temel olan toplama çıkarma çarpma bölme birazda köklü sayılar, üslü sayılar vs bildiğinde zaten çoğu şeyi yaparsın. Türkçe kaynaklar çok var fakat önerim yabancı kaynaklardır ve bunlar sana ingilizce gerektirecektir. JavaScript içinde kütüphanelere ayrılır, mesela sunucu taraflı kod için "NodeJS" mobil taraf için"React Native" gibi. Benim prensibim şudur, bir dili öğren ve o dilde uzman ol.

Matematik her programlama dili için gereklidir ki o kadar yüksek bir matematik te gerektirmez, temel olan toplama çıkarma çarpma bölme birazda köklü sayılar, üslü sayılar vs bildiğinde zaten çoğu şeyi yaparsın. Türkçe kaynaklar çok var fakat önerim yabancı kaynaklardır ve bunlar sana ingilizce gerektirecektir. JavaScript içinde kütüphanelere ayrılır, mesela sunucu taraflı kod için "NodeJS" mobil taraf için"React Native" gibi. Benim prensibim şudur, bir dili öğren ve o dilde uzman ol.
Peki başlangıç olarak sence hangi daldan başlamam gerekir. Yani hangi dalı daha hızlı öğrenebilirim "NodeJS" ve "React Native" gibi bahsettiğin dallardan bahsediyorum.

Aslında bu konularda ben şöyle cevap veriyorum direk herhangi bir yazılım dili önermiyorum onun yerine ne olmak veya neler yapmak istiyorsun onu öğrenmek istiyorum. Neden yazılım dili öğrenmek istiyorsun ? örnek olarak ; android için oyun tasarlamak istiyorum veya kendi web sitemi kurmak istiyorum gibi.

Aslında bu konularda ben şöyle cevap veriyorum direk herhangi bir yazılım dili önermiyorum onun yerine ne olmak veya neler yapmak istiyorsun onu öğrenmek istiyorum. Neden yazılım dili öğrenmek istiyorsun ? örnek olarak ; android için oyun tasarlamak istiyorum veya kendi web sitemi kurmak istiyorum gibi.
Bu konuda bilgi sınırlı olunca neler yapılabileceği konusunda pek bir fikri olmuyor insanın. Ben sadece bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyorum ve oyun oynayıp yayın izlemek dışında kendimi geliştirmek için böyle bir arayış içindeyim. Öğreneceğim programlama dilinin sunmuş olduğu imkanlar dahilinde ufkumun açılıp belirli bir amaç edineceğime inanıyorum.

İlk başta JavaScript'i bir kavra, genel metodları incele daha sonra neyi istiyorsan ona başla.
JavaScript için baktığım hemen her kaynak öncelikli olarak HTML ve CSS bilgisi gerektiğini söylüyor. Benim bu konuda hiçbir bilgim yok.

Bu konuda bilgi sınırlı olunca neler yapılabileceği konusunda pek bir fikri olmuyor insanın. Ben sadece bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyorum ve oyun oynayıp yayın izlemek dışında kendimi geliştirmek için böyle bir arayış içindeyim. Öğreneceğim programlama dilinin sunmuş olduğu imkanlar dahilinde ufkumun açılıp belirli bir amaç edineceğime inanıyorum.

JavaScript için baktığım hemen her kaynak öncelikli olarak HTML ve CSS bilgisi gerektiğini söylüyor. Benim bu konuda hiçbir bilgim yok.
CSS değilde temel düzeyde HTML gereklidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı