Tek ekran kartı RTX2060 ile ETH mining 300 TL elektrik yaktı

Mutlu TETİKBAŞ

Hectopat
Arkadaşlar iyi günler. Bilgisyarımı çok nadir kullandığım için ETH mining yapıyorum. Sistem özelliklerimi altta belirttim. Bana küçük bir gelir getirmesi için yaklaşık 40 gün önce başladığım mining, dün elektrik faturası gelince midemi bulandırdı. Normalde yeni yıldan önce elektrik faturam mining yapılmıyorken 150TL-170TL arasında gelirdi. Tek ekran kartının yakacağı elektrik en fazla 100 TL olur derken 527 TL gelen faturayı görünce hüsrana uğradim. Sorunun güç kaynağıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. PSU 600W ancak eski bir parça yaklaşık 9 yıllık. Ekran kartım ASUS Dual RTX2060. UV (undervolt) yaptım kazım 33.2 mh 90W ile yapıyor. Acaba sistem prizden 500 600W bir güç mü çekiyor? Bu konudaki fikir ve tecrübelerinize çok ihtiyacım var.

-ASUS Prime B550M a Wi-Fi anakart.
-Ryzen 7 3700X işlemci.
-Kingston Predator (8x2) 16 GB 3200MHz RAM.
-ASUS Dual RTX2060 ekran kartı.
-Xgmatek XCP-A600

Son düzenleyen: Moderatör:
Kart 90w çekiyor
İşlemci yükte çalışmayacağı için 4 te 1i olarak hesaplasak 16w çekiyor
2 ram yük dışında ortalama 5w çeker
Anakart ortalama 40w
3 adet fan olsa kasada ortalama 3x3 = 9 watt
İşlemci fanıda 3 w

Toplamda 163watt yapar. 9 yıllık bir psudaki güç kaybı verimlilik vs. en az %15 kayıp olacaktır oda minimum 187.4 watt yapar.

Bilgisiz adamla uğraşmak cidden ayrı yoruyor. Şimdi bunları da inkar edersiniz :D
Olduğum konulara temkinli yaklaşmanıza gerek yok. Bilmediğiniz konularda insanların yorumuna, atıyor sallıyor bilmem ne diye gereksiz söylemlerde bulunmayın yeterli :)

Edit: Bu arada klavye mouseda 5w çekiyor totalde. + ssd vs. derken 190 ı biraz da geçiyor. @çokdüşünenbiri bilgin olmadığı konularda insanları yanlış yönlendirme. Üstteki değerlere bak araştır bakalım bir yanlış bulabilecek misin :D
Dostum ya senin bileşenlerinde sıkıntı var ya da benim ya da konu sahibinin. Hangi anakart 40W çeker ? Yapmayın. Kendim yazılımda 305-310W çeken bir sistemle mining yapıyorum. Hesaplarım neredeyse %100 doğru çıkıyor Wattmetre olmadan dahi. Dediğinize göre benim sistemim de rahat 400W çekiyor olmalı ve faturada benim hesapladığımdan %25 fazla olmalı. Ama böyle değil. PSU farkından kaynaklanabilir tabii ki. Ben RMX 650 kullanıyorum ve %50 yükte %90'ın üzerinde verimlilik sunuyor bu da sonucu değiştiryor muhtemelen. Konudaki PSU daha fazla güç çekiyor yani.

WhatsApp Image 2022-02-02 at 18.15.48.jpeg

Son düzenleme:
Son gelen faturalardaki toplam kullanılan Kw değeri bence gerçeği yansıtmıyor. Yaklaşık 8 aydır evimin elektrik tüketimini kayıt altına alıyordum. 8 ayın en düşük ve en yüksek değerleri 523 Kw - 634 Kw olarak görünüyor. Evde herhangi bir kullanım değişikliği ve yeni bir ekipman olmamasına rağmen son gelen 30 günlük okumada 784 Kw görünmekte. Bu durum sadece bende değil çevremdeki kişilerde de mevcut. Sizin durumunuzda bunun gibi olabilir mi? Daha önceki harcamanızı TL cinsinden değil de Kw cinsinden not aldınız mı?
11.ay faturam 151 TL tüketim 164kw , 12.ay faturam 137 TL tüketim 148kw hocam. Zamlı olarak gelen ocak fatura 343 kw 527 TL.

11.ay faturam 151 TL tüketim 164kw , 12.ay faturam 137 TL tüketim 148kw hocam. Zamlı olarak gelen ocak fatura 343 kw 527 TL.
Hocam sayacı kontrol edin. Ölçümde hata var ya da sizin kullanımınız 2.3 kat arttı.

Dostum ya senin bileşenlerinde sıkıntı var ya da benim ya da konu sahibinin. Hangi anakart 40W çeker ? Yapmayın. Kendim yazılımda 305-310W çeken bir sistemle mining yapıyorum. Hesaplarım neredeyse %100 doğru çıkıyor Wattmetre olmadan dahi. Dediğinize göre benim sistemim de rahat 400W çekiyor olmalı ve faturada benim hesapladığımdan %25 fazla olmalı. Ama böyle değil. PSU farkından kaynaklanabilir tabii ki. Ben RMX 650 kullanıyorum ve %50 yükte %90'ın üzerinde verimlilik sunuyor bu da sonucu değiştiryor muhtemelen. Konudaki PSU daha fazla güç çekiyor yani.

Eki Görüntüle 1292597
anakart 6+2 pin dışında ekran kartınıda slottan beslediği için çok rahat 35-40w çekiyor. Zaten sadece anakart ve ekran kartını ütopik şekilde çalıştırıp başka hiç bir şey çalışmasa 90w kart ile 130w civarı kayıpsız güç çekiyor. %100 kayıpsız elektrik çekimide olmayacağı için sırf 145w a yakın anakart + ekran kartı ikilisi kendi başına çekiyor zaten. Anakart, işlemci ve ekran kartı gibi değil sürekli sabit yada çok az oynama olur tüketiminde. Keşke 5w çekse sistemler ama 190w rahat çekiyor o sistem.

@The Theseus üstte video paylaşmış yaklaşık 245w çeken. Videodaki sistemde işlemci göründüğü üzre %30 yükte çalışıyor. Yani buda demek oluyorki 245w içerisinde işlemci 20w harcıyor. Ekran kartı ortalama %90 yükte çalışıyor. Buda demek oluyorki 245w içerisinde 121w çekiyor. Bunun dışında tüm sistem neredeyse üstteki arkadaşla birebir aynı.

Üstteki arkadaşın işlemcisi 15w çekiyor desek
Ekran kartı kendi belirtti zaten 90w çekiyormuş.
Yani videodaki işlemciden 5w az çekiyor,
videodaki ekran kartından ise 31w az çekiyor. Toplam 36w az çekiyor. 245-36 yaptığımızda 209w yapar. Ben üstte 195w olarak hesaplamıştım. Arada 14w bir fark çıkıyor. Oda zaten psu verimlilik ve kalite farkından dolayı. Yani aslında atmış olduğunuz video dahi beni doğruluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı