Tek PC'de iki işletim sistemi çalıştırmak mümkün mü?

Extramemes

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Selam, iki monitör kullanıyorum. Yapmak istediğim şey tek anakart üzerinden iki ekrana farklı işletim sistemi açmak. Elimde fazlasıyla HDD SSD var, böyle bir şey yapmak mümkün mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanal sunucu dışında mümkün değildir çünkü burada işletim sisteminin "boot"' edilmesini kavramak gerek. Boot için BIOS önce Bootloader'ı çalıştırarak temel mekanizmaların çalışmasını sağlar ve hangi disk üzerinden boot edeceğine karar verir (ya da sen seçersin) ikincil olarak boot device seçme kısmı gelir default olarak çalışır ya da sen herhangi bir işletim sistemi yüklü diski seçersin son olarak ise boot sequence kısmı gelir bu kısmı basit şekilde anlatacak olursak seçtiğin cihazda ki ön yüklenebilir işletim sistemini çalıştırır diyebiliriz kernel yükleme işlemleri ve ardından arayüzü yükleme gibi detaylı aşamaları vardır lakin burada girmemizin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bir anakart eğer günümüzde ki işletim sistemleri ve normal bir kullanıcı anakartını ele alırsak bu işlemleri sisteme güç verip çalıştırdığımız da tek bir döngü şeklinde çalıştırır bu yüzden aynı anda aynı anakart üzerinden 2 işletim sistemini boot etmek bu şartlarda mümkün değildir. Sanal sunucu ise çok efektif değildir lakin sisteminiz çok sağlam ise belki bir nebze işinize yarayabilir. Ayarlama ile GPU'yu sanal sunucu da kullanılabildiğini duymuştum casual kullanım için sanal makine işinizi 2. ekranda görecektir.

Sanal sunucu konusunda kullanacağınız amaç çok önem arz ediyor. Oyun oynamak gibi bir amacınız varsa beklentiyi karşılamayabilir ya da hiç oyun çalıştıramayabilirsiniz bile. Casual da iş görecektir.

WSL kullanabilirsiniz.
"WSL'in açılımı Windows Subsystem for Linux'tur. Basit olarak konuşursak sanal makine olmadan Linux terminalini Windows üzerinde kullanmanızı sağlamaktadır. Git Bash gibi bir kaç UNIX komutu eklenmiş toollara göre farklılık göstermektedir. WSL üzerinde direkt olarak Linux uygulamalarını çalıştırabilirsiniz."

Kaynak: WSL2 ile Windows Üzerinde Linux Kullanmak

Proxmox yada unraid gibi yazılımlarla bu mümkün, ama uğraştırır. Performansta kayıp çok ciddi olmuyor. Türkiye'de Mesut Çevik'in, yabancı kanallarda ise LTT'nin Unraid, Proxmox gibi yazılımları kullanarak tek bilgisayar üzerinden, iki defa Windows boot edip, 2+ kişinin oyun oynamasını sağlayabilmişlerdi. Kısaca, yapılabilir. Sanal makine sistemi kullanıyor bu bahsettiğim yazılımlar ancak host os üstünde guest os çalıştırmaktan daha verimliler.

Bu işleme Dual boot deniyor. Evet, böyle bir şey mümkün fakat 2 işletim sistemini aynı anda çalıştıramazsınız. Dual boot yaptığınız zaman bilgisayarı her açtığınızda sizden hangi işletim sistemini kullanmak isteyeceğinizi soracaktır.

Arkadaşlar bilmediğimden soruyorum kusura bakmayın, benim 2 tane diskim var. HDD'ye Windows 10, SSD'ye Windows 11 yükleyip onları ayrı monitöre vermem mümkün mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı