Tek SSD mi ? Raid 0 mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani benim bir diskim bozuldu diğerindekiler duruyordur diye bir şey yok. Raid0'da disklerden biri bozulup diğeri sağlam olsa da verileri kaybedersiniz.

İlgili konuda güvenliğe önem veren kullanıcılar için raid 1 öneriliyor. Raid 1 de bu şekilde bir durum söz konusu değil. İnsanları yanlış bilgilendirme.

İlgili konuda güvenliğe önem veren kullanıcılar için raid 1 öneriliyor. Raid 1 de bu şekilde bir durum söz konusu değil. İnsanları yanlış bilgilendirme.

:) Arkadaşım sen daha raid nedir onu bilmiyorsun. Benim mesajımı doğru okursan anlarsın. Raid 1 senin, benim işime yaramaz. Server için kullanırsın ya da iş için kaybetmeyi göze alamayacağın dosyaların vardır. Ev kullanıcıları raid 0 yapar ki arkadaş belirtmiş zaten raid 0 diye.

Lütfen saygı kurallarını açmayın.
Okudum ama birşey anlamadım. Galiba çince.
Daha iyi açıklamanız dileğiyle.
Teşekkürler.

Rehber Türkçe yazıldı.

RAID0 kombinasyonu tek SSD'ye göre daha fazla performans verir, bu doğru. Ama oluşan fark, günlük kullanımlarda çok fazla işe yaramaz. Workstation yada server sistemler için idealdir.

SSD RAID0'da; Windows açılışı, oyun yükleme süresi gibi kullanımlarda iki kat daha fazla performans alınmaz. Bu yüzden SSD RAID yapmak, masaüstü sistemler için gereksizdir.

:) Arkadaşım sen daha raid nedir onu bilmiyorsun. Benim mesajımı doğru okursan anlarsın. Raid 1 senin, benim işime yaramaz. Server için kullanırsın ya da iş için kaybetmeyi göze alamayacağın dosyaların vardır. Ev kullanıcıları raid 0 yapar ki arkadaş belirtmiş zaten raid 0 diye.

Bak ne güzel söylüyorsun. Raid sistem kurulumunu daha önce yaptım. Şirketimizde de kullanıyoruz ve ben hazırladım. Senden iyi biliyorum merak etme. :) Eksik bilgilendirip insanları yönlendiriyorsun. Raid 1 çok daha güvenli ve gönül rahatlığı ile kullanıyoruz.

İyi forumlar...

RAID1'in tek dezavantajı RAID'a giren disklerden biri yedekleme amaçlı kullanılıyor geri kalanı kendi arasında RAID0 yapılıyor. Yani içeri 4 disk girmiş ise sen 3 disk performansı alıyorsun ama biri arızalanınca o 4. disk devreye girerek sorun teşkil etmiyor. Siz bunu anlatmaya çalıştınız ama yarım saattir kavga ediyorsunuz :D

Burda yazan RAID uzmanları kapasiteden bahsetmemiş, ekleyelim;

RAID 0 ile 2 X 120 GB disk varsa = 240 GB alanınız olur.
RAID 1 ile 2 X 120 GB disk varsa = 120 GB alanınız olur çünkü data her iki diske de yazılır, biri bozulursa datalar kaybolmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı