Teknik destekte nasıl gelişilir?

Berkhan Şahin

Centipat
Herkese merhaba, evde çokca bozulan telefon bilgisayar gibi aletleri kendim tamir etmek istiyorum. Bunun için nasıl teknik serviste ustalaşılır bunu araştırıyorum. Bunun için bir kurs vb. bir şey var mı? Yoksa bilgisayar mühendisliği gibi bir alanda üniversite mi okumalıyım yoksa geleneksel çırak sistemi mi? Bu arada ustalaşmaktan kastım PC toplamak, bazı telefon parçalarını değiştirebilmek vb. gibi.

Teorik olarak öğrenmek için bunlarla ilgili videolar izleyebilirsiniz. Özellikle sistem toplama konusunda Techopat'ın çok iyi rehberleri var.

Pratikte gelişmek için de sık sık deneme yapmanız lazım. Elinizde bozulmuş ve bir daha da kullanılmayacak cihazlar varsa onlar üstünde denemeler yapabilirsiniz. Biraz el becerisi ve yerine göre birtakım ekipmanlar gerektirecektir aklınızda bulunsun.

Amacın sistem toplamak, telefon ekranı bataryası takmaksa bunlar el becerisidir. Ama ben devreler, elektrik üzerine uzmanlaşmak istiyorum dersen bu iş için elektrik teknikeri veya elektrik elektronik mühendisi olmak lazım.

Lehim yapmayı öğrenin, devre elemanlarını öğrenin, direnç okumayı öğrenin vs. vs...

... Tamiri diye yazarsanız YouTube'a çıkar zaten birkaç tane çok iyi Türkçe kanal var şimdi isimleri hatırlamıyorum fakat, çok iyi onlar.

Geri
Yukarı