Teknik servis 20 iş gününü aştı

ragoo

Femtopat
Katılım
19 Ağustos 2021
Mesajlar
15
Merhaba. Telefonumu 23 Aralıkta garanti dahilinde KVK teknik servise vermiştim azami tamir süresi 20 iş günü doldu hala parça bekliyor olarak gözüküyor. Aradağım zamanda aynı şey söylüyorlar daha önce böyle bir şey yaşayan var mı? Ne yapmalıyım?
 

LastikUsman

Picopat
Katılım
12 Haziran 2021
Mesajlar
392
Çözümler
2
20 işgününü kapsayan süre içinde yetkili servis tarafından tamir edilemeyen, tamir edilmesine karşın garanti süresi içerisinde tekrar bozulan veya tamir edilmesinin mümkün olmadığı bildirilen ürünler için de tüketiciler, şunları talep edebiliyor: Malın bedelinin iadesinin istenmesi, ayıp/ bozuk kısım oranında malın fiyatından indirim talep edilmesi, 30 gün içinde malın yenisiyle veya bir üst modeliyle değiştirilmesi. Satıcı, üretici veya ithalatçı, bu taleplerden tüketicinin seçtiğini yerine getirmek zorunda. Yasa, bu seçeneklerden sadece üçüncüsü için “imkân varsa” ibaresini koyduğundan, değişim satıcının inisiyatifinde.
 

KafadanKontak

Centipat
Katılım
14 Kasım 2021
Mesajlar
1.926
Çözümler
21
Ben de ürünü aynısıyla ya da aynısı yoksa bir üst modeliyle değiştirmeliler diye biliyorum. Yeni ürün talep et. Maduriyetini dile getir. Hakkın var sonuçta.
 

Shinya Kogami

Decapat
Katılım
4 Ocak 2020
Mesajlar
895
Çözümler
7
Bu bağlantının üçüncü bölümünde bununla ilgili açıklama mevcut.

 

Yeni konular

Yukarı