Teknik servis değişen parçayı iade etmiyor

Ne alaka diğer türlü çok mu mantıklı? ben yanlış biliyor olabilirim burası ayrı ama sizin dediğiniz durumda da bir mantık yok.
Bu mantıkla bozulmuş olup da değişen her ürünün yanında eski ürünü de almanız lazım.

Adamın sorumluluğu sana çalışan bir alet vermek, bunu yapıyor mu? Evet. Olay bitmiştir.

Ne alaka diğer türlü çok mu mantıklı? Ben yanlış biliyor olabilirim burası ayrı ama sizin dediğiniz durumda da bir mantık yok.

Hayır hocam sizde direk "ürün" değişmiş, fakat burada durum farklı. Değişen, ürünün "yedek parçası".

Konuya gelecek olursak, bozuk parçayı size vermek zorundalar hocam sonuna kadar yasal hakkınızı arayabilirsiniz fakat içerisindeki veriler konusunda sorumlulukları yok. Size 1 ay sonra boş ve bozuk bir SSD verirlerse ürünün nasıl size ait olduğunu doğrulayacaksınız bilmiyorum. (belki seri numarasından vs bulabilirsiniz.) Haklısınız hakkınızı sonuna kadar savunun, geçmiş olsun.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği:

"MADDE 13 – (1) Yetkili servis istasyonlarının, bakım ve onarımını yaptıkları mallara ait değiştirilen yedek parçaları; garanti süresi içerisinde tüketiciye göstermesi, garanti süresi dışında ise 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri saklı kalmak üzere iade etmesi zorunludur."

Buradan itibaren yazdıklarım tamamen şahsi bir sitemim, hiçbir tavsiye içermiyor 😅

Sizden para istemeleri yasal olarak direk yanlış. Eğer karşılarında bilinçsiz-uğraşmak istemeyen tüketici olsaydı o ücreti haksız yere almışlardı. (ki başka tüketicilerden almış olabilirler)

Birkaç yıldır kendimce yasaları takip edip bilinçli bir tüketici olmaya çalışıyorum ve anladığım kadarıyla yetkili servislerin hiçbir şekilde müteselsil sorumluluğu yok. Ortada servis tarafından yapılmış kanunsuzluk var. Servisin yasayı çiğneyerek sizi yanlış bilgilendirmesine rağmen, müteselsil sorumlulukları olmadığı için hiçbir dava hakkımız yok (yedek parça haricindeki bir davadan bahsediyorum, o konuda sonuna kadar hakkınızı alabilirsiniz).

Yanlış bilgilendirme için dava açsanız davanın karşıda bir muhatapı olmuyor mu, Herhangi bir yaptırım-tazminat hakkımız var mı anlayabilmiş değilim.

Son düzenleme:
Eğer bu mantığa bakılırsa vatan bilgisayardan ekran kartı al özellikle güç girişini boz yada PCI kısmını kır sana hem eskiyi versin hem yeniyi böylelikle eskiyi de o zaman parça niyetine kullan üstüne kar et hocam böyle bir mantık var mı ? Siz sağlam 1 ürün parası vererek sağlam 1 ürün alıyorsunuz eğer aldığınız ürün bozuk çıkar ise adamlar değiştirip yerine sağlam 1 ürün için ödediğiniz 1 adet ürünü veriyorlar.

Eğer bu mantığa bakılırsa vatan bilgisayardan ekran kartı al özellikle güç girişini boz yada PCI kısmını kır sana hem eskiyi versin hem yeniyi böylelikle eskiyi de o zaman parça niyetine kullan üstüne kar et hocam böyle bir mantık var mı ? Siz sağlam 1 ürün parası vererek sağlam 1 ürün alıyorsunuz eğer aldığınız ürün bozuk çıkar ise adamlar değiştirip yerine sağlam 1 ürün için ödediğiniz 1 adet ürünü veriyorlar.
Hocam bir şeyi kırıp parçalıyosanız o zaten garantiye girmez neden değiştirsinler? Kısa devre yapması sonucu vs. olan durumlar garantiye giriyor.

Geri
Yukarı