Teknobiyotik iade sürecinde yaşadıklarım

efechill

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba başıma gelen olayı anlatmak istiyorum. Teknobiyotik'ten 5 Ekim'de 1254,40 TL'ye bilgisayar kasası aldım. Ürün gelene kadar başka bir kasa buldum ve bu kasaya gerek kalmadı. Sipariş iptalinde bulunduğumda ise kargoya verdiklerini, ürün geldiğinde kapıda reddetmemi söylediler. Gelen kargoyu onların dedikleri gibi kapıda reddettim. Reddettikten sonra iade sürecinin onlara ulaştığında başlayacağını söylediler. 14 Ekim'de telefon ile ulaştım ve tavırları gerçekten dalga geçer gibiydi (keşke Technopat'ta bu siteyi iyice araştırsaydım diye içimden geçirdim yani, burada 10 dakika bakınınca bir sürü rezil olay ile karşılaştım çünkü). Ürünün iadesinin daha olmadığını kargo şirketinin deposunda olduğunu söylediler (9 gün geçti), sonrasında kargo şirketini aradım ve 11 Ekim tarihinde teslim alan kişinin ismini bile vererek teslim alındığını söylediler. Yani teslim alınalı 3 gün olmasına rağmen bana yanlış bilgi verildi ve iade süreci başladı mı başlamadı mı bilemiyorum. Teknobiyotik'i tekrar arayıp bunları dediğimde evet teslim almışız dendi, ben kargo şirketini aramasam kim bilir ne zaman geldi diyeceklerdi, iade sürecimin başladığını 1-14 gün içerisinde iade olacağı söylendi. Bugün iade oldu ve yatan tutar 1184, 40 TL. THH'ye göre ödediğim tutarın aynısını yatırmaları gerekiyor. Sitede bedava kargo olmayan ürünlerde kargo tutarı 22,94 TL. Bu miktarı kesseler kendimce hak verip uğraşmazdım fakat 70 TL eksik yatırmaları ve telefondaki tavırlarıyla beraber uğraştırmaları sinirimi bozdu. Ne yapmalıyım? THH'ye başvurmam ne kadar sürer ve haklı bulunur muyum? Siteyi aramaktan sıkıldım çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba başıma gelen olayı anlatmak istiyorum. Teknobiyotik'ten 5 Ekim'de 1254,40 TL'ye bilgisayar kasası aldım. Ürün gelene kadar başka bir kasa buldum ve bu kasaya gerek kalmadı. Sipariş iptalinde bulunduğumda ise kargoya verdiklerini, ürün geldiğinde kapıda reddetmemi söylediler. Gelen kargoyu onların dedikleri gibi kapıda reddettim. Reddettikten sonra iade sürecinin onlara ulaştığında başlayacağını söylediler. 14 Ekim'de telefon ile ulaştım ve tavırları gerçekten dalga geçer gibiydi (keşke Technopat'ta bu siteyi iyice araştırsaydım diye içimden geçirdim yani, burada 10 dakika bakınınca bir sürü rezil olay ile karşılaştım çünkü). Ürünün iadesinin daha olmadığını kargo şirketinin deposunda olduğunu söylediler (9 gün geçti), sonrasında kargo şirketini aradım ve 11 Ekim tarihinde teslim alan kişinin ismini bile vererek teslim alındığını söylediler. Yani teslim alınalı 3 gün olmasına rağmen bana yanlış bilgi verildi ve iade süreci başladı mı başlamadı mı bilemiyorum. Teknobiyotik'i tekrar arayıp bunları dediğimde evet teslim almışız dendi, ben kargo şirketini aramasam kim bilir ne zaman geldi diyeceklerdi, iade sürecimin başladığını 1-14 gün içerisinde iade olacağı söylendi. Bugün iade oldu ve yatan tutar 1184, 40 TL. THH'ye göre ödediğim tutarın aynısını yatırmaları gerekiyor. Sitede bedava kargo olmayan ürünlerde kargo tutarı 22,94 TL. Bu miktarı kesseler kendimce hak verip uğraşmazdım fakat 70 TL eksik yatırmaları ve telefondaki tavırlarıyla beraber uğraştırmaları sinirimi bozdu. Ne yapmalıyım? THH'ye başvurmam ne kadar sürer ve haklı bulunur muyum? Siteyi aramaktan sıkıldım çünkü.

70TL'ye değmez kafaya takmayın.

Bence THH'ne başvurun, muhtemelen haklı bulunursunuz.

Olay sizce 70TL mi gerçekten? Olay tavırları ve insanları enayi yerine koymaları. Bunu kim bilir kaç kişiye yaptılar ve büyük ihtimalle devam edecekler.

THH'ye 8000TL için başvurdum ve 4 aydır cevap vermediler bence değmez uğraşmanıza bu arada tavırları size göre yanlış ama benim yaşadıklarımdan sonra pek de bir problem göremedim(bahsettiğim sorunlar Gaming gen TR ile ilgili)

THH'ye 8000TL için başvurdum ve 4 aydır cevap vermediler bence değmez uğraşmanıza ama tavırları size göre yanlış ama benim yaşadıklarımdan sonra pek de bir problem göremedim(bahsettiğim sorunlar Gaming gen TR ile ilgili)

Hocam bende İtopya ile sorun yaşadım, sipariş verdim sonra ürün stokta yok denildi iptal edildi sonra zam yapılmış sisteme cumartesi günü iptal ettiler hala para iadesi yapmadılar 17k.

THH'ye 8000TL için başvurdum ve 4 aydır cevap vermediler bence değmez uğraşmanıza bu arada tavırları size göre yanlış ama benim yaşadıklarımdan sonra pek de bir problem göremedim(bahsettiğim sorunlar Gaming gen TR ile ilgili)

Size göre müşteri hizmetlerinin dalga geçer gibi bir tavırla konuşup eksik tutar yatırmaları problem değilse yorum yapamayacağım.

Gençler maalesef konu hakkındaki mevzuat değiştirildi. Artık internetten alınan ürünlerin sebepsiz iadelerinde(kusur, kırık, bozuk vb bir durum olmadığı) kargo bedelini(hem geliş, hem gidiş) tüketiciden tahsil hakkı verildi firmalara. Firmalar, kargo şirketlerinden toplu gönderim anlaşmaları sayesinde indirim alıyorlar. Ancak siz iade ettiğinizde kargo firması ilgili firmanın indirimi kapsamına sokmuyor sizin kargonuzu ve sanki siz kendi arkadaşınıza eşinize dostunuza yolluyormuşsunuz gibi bir ücret tahsil etme yoluna gidiyorlar. Dolayısıyla THH itirazınızı kabul etmeyebilir. İkinci bir yargılama masrafı açmayın başınıza. Konu hakkındaki değiştirilen hükmü yazdım aşağıya. Bu konuya özel bir durum olmamakla birlikte konu herkesin alışverişlerini ilgilendiren bir konu olduğu için genel bir bilgilendirme olur umarım.

(5) Cayma hakkının kullanımında, satıcının iade için öngördüğü taşıyıcıya ilişkin bilgi ile bu taşıyıcıyla malın iadesi halinde teslim masrafını geçmemek üzere belirlenen iade masraf tutarına ve hangi tarafça karşılanacağına, öngörülenin dışında bir taşıyıcı ile malın iadesi halinde iade masrafını tüketicinin karşılayacağına ilişkin bilgilere 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında ön bilgilendirmede yer verilmemesi durumunda, söz konusu masraf satıcı veya sağlayıcı tarafından karşılanır. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür. Platform üzerinden kurulan mesafeli sözleşmelerde ise bu bilgilere 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında ön bilgilendirmede yer verilmemesi ya da belirtilen taşıyıcının tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması aracı hizmet sağlayıcıdan kaynaklanıyorsa söz konusu masraf ve yükümlülükler aracı hizmet sağlayıcı tarafından karşılanmak zorundadır.

Gençler maalesef konu hakkındaki mevzuat değiştirildi. Artık internetten alınan ürünlerin sebepsiz iadelerinde(kusur, kırık, bozuk vb bir durum olmadığı) kargo bedelini(hem geliş, hem gidiş) tüketiciden tahsil hakkı verildi firmalara. Firmalar, kargo şirketlerinden toplu gönderim anlaşmaları sayesinde indirim alıyorlar. Ancak siz iade ettiğinizde kargo firması ilgili firmanın indirimi kapsamına sokmuyor sizin kargonuzu ve sanki siz kendi arkadaşınıza eşinize dostunuza yolluyormuşsunuz gibi bir ücret tahsil etme yoluna gidiyorlar. Dolayısıyla THH itirazınızı kabul etmeyebilir. İkinci bir yargılama masrafı açmayın başınıza. Konu hakkındaki değiştirilen hükmü yazdım aşağıya. Bu konuya özel bir durum olmamakla birlikte konu herkesin alışverişlerini ilgilendiren bir konu olduğu için genel bir bilgilendirme olur umarım.

(5) cayma hakkının kullanımında, satıcının iade için öngördüğü taşıyıcıya ilişkin bilgi ile bu taşıyıcıyla malın iadesi halinde teslim masrafını geçmemek üzere belirlenen iade masraf tutarına ve hangi tarafça karşılanacağına, öngörülenin dışında bir taşıyıcı ile malın iadesi halinde iade masrafını tüketicinin karşılayacağına ilişkin bilgilere 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında ön bilgilendirmede yer verilmemesi durumunda, söz konusu masraf satıcı veya sağlayıcı tarafından karşılanır. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür. Platform üzerinden kurulan mesafeli sözleşmelerde ise bu bilgilere 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında ön bilgilendirmede yer verilmemesi ya da belirtilen taşıyıcının tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması aracı hizmet sağlayıcıdan kaynaklanıyorsa söz konusu masraf ve yükümlülükler aracı hizmet sağlayıcı tarafından karşılanmak zorundadır.

Öncelikle bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum fakat neden 70 TL eksik yatırılıyor? Yazıda belirttiğim gibi kendim bir şey aldığımda 22 TL kargo ücreti isteniyor. Destek talebi açıp sordum cevap bekliyorum bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı