TEKNOFEST İHA yarışması için tavsiyeler

yeedboi

Decapat
Merhaba,
Önümüzdeki sene liseler arası sabit kanat İHA kategorisinde yarışmaya katılmak istiyorum.
Ancak bu konular hakkında fazla bir bilgim yok ama çok hevesliyim. Nasıl bir yol izlemeliyim, neleri öğrenmeliyim? Bu konu hakkında detaylı bilgiler verirseniz çok sevinirim.🙃
Merhaba,
Önümüzdeki sene liseler arası sabit kanat İHA kategorisinde yarışmaya katılmak istiyorum.
Ancak bu konular hakkında fazla bir bilgim yok ama çok hevesliyim. Nasıl bir yol izlemeliyim, neleri öğrenmeliyim? Bu konu hakkında detaylı bilgiler verirseniz çok sevinirim.🙃
sizce yeni başlayan biri için sabit kanat mı daya iyi yoksa döner kanat mı ?

Son düzenleme:
Size önerim sitedeki geçmiş yıl raporlarına bakmanız ve yazma becerinizi geliştirmeniz, eğer tasarım, prototip, yazılım vb. konular hakkında zaten bilginiz varsa, sizi asıl zorlayacak kısım rapor hazırlama kısmı olacaktır. Bir de araştırma yapmanız da çok önemli. Bence ilk projeniz kafanızda tam otursun, sonra ise rapor kısmına odaklanırsanız gelecek yıl daha az zorluk yaşayabilirsiniz. Sade ve yalın bir dil olması önemli.

Cevabınız için teşekkürler , İHA yapmak için gerekli eğitimi nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Size önerim sitedeki geçmiş yıl raporlarına bakmanız ve yazma becerinizi geliştirmeniz, eğer tasarım, prototip, yazılım vb. konular hakkında zaten bilginiz varsa, sizi asıl zorlayacak kısım rapor hazırlama kısmı olacaktır. Bir de araştırma yapmanız da çok önemli. Bence ilk projeniz kafanızda tam otursun, sonra ise rapor kısmına odaklanırsanız gelecek yıl daha az zorluk yaşayabilirsiniz. Sade ve yalın bir dil olması önemli.

İlk önce İHA'yı mı yapmalıyım yoksa KTR mi hazırlamalıyım.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkürler , İHA yapmak için gerekli eğitimi nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Bu pdften örnek vererek gitmek istedim, diyelim ki bu tasarımı yapacaksınız veya başka bir İHA. Bunun prototipi için maket tasarımına hazırlanabilirsiniz, 3D tasarım için Solidworks gibi uygulamalara bakabilirsiniz. Yazılım için hangi dil gerekiyorsa onun eğitimini alabilirsiniz(Arduino gibi olabilir). Özetle ilk İHA için neler yapılacak ve neler lazım, bunları tespit edip hangi yazılımlar, programlar kullanıldığını araştırdıktan sonra kendiniz de eğitimlerini internetten Udemy gibi sitelerden alabilirsiniz. Geçmiş yıl raporlarına da bakarsanız bu İHA'lar için hangi yazılımlar, hangi aşamalar kullanılmış, bunlara bakıp kendiniz de örnek alabilirsiniz(baktığınız siteleri mutlaka bir not defterine kopyalayıp yapıştırın, kaynakça kısmında işinizi görecek)

Bu başlıklar araştırılabilir(Google Akademik'ten araştırmanızı öneririm):

Maket
Yazılım
Devre elemanları
Geçmiş yıl raporları
İHA'lar hakkında bilgi veren kurs

İlk önce İHA'yı mı yapmalıyım yoksa KTR mi hazırlamalıyım.
@yeedboi

KTR'yi anlamadım, kaynak tarama raporu gibi bir şey mi yoksa bir malzeme mi?

Kural kitapçığında tasarım özgün olmalıdır diyor döner kanat İHA için nasıl özgün bir tasarım yapılabilir ki?

Kural kitapçığında tasarım özgün olmalıdır diyor döner kanat İHA için nasıl özgün bir tasarım yapılabilir ki?
Belirli bir amacınız olmadan sadece İHA yapmak için yapacaksanız proje belki çok puan almayabilir, bu İHA için bir görev, hizmet amacı bulsanız çok daha kapsamlı bir proje olabilir gibime geldi. Umarım yanlış anlamamışımdır ama mesela normal bir İHA ve insanlara bir şey taşıyan bir İHA arasında fark olabilir. Bu arada İHA'nın tam kullanımını bilmiyorum, yanlış anladığım bir yer olduysa kusuruma bakmayın. Bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Bu pdften örnek vererek gitmek istedim, diyelim ki bu tasarımı yapacaksınız veya başka bir İHA. Bunun prototipi için maket tasarımına hazırlanabilirsiniz, 3D tasarım için Solidworks gibi uygulamalara bakabilirsiniz. Yazılım için hangi dil gerekiyorsa onun eğitimini alabilirsiniz(Arduino gibi olabilir). Özetle ilk İHA için neler yapılacak ve neler lazım, bunları tespit edip hangi yazılımlar, programlar kullanıldığını araştırdıktan sonra kendiniz de eğitimlerini internetten Udemy gibi sitelerden alabilirsiniz. Geçmiş yıl raporlarına da bakarsanız bu İHA'lar için hangi yazılımlar, hangi aşamalar kullanılmış, bunlara bakıp kendiniz de örnek alabilirsiniz(baktığınız siteleri mutlaka bir not defterine kopyalayıp yapıştırın, kaynakça kısmında işinizi görecek)

Bu başlıklar araştırılabilir(Google Akademik'ten araştırmanızı öneririm):

Maket
Yazılım
Devre elemanları
Geçmiş yıl raporları
İHA'lar hakkında bilgi veren kurs

@yeedboi

KTR'yi anlamadım, kaynak tarama raporu gibi bir şey mi yoksa bir malzeme mi?
ktr kavramsal tasarım raporu

@Jira @SideWinder @Delusion @351633
Hocam biraz araştırdım bu konularda bilgili olduğunuz için sizlere soracağım.
Öncelikle 9 .sınıfım ve önüzdeki sene için Liseler arası İHA yarışmasına katılmak istiyorum.
Nasıl İHA yapabilirim ve neleri öğreneciğim konusunda pek bir bilgim yok ama bu konuya çok hevesliyim. Bana nereden başlamam gerektiğine , neleri öğrenmem gerektiğine ve teknofest de iyi bir dereceye girmem için ne tür özellikte İHA yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
@yeedboi

Sanırım bundan bahsediyorsunuz, kılavuzu düzgün yazmanız için projeyi kafanızda tam belirlemeniz, malzemeleri, kodlamaları önceden bilmeniz ve ekibi hazırlamanız gerekiyor diye anladım. İlk projeyi tasarlayıp sonra buna baksanız çok daha iyi olur.
Yardımlarınız için teşekkür ederim . iyi akşamlar.

Öncelikle merhaba. Ben bu sene sürü robotlar ve Karma sürü simülasyon yarışmalarında finalist olmuş bir yarışmacıyım. Her ne kadar sabit ya da döner kanat İHA yarışmalarında bulunmamış olsam da laboratuvar ortamında bu yarışmalara katılan arkadaşlardan anladığım kadarıyla tek ana tavsiyem bütün bir İHA'yı tek başına yüklenmeye çalışma. TEKNOFEST'te istenen isterler ve bu isterleri karşılayacak bir mekanizma oluşturmak tek bir kişiyle yapılabilecek bir iş değil.

Temel bir İHA (sabit/döner kanatlı fark etmez) üç ana alt disipline ayrılır. Bunlar: Yazılım, donanım ve mekaniktir. Bu üç disiplin de birbirine bağlıdır biri olmadan diğeri gereksizdir. Bu da demek oluyor ki en az üç kişiden oluşan bir takım kurman gerekmekte. Ve takımdaki kişilerin görevleri ayrılmalı.

Diğer birçok önemli konu ise bütçe. Laboratuvarda 3-4 İHA takımı var ve duyduğum kadarıyla sabit kanatlı bir İHA 70k TL civarını bulabiliyor. Nasıl demeyin daha uçuş kontrol kartı olan pixhawk 5K TL civarıydı. Bunun iskeleti, görüntü işleme kartı, motorları, bataryası, vs. derken çok uçuğa yapılabiliyor. Bunun için sponsor bulmanız gerekiyor.

Gelgelelim rapor işine :) geçen senelerde 60 olan geçme puanı bu sene 72.5 oldu. Yani raporu iyi yazman şart. Açıkçası İHA takımında olmadığım için bu konuda yardım edemiyorum.

Geri
Yukarı