Teknoloiji bağımlılığı

fiqt

Decapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
İnternetten uzak kalınca ve yalnız olunca kendi mi çok kötü hissediyorum hayatım durmuş gibi içimde kötü bir his oluşuyor çünkü yapacak başka hiçbir şeyim yok. Ve tüm bilgilere hızlıca öğrenmek istiyorum uzun oyunlar filmler izleyemiyorum sıkılıyorum kapatıyorum. Her şeyi en çabuk şekilde öğrenmek bitirmek istiyorum ve bunun bana yarattığı sorunlar unutkanlık umursamazlık hiçbir şeyden zevk alamama deprasyon. Ama asıl sorun şu çevrem var gayet sosyal bir insanim ama hiç dışarı çıkıp insanlarla konuşup takılmak istemiyorum. Önceden böyle değildim yine günde 3 4 zaman geçirirdim ama dışarı çıkıp sporumu yapardım. Son 4 5 aydır hiçbir şey yapasım yok. Bunu düzeltmek için neler yapabilirim?

Herhangi bir bdt (bilişsel davranışçı terapi) vb. eğitimleri almış psikologlara veya psikiyatristlere gidebilirsin inan forumdan alacağın yardım onların edeceği yardıma eş değer değil. Genellikle teknoloji bağımlılığı dikkat eksikliğine sebep olabiliyor. Eğer böyle bir imkanın varsa onların yapacaklarını söyleyeyim (sadece bir tanesi) şöyle bir yöntem var, diyelim ki sabahları çok bakıyorsun akşamları bakasın gelmiyor; tam tersini yapıp sabahları bakmamaya çalış akşamları bak. Ancak hep bakıyorsan maalesef bildiğim bir yöntem yok. Genellikle oyunlar normal hayattan daha uyarıcı geldiği için oyunlara yönelebilirsin ancak oyunlar dışında sevdiğin bir aktivite varsa günde sırasıyla 30dk-1saat-2saat tarzında arttırarak o sevdiğin aktivitelerle uğraşabilirsin.

Geri
Yukarı