Teknoloji forumu kurmak mantıklı mı?

Phanzox

Decapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, aklımnda küçük bir teknoloji forumu kurma fikri var. Bu domain sunucu tarzı işlerinden çok anlamasam da az çok bilgisayar ile alakam var. Aslında tam teknoloji değil teknoloji teknoloji dışında konularda olacak ancak ağırlıklı olarak teknoloji forumu olacak. Şu anda elimde 500TL var ve her ay forum için 150TL ayırabilirim. Bu bütçe ile başlangıç için küçük çaplı bir forum kurulabilir mi? Kurulması mantıklı olur mu emekler boşa gider mi? Forumla ilgilenebilmek için bolca vaktim var günde en az 3 saatimi ayırabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, aklımnda küçük bir teknoloji forumu kurma fikri var. Bu domain sunucu tarzı işlerinden çok anlamasam da az çok bilgisayar ile alakam var. Aslında tam teknoloji değil teknoloji teknoloji dışında konularda olacak ancak ağırlıklı olarak teknoloji forumu olacak. Şu anda elimde 500TL var ve her ay forum için 150TL ayırabilirim. Bu bütçe ile başlangıç için küçük çaplı bir forum kurulabilir mi? Kurulması mantıklı olur mu emekler boşa gider mi? Forumla ilgilenebilmek için bolca vaktim var günde en az 3 saatimi ayırabilirim.

Domain hosting sorunlarından anlarım. Önceden kurdum ve aktif forumum var. Kurmak bence güzel olur.
Sorularını cevaplarım bütün hataların çözümünü biliyorum. Yeni bir başlangıç olur senin için.

Domain hosting sorunlarından anlarım. Önceden kurdum ve aktif forumum var. Kurmak bence güzel olur.
Sorularını cevaplarım bütün hataların çözümünü biliyorum. Yeni bir başlangıç olur senin için.

Başlangıç için 500TL yeter mi domain ve hosting için?

Buradaki bir üye, teknoloji forumu kurmuştu. Başta güzel gidiyordu, buradan ve Türkiye'nin diğer teknoloji forumlarından birçok insan katılmıştı ve aktiflik yüksekti. Ama şu an forum ölü gibi. Gerekli özeni gösterirseniz, başarılı olabilirsiniz.

Zaten günümün çoğunu bilgisayar başında geçiriyorum ilginecek bol vaktim var.

Hiç tecrüben yoksa bulaşma Recep abi bile bu formu kurmadan önce başka formlar da tecrübe edinip bu formu kurdu.

Tecrübeden kastınız ne tür bir tecrübe mesela?

10 sene önce olsaydı hemen koş 5 tane forum sitesi aç derdim. Ancak şu an forum sitelerini tutturmak çok zor. Şu an Türkiye'de belli başlı 3-4 forum sitesi haricinde elle tutulur site yok.
Anladığım kadarıyla gerekli kitleyi tutturabilirsem bu iş olur gibi.

500 TL yeterde artarda.

Hocam peki güvenilir hosting ve domain alabileceğim yer var mı? Ayrıca DDoS koruması falan bunları sunucuyu sağlayan firma mı hallediyor?

Anladığım kadarıyla gerekli kitleyi tutturabilirsem bu iş olur gibi.
Olur ancak hangi yazılımı kuracaksanız onun hakkında da tecrübe sahibi olmalısınız. Tecrübeden önce para da gerekiyor, mesela bu forumun yazılımı(XenForo 2) ücretlidir. Ha malum edinirsiniz o başka mesele. Ancak kurulsa bile geliştirmek için tecrübe, biraz daha ilerisi için PHP, HTML ve JS + XenForo 2 Syntax gerekmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı