Tekrar merhaba!

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Hepinize tekrar merhaba! Bilgisayarımın içini açmıştım, parçalarını incelemek ve değerlendirmek için. Ekran kartını falan söktüm, tekrar taktıktan sonra bir sorunla karşılaşmadım. Fakat 3 gün kadar önce RAM'i söküp takınca bilgisayarım bir daha açılmadı. Herhalde (parmağım anakarta 1 saniyeliğine yanlışlıkla değmişti) parmağım deyince statik elektrik gibi bir şeyden anakart mevta oldu zannettim ilk başta. Bilgisayarı açınca ekrana hiç görüntü gelmiyor, - yaklaşık 30 saniye veya 1 dakika gibi düşünebilirsiniz- bir süre geçtikten sonra sistemin güç ışığı sönüp sesi kesilip (bir saniyeliğine kapanıp) tekrar açılıyordu. İnsanın aklına bir saniyede 40 şey gelir ya... Hah, işte benim aklımdan da kırk tane felaket seneryosu geçti bir anda. Ne yapmalıyım, anakartı mı değiştireyim, diğer eskiyen parçaları da güncelleyeyim mi, PSU yeni parçaları beslemekte yeter mi, yeni parçalar bu kasaya layık mı?.. Alırsam hangi anakart modelini almalıyım, yeni anakartla mevcut işlemcim nasıl uyar ki, acaba direkt yeni sistem mi toplasam, yeni sistem için bütçem hazır mı, -henüz- planımda olmayan bir şey olduğu için parça parça alsam ne zamana kadar bilgisayarsız kalırım... Vesaire vesaire.
Önemli ihtiyaçları en azından mobilden gidereyim dedim, en kritik işlerimi zar zor yapmaya çalıştıktan sonra akşam bir Technopat'a girdim bakayım ne göreyim... Şifremi en son değiştirdikten sonra
Mobilden bir daha girmediğim için giriş yapamadım. Otomatik doldurma özelliği de şifre olarak eski şifreyi yazdığı için (yeni şifremle hiç girmediğim için, doğal olarak girememesi normal) o da çare olamadı. Şifre karışık bir şey olduğu için zihnimde tutmak zaten mümkün değil. Şifreyi sıfırla dedim, sıfırlama maili hiçbir şekilde Hotmail hesabıma ulaşmadı. Yardım istemek için yeni bir hesap açmam da kötü niyetli eylem anlaşılacağı için mümkün olamayacağına göre anlayacağınız mümkün olan tek şey bilgisayardan girmek. Bu da bilgisayarı kontrol edemeyeceğime göre en az altı ay boyunca mümkün olamayacağı için birkaç ay sessiz Seda'sız kaybolacağım diye düşünüyordum ta ki bugüne kadar... RAM'i incelemek için sökmüştüm. Ama bilgisayarlara biraz fazla nazik mi davranıyorum bilmem, biraz gevşek takmışım ve meğerse RAM slota yeterince oturmamış. Bugün RAM'i tekrar söküp sertçe yerine taktım ve ilk defa "çıt" sesini duydum. Hah dedim, meğerse RAM yerine oturmamış. Artık sistemim eskisi gibi çalışmaya devam ediyor.

Screenshot_2020-06-21 Technopat Sosyal(1).png

Bana bu süreç içinde 33 bildirim gelmiş. Tahminimce kısa bir süre içinde bu çok daha artacaktır. Genelde 1 gece içerisinde (uyuduğum için bir zahmet artık gece de girmeyeyim) 15 bildirim falan geliyordu. 33 bildirim görünce şaşırdım. Ne gelmiş diye henüz bakamadım. Vaktim oldukça ara ara bakarım. Yapacak çok işim olduğu ve işlerim biraz biriktiği için devamlı giremeyebilirim. (İşlerimi yoksayıp her gün düzenli bir şekilde bir robot gibi hızlıca sorunları çözmek de imkansız değil. Fakat, bunun kıymetinin yeterince anlaşılacağını sanmadığımdan böyle bir şeye gerek görmüyorum.) Ancak beni hala etiketleyebilirsiniz. Dönüş yapmakta biraz gecikebilirim sadece.
Bu olaylardan birkaç çıkarımım oldu elbette. 500 GB kapasiteli ve hafızası çoktan dolduğu için üç senedir de içine dosya atamadığım 14 senelik WD marka taşınabilir HDD'yi emekli etme vakti çoktan geçmiş. Bir veya birkaç TB'lık bir disk alıp evin gelmiş geçmiş bütün arşivlerini orada toplamak lazım. Anakart ölmüş olsaydı Windows lisansım da uçacaktı. Şu anda Windows 10 kullanmadığım için ayarlara girip donanım değişikliği yaptım butonuna da basamayacaktım. Bilgisayarımı Windows 10'a rezerve edip Windows 10'un resmi kararlı sürümü yayınlanır yayınlanmaz daha ilk günden bilgisayarımı Windows 10'a geçirip hatta bununla yetinmeyip ilerleyen zamanlarda da tüm arkadaşlarıma ve tanıdıklarıma Windows 10'a geçmelerinin gerektiğini, niye bunu yapmalarının elzem olduğunu uzun uzun anlatıp çoğunu da geçirecek kadar güncelliği seven biriyim. Ama bilgisayarımı bir kere servise vermem gerekmişti, servis tekrar 8.1 sürümünü yüklemiş. Dijital lisansımın hala devam ettiğini düşünüyorum ama güncel Windows 10 sürümlerini sistemimin yeterince stabil çalıştıracağını düşünmediğim için sistemimi tekrar Windows 10'a yükseltmeyi denemedim.

Herkese iyi Sosyal'ler dilerim. Kendinize çok iyi bakın. Sağlıkla kalın. :)

Yardım istemek için yeni bir hesap açmam da kötü niyetli eylem anlaşılacağı için
Böyle bir durum yaşarsanız, hesap açıp yardım isteyebilirsiniz. Ya konu açarsınız ya da kendi profilinizi raporlarsınız. Özelden iletişime geçip, yardımcı oluyoruz.

Böyle bir durum yaşarsanız, hesap açıp yardım isteyebilirsiniz. Ya konu açarsınız ya da kendi profilinizi raporlarsınız. Özelden iletişime geçip, yardımcı oluyoruz.

Hocam peki kardeşim bende hesap açacağım diyor aynı PC'den giriş yapılacak sorun olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı