Tekrar termal macun sürülmeli mi?

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Ryzen 5 5500 işlemi ve MX-4 termal macun aldım. Yalnız macunu sürerken ilk sıkmada biraz fazla bastırdığımdan üste biraz fazla macun geldi. Sonradan bir kısmını almaya falan uğraştım. X şeklinde sürmüştüm. Daha sonra işlemciyi oturturken nedense bir türlü ayaklar düzgün vidalanmadı. Bir üst havada kaldı bir alt. Havada kaldığını fark edince sonuna kadar sıkmadım tabii ki. Neyse sonunda çapraz şekilde sıktım vidaları. Işık ile kontrol ettiğimde üstte taşma vardı (işlemcinin metal kenarına taşmış, aşağıya düşmemiş). Alt tarafta taşma göremedim.

Kasanın bütün kapakları açık şekilde AIDA64 ile 15 dakikalık testte 93-94 dereceyi buldu. Aldığım arkadaşta stok 3 aylık macun + kasa kapağı açık + daha sıcak havada 94-95 oluyordu.

Söküp termal macunu yeniden sürmeli miyim sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir şey olmaz kullanmaya devam et. Yanlarını silebiliyorsan sil.

Anlattığın şeyi yazarak veya dinleyerek anlamak imkansız. Nasıl sürdün? Ne kadar taştı? Nasıl bir yapı orada duruyor? Bunu bilemeyiz, ancak söylediğin değerler normal.

Bir şey olmaz kullanmaya devam et. Yanlarını silebiliyorsan sil.
Mümkün değil. Soğutucu üzerinde. İşlemcinin macun sürdüğümüz metal yüzeyi var ya, onun kenarına taştı. Metal yüzeyde yapışık duruyor hala sokete falan gelmedi.
Anlattığın şeyi yazarak veya dinleyerek anlamak imkansız. Nasıl sürdün? Ne kadar taştı? Nasıl bir yapı orada duruyor? Bunu bilemeyiz, ancak söylediğin değerler normal.
Aslında sorduğunuz şeyleri cevapladım ama bir daha cevaplayayım. 1) X şeklinde sürdüm. 2) İşlemcinin yalnızca üst tabakasından yan kenarlarına az miktarda taşmış. 3) Turkish please.

Değerler normal mi bilemedim. Aldığim arkadaş tozlanmış soğutucu + sıcak ortamda aynı değerleri alıyordu.
Taşma varsa kalın sürülmüş olabilir sogutucuda tam oturmamış olabilir.
Soğutucuyu tam oturttum ama kalın sürmuş olabilirim.

Aslında sorduğunuz şeyleri cevapladım ama bir daha cevaplayayım. 1) X şeklinde sürdüm. 2) İşlemcinin yalnızca üst tabakasından yan kenarlarına az miktarda taşmış. 3) Turkish please.

Yazını okumadım değil. Nasıl sürdüğünü söylemiş olmadın düzgün yaptığın anlamına gelmez. Bir saat anlatmışsın, yok şuradan taştı yok buradan taştı. Nasıl bunu hayal etmemizi anlamamızı bekliyorsun. I gonna learn turkish when u learn turkish.

Neyse sonuç olarak çıkardım tekrar sürmek için. Tahmin ettiğim gibi alt tarafta macun yetersiz, üstte ise çoktu.

Çıkartırken bir kenarın ilk sıra 5-6 tane pinin arasına macun geldi... İğne ile sabahtan beri uğraşıyorum. Pinlerin dibi dışında her yeri temizledim. Pinlerin dibine de iğne bile fayda etmiyor. Zaten elim geldiğini bilmesem orada macun olduğunu fark etmem imkansız. O kadar temizledim. Böyle takacağım sorun olmaz herhalde.

-----
GÜNCELLEME: İyice temizleyip taktım sıkıntısız çalışıyor.

1691495504979.jpeg

Macunu yeniden sürüp vidalamaya çalışırken yine arka plaka tutmadı. Tekrar sürmek lazım soğutucu çıktı diye soğutucunun altını temizledim sonra fark ettim ki işlemcinin üzerindeki termal macun üstteki resimdeki gibi. Yeterli termal macun var gibiydi ben de soğutucuyu üzerine koyup çapraz şekilde vidaladım.

Sizce bu macun yeterli olmuş mudur? Çünkü sıcaklıklar yine bir tık yükseldi gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı