Telefon ekranı ve bilgisayar ekranı farkları nelerdir?

Onelight

Centipat
Daha fazla  
Selamlar. Günde 10 saat telefondan League of Legends oynuyorum gözlerimde en ufak bir kızarıklık kanlanma olmuyor. Ama ne hikmetse bilgisayara geçince sadece 1 saat sonra gözlerim kızarmaya kanlanmaya başlıyor. Kafayı yiyeceğim. Telefondan 10 saat oynuyorum bir şey olmuyor bilgisayarda ise 1 saat dayanmıyor gözlerim. Telefon ve bilgisayar ekranları arasında ne fark varki buna sebep olan açıklar mısınız?

Sanırım büyüklük en önemli etken. Daha büyük ekrana odaklanmaya çalışırken gözleriniz daha fazla yorulabilir.
Donanımsal olarak da farklar vardır, mesela telefon ekranlarının çoğu PPI değeri olarak daha yoğundur. Çözünürlükler de farklıdır. Monitörlerde 1080p 1920x1080 iken, telefonlarda farklıdır.

Knk benimde kızariyo gozlerim sen sıkıntı etme sonra geciyo
Sanırım büyüklük en önemli etken. Daha büyük ekrana odaklanmaya çalışırken gözleriniz daha fazla yorulabilir.
Donanımsal olarak da farklar vardır, mesela telefon ekranlarının çoğu PPI değeri olarak daha yoğundur. Çözünürlükler de farklıdır. Monitörlerde 1080p 1920x1080 iken, telefonlarda farklıdır.
Adam hakli

Donanımsal olarak da farklar vardır, mesela telefon ekranlarının çoğu PPI değeri olarak daha yoğundur. Çözünürlükler de farklıdır. Monitörlerde 1080p 1920x1080
Bilgisayarı balkondan aşağı atmak dışında bir çözümü varmı peki zira çok canımı sıkıyor bu durum beni en sevdiğim hobim olan league of legends oyunundan soğutuyor haliyle.

En temel fark PPI aslında.

Telefon ekranları 300-400 PPI iken, bilgisayar ekranlarının en fazla 150-160 PPI oluyor. ( o da 4K çözünürlükte, 1080P ekranlar genelde 100 PPI civarı olur. )

Monitörler büyüklüğünden dolayı daha fazla ışık veriyor, bence bundan dolayı. Ben de son zamanlarda loş bir ışık ile aydınlatıyorum odamı, yoksa monitör en düşük parlaklıkta bile gözlerimi fazla yoruyor geceleri. Ama telefonun parlaklığı gözlerim için hep ideal geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı