Telefon mu, kamera mı?

Fotoğraf makinesiyle çok çok uzağınızdaki bir cisme odaklanıp, çeşitli modlarla kaliteli bir şekilde fotoğrafını çekebilirsiniz. Telefonlar dijital zoom kullandıkları için (optik zooma sahip olan telefonlar fotoğraf makinesi kadar güçlü değil)fotoğraf makinesi kadar kaliteli çekemiyorlar.

Hiç katılmıyorum. En iyi kamerası olan telefon ile profesyonel resim kamerası asla karşılaştıralamaz mesela.

Minnacık lens ne kadar iyi çekebilecekse.
Tamam iyi çeker ama kamera kadar değil.

Fotoğraf makinesiyle çok çok uzağınızdaki bir cisme odaklanıp, çeşitli modlarla kaliteli bir şekilde fotoğrafını çekebilirsiniz. Telefonlar dijital zoom kullandıkları için (optik zooma sahip olan telefonlar fotoğraf makinesi kadar güçlü değil)fotoğraf makinesi kadar kaliteli çekemiyorlar.
S20 FE 30x optik zoom 🥲
Screenshot_20220705-221359_Samsung Members.jpg

Minnacık lens ne kadar iyi çekebilecekse.
Tamam iyi çeker ama kamera kadar değil.

S20 FE 30X optik Zoom 🥲Eki Görüntüle 1560776

Yani son çıkan telefon ile son çıkan Pro kamerayı karşılaştımak lazım. Kazanan kamera olur telefon olmaz.

Büyük mercekli 5 sene önceki bir kamera 2022 de çıkan bir son seviye telefondan iyi çekmiyor maalesef.
5 sene sonra çıkan ufacık telefon kamerası daha iyi.
Burada güncel teknolojideki iki cihazı karşılaştırmak lazım. Büyük meercekli diye de eski bir kameranın daha iyi çekmesi beklenmez.

Yani son çıkan telefon ile son çıkan Pro kamerayı karşılaştımak lazım. Kazanan kamera olur telefon olmaz.

Büyük mercekli 5 sene önceki bir kamera 2022 de çıkan bir son seviye telefondan iyi çekmiyor maalesef.
5 sene sonra çıkan ufacık telefon kamerası daha iyi.
Burada güncel teknolojideki iki cihazı karşılaştırmak lazım. Büyük meercekli diye de eski bir kameranın daha iyi çekmesi beklenmez.
2011'de çıkan 600D ile 2021'de çıkan iPhone 13 Pro Max Testim. 2 fotoğrafı da 1/30 - f2 - 100 ISO'da tripod ile çektim. 600D 50mm 1.8 lens ile f2 diyaframda çektim.
UZAKTAN2.png

Detaya inelim;
Sonuç ortada.
detay.png

Hatta 13 Pro Max ile 600D'nin bu sefer zoom performans testime baktığımızda;
13 Pro Max ile 4x, 600D ile 160mm ile yine tripod kullanarak çektim. Uzaktan bakarsak yanılırız.
1667520087342.png

Detaya indiğimizde sonuç ortada.
1667520144187.png

Özet geçersek;
Fotoğrafçıyım ve ''telefon vs DSLR'' adı altında çokça testim var. Telefon kamerası ile DSLR karşılaştırılması gerçekten baydı. Yılın önemi yok. Konuya DSLR olarak baktığımızda telefon kameraları halen daha expeed 2 veya digic 4 gibi giriş seviye DSLR görüntü işlemcilerini bile geçebilecek kapasitede değildir.

Edit: Fotoğrafa uzaktan bakmakla bu anlaşılmaz, fotoğrafta detaya indiğimizde fark belli olur.

Son düzenleme:
ben konuyu açtığımı bile unutmuşum beyler ama hepinizin yorumlarını okudum ve olayı kaptım herkeze teşekkürler
O zaman bende maddeler halinde konuyu kapatacak bir özet geçeyim;

1) Telefon kameraları yapay keskinleştirme kullandığı için burada zaten
eleniyor. DSLR makineler nesneyi olduğu gibi sensöre doğal haliyle ve net şekilde iletiyor. DSLR makinelerle kıyaslanması mantık dışı. Üstelik telefonların gece/düşük ışık çekim performansı da çok düşük.

2) Yılın önemi yok biz stüdyo çekimleri için Nikon D610 gövde kullanıyoruz, 2013 yılında piyasaya çıkmış makine. Portre çekimlerinde şahsın göz detayına kadar net şekilde iniyorum. Hangi telefon bu netliği yapabilir? Hiçbiri. O zaman biz DSLR almayalım, Stüdyo/Dış/Spor/Düğün çekimleri vs için S22 veya 14 Pro Max alalım. Mantıklı mı? Değil. Öyle olsaydı stüdyo çekimleri, dış çekimler vs telefonlarla yapılırdı. Bu tamamen mantık dışı. Saha kenarı fotoğrafçılığında bile pahalı gövdeler kullanılmıyor. Çoğu eski gövdeler ama ona rağmen günümüzdeki telefonlardan kat ve kat üstün kareler yakalıyor.

3)Telefonlar sosyal medya fotoğrafçılığı için idealdir daha öteye gidemez.

4) Bir fotoğrafçı olarak da en çok üzüldüğüm nokta konu hakkında bilgisi olmayıp emin yorumlar yapıp insanlara yanlış algı/bilgi oluşturan yorumların olması.

Zaten yazacaklarımı konunun 2. ve 3. sayfasında da yazdım. Burada da kapanış özeti geçeyim dedim. Konunun cevabı da netleşmiştir. Sağlıcakla.

Son düzenleme:
O zaman bende maddeler halinde konuyu kapatacak bir özet geçeyim;

1) Telefon kameraları yapay keskinleştirme kullandığı için burada zaten
eleniyor. DSLR makineler nesneyi olduğu gibi sensöre doğal haliyle ve net şekilde iletiyor. DSLR makinelerle kıyaslanması mantık dışı. Üstelik telefonların gece/düşük ışık çekim performansı da çok düşük.

2) Yılın önemi yok biz stüdyo çekimleri için Nikon D610 gövde kullanıyoruz, 2013 yılında piyasaya çıkmış makine. Portre çekimlerinde şahsın göz detayına kadar net şekilde iniyorum. Hangi telefon bu netliği yapabilir? Hiçbiri. O zaman biz DSLR almayalım, Stüdyo/Dış/Spor/Düğün çekimleri vs için S22 veya 14 Pro Max alalım. Mantıklı mı? Değil. Öyle olsaydı stüdyo çekimleri, dış çekimler vs telefonlarla yapılırdı. Bu tamamen mantık dışı. Saha kenarı fotoğrafçılığında bile pahalı gövdeler kullanılmıyor. Çoğu eski gövdeler ama ona rağmen günümüzdeki telefonlardan kat ve kat üstün kareler yakalıyor.

3)Telefonlar sosyal medya fotoğrafçılığı için idealdir daha öteye gidemez.

4) Bir fotoğrafçı olarak da en çok üzüldüğüm nokta konu hakkında bilgisi olmayıp emin yorumlar yapıp insanlara yanlış algı/bilgi oluşturan yorumların olması.

Zaten yazacaklarımı konunun 2. ve 3. sayfasında da yazdım. Burada da kapanış özeti geçeyim dedim. Konunun cevabı da netleşmiştir. Sağlıcakla.
çok teşekkürler hocam bu forumdan daha önce hişç bu kadar şey öğrenmemiştim

Geri
Yukarı