Telefon olmadığı için utanmak

Benim çocuğum olsa ben de liseden önce telefon almam. Pahalı şeyler bu telefonlar.
Kıymetini bilemeyebilir çocuk. Çok istiyorsan, para biriktirmeye bak.
Günde 2 lira at kenara. Biraz para birikince babana götür, o da üzerini tamamlar.
İdarelik bir telefon alırsın. Clash Royale oynatır en azından. :D geleneği sürdürürsün.

Hocam ben fazla oyun oynamam sadece arkadaşlarımla iletişim açısından istiyorum.

Maddi sikinti diyorsunuz da onu cocugu yapmadan once dusunecekti. Cocugun ne sucu var da senin maddi sikintin yuzunden istedigi seyleri alamayacak?

Derdini seveyim derler ya, o cinsten bir dert :)
Liseye kadar bekle derim, o kadar da elzem değil. Hele ağlamaklı olmak falan tamamen saçma.
Bana yakın zamana kadar telefon almadılar, iki neden var:
1- Muhtemelen çok bakacağımı biliyorlardı, ki doğru.
2- Maddi durumlar.
Sende de ikisinin bir arada olma ihtimali epey yüksek, biraz daha hoşgörü göster derim. Utanılacak bir durum da değil bu arada.
Ya abi muhtemel trole neden bu kadar yazdık ki🤣🤣
Hocam ben fazla oyun oynamam sadece arkadaşlarımla iletişim açısından istiyorum.
Bimcell/Teknosacell+Tuşlu telefon.

Vay beee biz telefonu, bilgisayarı lise son sınıfta gördük. Şimdiki veletlerin derdine bak. Sen neden utanıyorsun ki? O arkadaşlarının eline o telefonu verip başından savan ana babalar utansın. Anne baba olmak çocuğun eline telefon tablet sıkıştırıp bir başına eğlenmesi için bırakmak değildir. Sen daha ilkokul çağında o çocuğu böyle şımartırsan, ileride bunun önünü alamazsın. Çok yanlış buluyorum bu çocukların eline telefon verme olayını. Ulan sen alıyorsun veriyorsun dişinden tırnağından arttırıp, başkası alamıyor. Senin çocuğun o eline verdiğin binlerce liralık telefon ile hava atıyor, başkasının çocuğu da ailesi telefon almadı diye üzülüp belki de bunalıma giriyor. Yanlış işler bu işler yanlış.

Telefona senin yaşındakilerin gerçekten büyük bir zaafı oluyor. Telefon bir üstünlük veyahut bir statü belirtisi değildir. Eğer telefonun yoksa bir eksiklik değil, bir artıdır bence. Çünkü telefon o kadar vakit çalan bir cihaz ki. Oysaki o vakitle kendine neler katabilme şansı varken bu vaktini ziyan etme. Eğer gerçekten ihtiyacın varsa tuşlu telefon işini görür.

Son düzenleme:
Telefon bir lüks değildir. İhtiyaçtır ama o da çevre ve kişiye göre değişir. Yaş ve çevre kaynaklı olarak şimdilik ihtiyacınız olmayabilir. Maddi imkansızlık sebebiyle de telefonunuz olmayabilir, o durumda da utanılacak bir şey yok. Evet, belki şu an büyük bir dert gibi görünecek size ama ilerde bir tarafınızla güleceksiniz bu tür şeylere. Gönül isterdi ki basit bir telefon bu gençliğe dert olmasın.

@Re Malaka Konulara yazma zorunluluğunuz yok. Bir başkası da sizin "derdinizi şeyedeyim butonu" arayabilir bu durumda.

Geri
Yukarı