Telefon şarj önerileri ve şarjda kullanım

Kemalettin9521

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bazı sorularım var.

1. Telefon ilk alındığında şarj %0 mı oluyor?
  2. Telefonu şarj ederken %80'e kadar mı şarj etmeliyim yoksa %100 mü? Hangisi daha sağlıklı? Arada çok fark var mı?
  3. Telefon şarjı en az kaç olunca şarj etmeliyim?
  4. Telefonu kapalı mı yoksa açık mı şarj etmeliyim?
  5. Telefonu ilk aldığımda şarj %0 değilse şarjı bitirip mi şarja takmalıyım?
  6. Şarjdayken oyun oynamak bataryayı etkiler mi?
  7. Telefonun şarjı %100 olunca yeniden başlatıp 5-10 dakika şarj etmeli miyim? Çünkü bazen %100 yazınca %100 göstermiyor.

İstediğim soruların cevabını araştırdım fakat tam cevap alamadım.

1. Ya %20-25 arasında olur, ya da %60 civarında. Bunu her telefona has olarak belli bir oranda tutmuyorlar açıkcası.
  2. Defalarca soruldu, defalarca yanıtlandı. Yine, bir kez daha yazayım. Çok fark yok. Sadece her gün sürekli doldur/boşalt yaparsanız bataryanın ömrü azalır. İdeal seviye %80-85'dir.
  3. %1 olunca şarj etmezseniz kapanıyor zaten. :ıslık: Ama siz %20'nin altına düşürmemeye çalışın.
  4. Fark etmez. Kapalıyken şarj etmek daha sağlıklı olur. Ama normalde şarj edecekseniz de ekranın kapalı olması daha iyidir. Video izlerken, oyun oynarken falan şarj etmek risklidir.
  5. Dert değil. Bataryaya bu kadar takılmayın yav. :uyku:
  6. Dediğim gibi risklidir.
  7. Eğer bunu Berwar hocamızın dediğinden hareketle yapıyorsanız, yeni nesil sağlam bir telefon için bence gereksiz bir uygulama. Ama eski tarzdaki akıllı telefonlarda uygulanabilir bir yöntem.
Tabii ben bildiklerimden hareketle bunları size sunuyorum. Hocalarım daha iyi bilir bu konuları.

Okumuşsunuz ama anlamamışsınız ya da kafanız karışmış anlaşılan.

Bir daha gözden geçirin bu konuyu. #Telefon nasıl şarj edilmeli?

Fakat 2. sorudan yine tam cevap alamadım hangisi daha sağlıklı diye sordum diğer konuda da tam cevap alamadım.

Lithium Polymer piller sürekli şarj ve deşarj olmayı sever. Buna göre geliştirip tasarlanmıştır. Sadece telefonu %80'den fazla şarj etmemeye dikkat edin. Pil üreticileri %80 şarj seviyesine kadar şarj ve deşarj işleminin pilin ömrüne %150 katkı sağladığını söylüyorlar.

Yani şöyle diyeyim, her gün, her sefer tam doldurursanız bataryanız yıpranır ve ömrü azalır.

Yoksa, arada bir tam dolum yapmanızda endişe etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil.

Siz en iyisi her seferinde mümkün olduğunca %80-85 aralığına kadar şarj edip, %20-25 aralığında da tekrar şarja takın. Böylesi daha iyidir.

Bunu şöyle düşünün, zihninizde bir insanın enerjisini batarya gibi dilimlendirin.

Bir insan, günlük maksimum %100 çalışabilir. Çünkü %100 enerjisini de harcadığında kalan enerjisi %0 olacaktır.

Bu durumda da, o insanın eve gitmeye yeterli enerjisi kalmayacaktır.

Oysa patronu o insanı, enerjisinin %75-80'ine kadar çalıştırırsa, o insanın %20-25 bataryası kalır.

O zaman eve de gidebilir bu insan, evde diğerleriyle de vakit de geçirebilir. Sonra da şarj olabilir, yani yatabilir.

Sen bir patron olarak işçini her seferinde %100 çalıştırırsan ne olur? O işçi verimsiz kullanımdan ya ölür, ya da ölümlük hastalanır.

Ya da sen bu insanı %100 dinlendirirsen, yani şarj edersen ne olur? Bu seferde o insana hareket etmek zor gelir. Yani tembelleşir.

En ufak bir harekette dahi, tekrar hareket etmeye mecali kalmaz.

İşte bataryaları da böyle düşün. Arada bir tam dinlenmelerinde bir sakınca yoktur. İnsanlardaki gibi tatil yapmış olurlar.

Ha tamamen çalışıp, bitmesinde de sakınca yoktur. En fazla iş yerinde sabahlar. Bunu da mesaiye kalmak gibi düşün.

Umarım açıklayıcı olmuştur... :uyku:

1. Cihazın depoda ne kadar beklediğine göre değişir.
2. Fulle geç.
3. 20-25 civarlarında şarj et.
4. Fark etmez.
5. Hayır kutuyu aç şarja tak şarj dolunca kurulumu yap.
6. Evet, bataryayı en çok şarjda kullanım yıpratır.
7. Ben onu yapıyorum ve faydalı olduğunu düşünüyorum, 5-10 dk kaybetmek problem değil.
Bataryalar şarj edilmeyi severler, insan gibi yapısı karmaşık bir canlı ile kıyaslanamazlar. Cihazların şarj döngüleri bellidir %100'den %0'a da bir döngü yapar %50'de şarjdan çıkartıp %0'a kadar kullanıp tekrar %50'ye getirmekte bir döngüdür ancak alt yüzdeler voltaj düşeceği için daha fazla yıpranma olur. 2 haftada bir cihazı kapanana kadar kullan ve ardından ısındıysa soğumasını bekleyip şarja takıp fulle bu işlem tüm hücrelerin boşalıp tekrar dolmasını ve tazelenmesini sağlar ayrıca bataryayı da kalibre eder.

"İkisini de dene, tarafını seç..." :D

Siz Furkan ve Berwar hocalarımızı dinleyin. Onlar daha tecrübelidir bizden.

Ama bizimkini de tamamen gözden çıkarmayın tabii... :melek:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı