Telefon statik elektriği çeker mi?

thedeuss

Hectopat
Makaleler
1
Hep merak etmişimdir. Gerçekten böyle bir şey var mı? Bilgisayarımı kapattım, fişten çektim ama telefonum powerbanka bağlı. Bir sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hep merak etmişimdir. Gerçekten böyle bir şey var mı? Bilgisayarımı kapattım, fişten çektim ama telefonum powerbanka bağlı. Bir sorun olur mu?
Tamam, sorunuz nedir?
Telefon yıldırımı çeker mi yapmıştım başlığı moderatörler değiştirmiş.
İnsan yerleşim yerlerinin 200 km yarıçapında hayır. Paratoner koyuluyor her yere. Dışında ise emin değilim.

Telefon yıldırımı çeker mi yapmıştım başlığı moderatörler değiştirmiş.
Moderatörler başlığı kafalarına göre düzenliyorlar sanırım. Benim başıma da geldi. :D

@gambitwastaken hocamızın dediği doğru, her yerde paratoner var. Kolay kolay çekmez.
Hmm yani bir sorun olmaz galiba.
Evet olmaz, ama şimşek çakarken aletleri fişten çıkarırsanız daha güvende olurlar, olası bir yüksek gerilimde çok da iyi şeyler olmayabilir. :)

İnsan yerleşim yerlerinin 200 km yarıçapında hayır. Paratoner koyuluyor her yere. Dışında ise emin değilim.
Bu baya saçma bir tabir olur. Şehir içine düştüğüne denk gelmiştim. Şehir içinde evet tonla paratoner var fakat 200 km yarıçap çok ütopik bir rakam.

Telefonun bulunduğu noktaya ve çevresine bağlı. Eğer boş tarlada ayakta durursan ve elindeki telefon baz istasyonuna bağlı ise evet, yıldırımı çeker. Tarlada telefonla konuşurken yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybeden kişiler var. Tamamen çevre yapısına bağlı yani. Dağ yamacında hiçbir şey yapmadan ayakta durman bile yıldırımı ham bir tabirle çekecektir. Ev içerisinde hiçbir sorun olmaz. Araba içinde de aynı şekilde sorun olmaz.

Bu baya saçma bir tabir olur. Şehir içine düştüğüne denk gelmiştim. Şehir içinde evet tonla paratoner var fakat 200 km yarıçap çok ütopik bir rakam.

Telefonun bulunduğu noktaya ve çevresine bağlı. Eğer boş tarlada ayakta durursan ve elindeki telefon baz istasyonuna bağlı ise evet, yıldırımı çeker. Tarlada telefonla konuşurken yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybeden kişiler var. Tamamen çevre yapısına bağlı yani. Dağ yamacında hiçbir şey yapmadan ayakta durman bile yıldırımı ham bir tabirle çekecektir. Ev içerisinde hiçbir sorun olmaz. Araba içinde de aynı şekilde sorun olmaz.
Karayollarında da var, onlar yerleşim yeri değil. Yerleşim yerinin 200km yarıçapında karayolu vardır gibi bir tahminim oldu. O kadar ütopik gelmiyor kulağıma o rakam.

Merhaba. Evin içinde, şarj adaptörüyle prize bağlıyken konuşurken veya bir arabanın içinde, vb. kapalı ortamlarda ceple konuşurken yıldırım düşebilme (veya bu yıldırımın çekilebilmesi) riski hiç bulunmuyor.

Ancak açık ve düz alanlarda, başka yüksek bina, ağaç, kule, cami, vb. bulunmayan ortamlarda yıldırım kendisine en yüksek ve kolayca geçeceği hazır iyonlaşmış yolları mutlaka arayacağından bu ortamlarda ceple konuşmak yıldırımı kolay çekebilmesi açısından çok riskli olur. Benzin istasyonlarında da ceple konuşmanın büyük sakıncası, watt gücü nispeten düşük ceplerin oluşturabileceği bazı girişimlerle veya elektromanyetik indüksiyonlarla, pompayla benzin alımı sırasında kolayca kıvılcımlara yol açabileceği riski yüzündendir.

Bu konuda medyada motosikletli bir sürücüye düşen yıldırımlı bir kaza örneğinden size söz edeyim. Etrafında hiç ağaç bulunmayan yüksek bir dağ yamacındaki asfalt yolda (bir rampa çıkışında) elinde ceple konuşma yapan ve bu şekilde yol alan motosikletli bir sürücüye yıldırım isabet etmiş ve belden aşağısının kısmen yanarak çok ağır yaralanmasına da yol açmıştı. Bu sürücünün hem yüksek rakımda, hem bulutlu ve hem de yıldırım düşme riski bulunan bir havada cep telefonunu ihtiyatsız kullanarak telefonun oluşturduğu statik, mağnetik alanlarla kendisinin belki hiç bilmeden oluşturduğu tedbirsizlik bu kazaya adeta bir davetiye çıkarmıştı.

Evin çok yakınındaki toprağa yıldırım isabet edip topraktan da bazı sızıntı deşarjları bu eve toprak hattından ulaştığında, kaçak akım rölesi olup akım korumalı priz o anda çalışılan bu prizlere takılı ise akım korumalı prizler bu deşarjları bloke ederler, bu esnada evde panodaki kaçak akım rölesi de düşebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı