Telefon ve Bilgisayar Bağımlılığından Nasıl Kurturulur?

• Konuyu başlatan TISS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 590

TISS

Hectopat
Liseye yeni geçtim ve hiç ders çalışmıyorum. Bunun nedeni ise telefon bağımlılığı. Aslında benim böyle olmamın iki nedeni var:
  • Geçen sene LGS için sınav maratonundaydık. Herkes bu sene çalış seneye çalışmazsın rahatlarsın diyordu. Gel gör ki öyle olmadı.
  • Her yaz tatilinde köye gidiyoruz. Köyde ise yaşıtım kimse yok. Bana en yakın yaş annem galiba ve internet de çekmiyor.
Yani diyeceğim şu ki 3 ay boyunca hapis hayatı yaşıyorum. Eylül ayı okulda arkadaşlarımla konuşuyorum. Ben şuraya gittim çok güzeldi. Ben bilgisayar oynadım ders derdi yok zaten vb. cümleler duyuyorum. Üzülüyorum açıkçası. Çocukluğumdan beri her tatilde gideriz köye ve hep aynı şeyi yaşarım. Okul zamanı da millet yazın oynuyor, ben oynayamıyorum diyerek ders çalışmıyorum. Şu an aynı durumdayım. 9. sınıfa geçince yeni dersler falanda eklenince notlarım hep düştü. Babam notlarımı yükseltmemi istiyor fakat dediğim gibi hep telefon bilgisayar başında vakit harcıyorum. Benim için söylemek istediğiniz şeyleri yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitap okumayı seviyorum ama kafama uyan bir kitap bulmam lazım. Eğer kitabı seversem 4-5 günde bitiriyorum.Eğer sevmezsem 2 ay okusam yine bitmiyor.
Tamam işte kafana uyan kitapları bul al. Hemen bitirmek zorunda değilsin zamana yayarak oku. Ben resim yaparım karakalem çok iyi geliyor bana güzel bir resim yaparsam gurur duyarım kendimle.

Çizim yapmayı seviyorsan resim çizebilirsin.
Bunu yaparım, yeni başlayacak olanlar için de geçerli bir taktiktir.

Kitap okumayı seviyorum ama kafama uyan bir kitap bulmam lazım.
Silmarillion kitabını öneririm Yüzüklerin Efendisi serisinde her şeyin en başını anlatıyor. İlk ne vardı? Tanrı orta dünyayı yaratmadan önce hangi varlıkları yarattı? Mesela Gandalf'ın insan olmadığını bilmiyordum filmi 10 kere izledim film aynı film. Kitabı okuduktan sonra filmi bir açtım, o zamana kadar böyle bir başyapıt izlemediğimin farkına vardım sanki sıfırdan başka bir film izlemişim gibi... Öneririm.

Kendine başka uğraşlar bul. Spor yap kitap oku becerin varsa resim müzik kurslarına falan katıl. Eğer adam akıllı ders çalışmak istiyorsan da derse başladığında telefonu kapat çalıştığın ortamda pc ve tv olmasın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı