Telefon ve bilgisayar bizi dinliyor mu?

Madawc

Kilopat
Yer
Sakarya
Artık resmen emin oldum diyebilirim keza bu söyleyeceğim şeyin karşıma tesadüfen çıktığına beni kimse inandıramaz. 1-2 gün önce odam çok rutubet oluyor diye evdekilerle konuştuk ve üzerinden 1 gün geçmeden Facebook hesabımda rutubet ve nem için ilaç, boya vb. şeylerin reklamları karşıma çıkmaya başladı. İlk evdekilerden biri arama yaptı falan sandım ama alakası bile yok resmen dinleniyoruz 😖

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyurun canlı kanıt. ''Youtube'da google always listening'' şeklinde aratarak bir çok videoda görebilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyurun canlı kanıt. "YouTube'da Google always listening" şeklinde aratarak birçok videoda görebilirsin.

Alttaki yorumları okudukça daha fazla şaşırıyorum çünkü neredeyse herkesin başına gelmiş bir durum. Söylediklerine göre kabul ettiğimiz o sözleşmelerde bunların tamamen yasal olduğundan bahsediliyormuş tabii ki okumayıp direkt onayladığımız için fark etmiyoruz. Gerçi kabul etmekten başka çaremizin olduğunu düşünmüyorum çünkü neredeyse her şey birbiriyle bağlantılı bir tanesini etmesen çoğu şeyden yararlanamıyorsun...

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediği kadar dinlesin dört bacak uzanırken gaz çıkararak saniye başı oturuyorum bir de 2-3 küfür duyarlar. Onların zaman kaybı olur. Böyle böyle ABD’yi fethetcem maddi manevi desteklerinizi bekliyorum.

Windows 10 üzerinde veri toplayan ayarları kapatabilirsiniz.

Screenshot_5.png

Ama ShutUp 10 yazılımını kullanmanızı öneririm. Bazı ayarları kapatmak için kayıt defteri vb. ile uğraşmanız gerekiyor. Yazılım ile tek tıkla kurtulabilirsiniz. Ben şahsen ShutUp 10 kullanıyorum.
Yazılımı yönetici olarak çalıştırın. Sonra resimdeki ayarları yapın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Yazılım en güncel Windows 2004 sürümüne göre ayar sunuyor. Eğer eski bir sürümdeyseniz, güncellemenizi öneririm. Güncellemezseniz bazı özellikler hata verebilir.

Ekran Görüntüsü (20).png

Yazılımın önerdiği ayarları uyguladıktan sonra bazı menülerde ''Bu ayarlar gizlidir veya kuruluşunuz tarafından yönetilir.'' gibi uyarılar alabilirsiniz. Bu bir sorun değildir. İşletme sürümlerinde genelde bu ayarları kapatmak için ayarlar sunulur. Yazılımda bu yöntemler ile kapattığından, böyle uyarılar verecektir.

Yazılımı uyguladıktan sonra Mikrofon, kamera vb. erişimi kapatılıyor. Sesli sohbet için kullanıyorsanız Gizlilik ayarlarından tekrar açmanız gerekiyor. Arama kutusunu da ayrıca gizliyor. Onu da görev yöneticisinden tekrar gösterebilirsiniz. Ama veri toplayan çoğu hizmeti kapatacağı için, size bazı kolaylık sağlayan şeyleri kullanamayabilirsiniz. Mesela arama kutusundaki İnternet ve Cortana araması tamamen kapatılıyor.

Yazılım ayarlarını sıfırlamak için ise resimdeki ayarı uygulayın.

Ekran Görüntüsü (21).png

Kamera güvenliği ve diğer güvenlik sorunları için kaliteli bir AV almanızı öneririm. Ben Norton 360 Standart sürümünü kullanıyorum. Kaspersky IS kaliteli bir antivirüstür.
En son olarak bağlantıda üyelerimizin yaptığı güvenlik yöntemlerine bakabilirsiniz.
Bildiğiniz güvenlik yöntemlerini paylaşmaktan çekinmeyin.

Bunların hepsi ticaret. Bir telefon alıyorsun 1 sene sonra çok daha iyi yeni modeli çıkıyor. Adamlarda parasının peşinde açıkçası şu sözü çok severim. İlaç şirketleri kanserin tedavisini bulmuyor çünkü tedavisini bulurlarsa ilaç satamazlar. Ama oldurmekte istemiyorlar olurlersede ilaç satamazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı