Telefona virüs bulaşınca ne yapılmalı?

Çözüm hard reset. Telefonu kapatın. Ve ses açma tuşuyla, açma kapatma tuşlarına basılı tutarak açın. Açılan menüde ses açma kapatma tuşları ile aşa yukarı yapabilirsiniz. Kapatma tuşu enterler. Oradan factory reset deyin ve bütün verileri sil veya wipe data deyin. Ve başarılı olması lazım. Sonrada reboot System Now deyin telefon yeniden başlayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodan yardım alın.

Benim anlamadığım şey böyle videolar yapıp bilgisayara hiç virüs bulaştırmadan nasıl telefona virüs bulaştırmayı başardınız :D.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Güvenli modda başlattım fakat sağ sola kaydıramıyıyorum.

O zaman Talkback'i açmışsınız.

talkback özelliğini devre dışı bırakma​

1. Ayarlar > erişilebilirlik > talkback seçeneklerine gidin.
  2. Ekranın en altında Ayarlar'a dokunun.
  3. Talkback ayarları ekranında tüm seçeneklerin işaretini kaldırın ve sonra Geri'ye basın.
  4. Talkback hizmeti etkinse kapatmanız gerekir.

metin okuma hizmetlerini devre dışı bırakma​

1. Ayarlar > uygulamalar veya uygulama yöneticisi seçeneklerine gidin.
  2. Uygulama yöneticisi ekranında ekran boyunca çekin ya da tümü sekmesini seçin.
  3. Aygıtınızda çalışmakta olan uygulama ve hizmetlerin listesi altında aşağıya kaydırın ve Google metin okuma altyapısı'na dokunun.
    Aygıt üreticiniz de metin okuma altyapısı'nı sunuyorsa, bunu da devre dışı bırakmanız gerekir.
  4. Uygulama bilgileri penceresinde metin okuma hizmetlerini durdurmak için devre dışı bırak öğesine dokunun.

Böyle devre dışı bırakabilirsiniz.

Zaten kapalı modda ama halen çalışıyor.

O zaman Hard reset yap.

❱ İlk olarak telefonunuzu tamamen kapatın.

❱ Ardından ses açma + Home tuşu + Power tuşuna aynı anda basın. Bu tuşlar piyasadaki cihazlardan cihaza değişebilmektedir.

❱ Ardından karşınıza cihazınızın logosu belirecek ve elinizi çekmeden önce logoyu gördüğünüzde sadece “Power” tuşundan parmağınızı çekin.

❱ Ardından ses açma tuşuna basarak wipe data / factory reset seçeneği üzerine gelin ve Power tuşuna basın.

❱ Tekrar karşınıza gelecek olan ekranda ses açma tuşu ve “yes delete all user data” seçeneğine gelip Power tuşuna basın. Bu işlemlerde Power tuşu “tamam” anlamına gelmektedir.

❱ Telefonunuz verilerinizi silmeye başladığında sizi bilgilendireceği gibi, bittiğinde Recovery menüsüne girerek “reboot System Now” demeniz gerekecektir. Yine Power tuşuna basarak işleme tamam deyin ve cihazın yeniden başlatılmasını bekleyin.

❱ Cihaz tamamen sıfırlandıktan sonra otomatik olarak açılmaya başlayacaktır. Cihazın sıfırlandıktan sonra ilk açılış süresi 5 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Bu işlemleri yapmadan önce telefon rehberinin silinmemesi için sim kartını ve hafıza kartını çıkarman yardımcı olabilir.

Benim anlamadığım şey böyle videolar yapıp bilgisayara hiç virüs bulaştırmadan nasıl telefona virüs bulaştırmayı başardınız :D.

Babamın telefonu iş yerinde e-devletten mesaj gelmiş tıklamış indirmiş bulaştırmış. Bende heyecanla kendi telefonum dedim ilk defa karşılaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla fabrika ayarlarına döndürmekten başka bir şey gelmiyor aklıma, cihazı hiçbir şekilde kullanamıyorsanız. Güvenli mod çare olabilir ama o moda nasıl geçireceğiniz de ayrı bir problem. İçinde önemli şeyler varsa veri kurtarmayla falan da uğraşılması gerek o da apayrı bir problem. Kendiniz sorunu çözemiyorsanız çevrenizde teknik şeylerden anlayan birileri varsa onlara gösterin.

Video uçmuş bu arada. Sorunu tahmin ederek yazdım.

Geri
Yukarı