Telefoncu açacak birisine tavsiyeler

Yaklaşık 3 yıldır telefoncuda çalışıyorum. 3 yıl önce lise bittiğinde üniversiteye gitmek yerine tamamen bu işe odaklanmak için okulu bıraktım. (daha sonra 2. öğretim ya da açıktan okumak istiyorum)
Orta seviyede tamir yapabiliyorum diyebilirim. Tamir işleri de yapacağım normal alım satım da. Yaptığım işi temiz yapmaya çalışıyorum. Kul hakkına da önem veren bir karakterim var.
Sizce bu işi yapabilir miyim? Tecrübeli olanlarınız varsa tavsiyelerinize ihtiyacım var. İlk etapta nasıl başlamalıyım, nasıl ilerlemeliyim sizce?

Telefoncuda çalışmış biri olarak söylüyorum mesela 50 TL'lik bir ürünü yabancılara daha pahalıya okutabilrsin ama kul hakkına girersin benim usta öyle yaptırıyordu bir de veresiye verme ödemeyen oluyor bir de lokasyonunu iyi seç benim çalıştığım dükkan tam merkezde olmadığı için bazen iş olup bazen olmuyordu. Bir de faturasız telefon alma bizim usta bir keresinde aldı cihaz çalıntı çıktı dikkat et.

Mesela istanbulda bir telefoncu var ismi Zahter İletişim. Adam hangi cihazı istersen getiriyor Türkiye de olmayan cihazları bile getiriyor. Böyle bir imaj oluşturabilirsin mesela.

Hayır dolandırmak gerekmiyor. Senin sermayen varsa aslında sıkıntı yok ama kredi çekip bu işe gireceksen baya bir hemde bayyya bir çevren olmalı . İşlek bir yerde mekan açmalısın ki çevrenden olmayan insanlarda " aa burada telefoncu varmış bir de buraya uğrayalım " demeli. Kul hakkından kastım 250 liralık tamir işlemini müşteriye 300 demek gibi. He sen hak yemem 250 ise 250 derim dersen tamamen dükkanın iş hacmine bakar batıp batmaman.
Haklısın. Borç harç yapılabilecek bir iş değil. Çevrem de var aslında 3 yıldır ama yine de güvenmemek lazım.

Önlerine bir form doldur ve imza iste. Özellikle parayı tamirden önce verileceğini ve eğer tamir edilemeyecek bir durumda ise para iadesi olacağını belirt.

Tamir ederken sorundan bağımsız bir hataya sebebiyet verirsen kendi cebinden ve aklından çöz, kul hakkı yememek bu dünyada zorluk öbür dünya var ise kolaylık sağlar. Ayrıca kul hakkı yemez isen, işini hakkın ile yaparsan ter dökerek kazandığın paranın harcanması bir ayrı keyifli oluyor.

Ben de bu yaz bilgisayarcıda çalışacağım. Nerede açacaksınız dükkanı? Bilgisayar parçaları, sök tak, tamir ve genel yazılımsal sorunlar hakkında bilgiliyim.
Kahramanmaraştayım. Müşterilerimin bir çoğu yakın çevremden olacağı için o kadar resmi çalışmam zor olacak ama yine de söylediklerinde haklısın.

Kesinlikle sert biri ve dediğim dedik biri ol. Yani sürekli r yapma, birilerine acıma. Eğer karşındakine r yapabilecek tip imajı verirsen pişman olan, üzülen sen olursun. Sen kendi alacağın payı düşün bencil ol birazcık. Kısacası çabuk ikna olan, başkalarının söylediği şeylerden dolayı kanan fikrini değiştiren biri olma.

Haklısın. Borç harç yapılabilecek bir iş değil. Çevrem de var aslında 3 yıldır ama yine de güvenmemek lazım.

Kahramanmaraştayım. Müşterilerimin bir çoğu yakın çevremden olacağı için o kadar resmi çalışmam zor olacak ama yine de söylediklerinde haklısın.
Bayagı uzaksınız hocam.

Son bir şey daha söylemek istiyorum, lütfen format vb. Işlemler için 100tl gibi fiyatlar almayın. 10 lira, 20 liraya format atın. İkinci el telefon satarken falan da root, custom rom vb. İşlemler var ise eski haline getirip verin. Müşterinin isteği üzerine root atabilirim tarzında sorular sorabilirsiniz.

Kesinlikle sert biri ve dediğim dedik biri ol. Yani sürekli r yapma, birilerine acıma. Eğer karşındakine r yapabilecek tip imajı verirsen pişman olan, üzülen sen olursun. Sen kendi alacağın payı düşün bencil ol birazcık. Kısacası çabuk ikna olan, başkalarının söylediği şeylerden dolayı kanan fikrini değiştiren biri olma.

Böyle olmak müşteriye daha bir güven veriyor sanırım. Bu adam bu kadar kesin konuşuyorsa vardır bir bildiği diye düşünürler. Ben şahsen öyle düşünürüm.

Bayagı uzaksınız hocam.

Son bir şey daha söylemek istiyorum, lütfen format vb. Işlemler için 100tl gibi fiyatlar almayın. 10 lira, 20 liraya format atın. İkinci el telefon satarken falan da root, custom rom vb. İşlemler var ise eski haline getirip verin. Müşterinin isteği üzerine root atabilirim tarzında sorular sorabilirsiniz.
Zaten ben de ona karşıyım. 5 dakikalık işlem için o kadar para almak doğru değil. Ne zaman dükkanın önünden geçse o 100 tl aklına gelecek. iyi hatırlanıp tekrardan o müşterinin gelmesini sağlayabilmek çok önemli.

Son düzenleme:
Böyle olmak müşteriye daha bir güven veriyor sanırım. Bu adam bu kadar kesin konuşuyorsa vardır bir bildiği diye düşünürler. Ben şahsen öyle düşünürüm.

Zaten ben de ona karşıyım. 5 dakikalık işlem için o kadar para almak doğru değil. Ne zaman dükkanın önünden geçse o 100 tl aklına gelecek. iyi hatırlanıp tekrardan o müşterinin gelmesini sağlayabilmek çok önemli.
Yalnız öyle bir kişi olmak büyük bilgi ve okumuşluk gerektirir. Size okumamış, cahil demiyorum burada yanlış anlamayın lütfen.

Öyle birisi olmak çok şey gerektirir. Soğukkanlılık, bilgi, diksiyon ve daha fazlası. Asıl önemli olan şey ise burada saygıyı korumak. Bir çok kişi aslında en kolay yerde patlıyor. Böyle bir imaj verilirken karşıdakini s.lak yerine koymak, işte bu büyük sorun. Böyle birisi olacak iseniz çok dikkatli olmanız gerekir.

Samimi ol, fakat asla basit davranma.

Ayrıca borç alma verme durumlarından uzak durmaya çalış. Borç veren hem parasını hem dostunu, borç alan ise tasarrufu kaybeder. En önemlisi ise kendine karşı her zaman dürüst ol. Yapamayacağın işlerin altına girme. Ben yapamıyorum abi/abla demen bile dürüstlüğünü gösterir karşındakine.

İşte bunları yaparsan, aldatmazsın kimseyi.

Hem öyle hem de biriyle ticaret falan yaparken kendini kullandırtmıyorsun adamın istediğini yapıp zarara girmiyorsun.

• Kimseye acıma. (Veresiye yapma demek oluyor.)
  • Dolandırılma, dolandırma.
  • Başlarda ikinci el cihazın az sayıda ve çok sık satılan cihazlardan olsun ve mümkünse elinde her zaman çok satılan cihazları tutmaya çalış.
  • Kamerası iyi olan cihazlar, oyunu hızlı oynatan cihazlar, ucuz sosyal medya cihazları olarak, kategori halinde olsun elinde.
  • POS cihazı şart. Pos'tan çekerken alınan ücreti kendi cebinden karşılama, önce nasıl ödeyeceğini sorup duruma göre fiyata ekle.
  • Çat pat şeklinde tamir edip satma bir cihazı. Detaylı kontrollerini yap.
  • İçine sinmiyorsada alma cihazı.
  • Kar oranında hata yapma payı da bırak. Her telefonda hata çıkacak diye bir şey yok ama 10 telefonda 1 çıksa sattığın cihazlardaki hata payı kurtarır seni.
  • iPhone'larda batarya bitmesi dışında bir sorunu olan cihazı alma. Altından başka şeyler çıkar.
  • Cihazlara, destekledikleri en hızlı şarj cihazını takarak biraz ağır kullan, sonra avuç içinle dokun. Bak bakalım ekran hayalet dokunma yapacak mı?
  • Android'lerde güncel ortalama cihazları sıfır ya da 3-6 aylık kullanılmış şeklinde elinde tutmaya çalış satmak için. (Xiaomi, Redmi, Oppo vb.)
söylediklerinizin tamamı mantıklı geldi. hata payı bırakmak çok iyi olur bence de. onu bilerek yaptığım için bir sorun çıktığında kendimi daha rahat hissetmemi sağlayacak. ikinci el almak da zor satmak da zor. ama hızlı para getiren bir iş olur. ne kadar çok cihaz olursa o kadar iyi. kamera, oyun, sosyal medya için falan kategorize etmeyi de deneyeceğim.

Geri
Yukarı