Telefoncu Redmi Note 8 telefonun IMEI'si çalındığını söylüyor

Onurkopuz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Xiaomi Redmi Note 8 telefonu Hepsiburada'dan 3 ay önce aldım. Telefonun simi çalışmamaya başladı dün ve telefoncuya gittiğimde bana IMEI'si çalındığını, yeni IMEI almamı ve 250 TL olduğunu söylediler. Ne yapmalıyım bu konuda bilgim olmadığı için fikirsiz kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
IMEI'yi Hepsiburada'dan aldığım için mi acaba çalındı, aldığımda telefonu IMEI'yi sorgulamıştım yasaldı.

IMEI aynı anda iki telefonda çalıştığında iki telefona da mesaj gidiyor. İçeriğinde "Telefonunuz ... gün içinde kapatılacaktır." gibi bir mesaj olmalı böyle bir mesaj size geldi mi?

Hepsiburada’nın kendi sattıklarından mı aldınız? Yoksa satıcı farklı mıydı?
Satıcı farklıydı.
IMEI aynı anda iki telefonda çalıştığında iki telefona da mesaj gidiyor. İçeriğinde "Telefonunuz ... gün içinde kapatılacaktır." gibi bir mesaj olmalı böyle bir mesaj size geldi mi?
Öyle bir Mesaj görmedim sanırsam.
IMEI'ler 250TL olmaz. O IMEI kopyalıyorlar. Hurda bir telefonun varsa kendinde yapabilirsin. IMEI fiyatı 2021 itibari ile 2000TL'ye çıkacak. Mesela ben 2000TL verip aldım ve sorguladım elime geldiği gibi. Redmi Note 8 IMEI'yi gördüğüm zaman kullanmaya başladım.
Bende aldığım gibi direk sorguladım hocam yasal ve doğruydu.

Garantiye gönder seni bağlayan bir durum yok, IMEI çalınması senin elinde olan bir durum değil. Onlar halledip geri yollar. Satıcı farkı önemli değil hangi satıcı olursa olsun o telefonun garantisi var sonuçta. Hepsiburada üzerinden yardım kısmına yazıp durumu bildir sana yardımcı olurlar.

Kesin olarak emin olmak için telefonun 1. SIM yuvasının IMEI numarasını kontrol edin. Eğer 0 yazıyorsa o telefonun IMEI numarası değiştirilmiş demektir.
Ayrıca IMEI numarası kayıtlı mı diye e-devletten IMEI sorgulama yapın.
Eğer kayıtlı değilse satın aldığınız yere bu durumu izah edin ve değişim ya da kayıt talep edin. Aksi bir durumda onları şikayet edebilirsiniz çünkü IMEI değiştirmek suçtur.
Ayrıca telefoncunun yeni IMEI dediği şey yasal değil.

Geri
Yukarı